ÖĞRETMENE  DEĞER  VERMEK  GELECEĞE  DEĞER  VERMEKTİR

ÖĞRETMENE DEĞER VERMEK GELECEĞE DEĞER VERMEKTİR

Türkiye genç bir ülke! Nüfusumuzun yüzde 50’si 20 yaşın altında… Yüzde 75’i 40 yaşın altında. 65 yaş üzeri nüfus sadece yüzde beş. Bu bir kaç rakam Türkiye için büyük bir umut vaat ediyor. Türkiye, geçmişindeki yüceliş çağları gibi geleceğin yıldızı olabilecek bir ülke. Bunun tek şartı iyi eğitilmiş insan gücü. Bunun tek şartı,genç nüfusu iyi yönlendirebilecek Türkiye’nin geleceğini omuzlarında taşıyacak her türlü yönden iyi yetiştirilmiş donanımlı bireyleri yetiştirecek öğretmenlerimize değer verilmesinden geçtiğini başta öğretmenlerden sorumlu olanlar ve her kesimin iyi bilmesi gerekir.

 Gençlik  demek,  geleceğin  tohumu  demek!  “Bizim  medeniyetimiz,  beşikten  mezara  kadar  ilmi  öğütler.  Kendisine  bir harf  öğretmenin   kırk  yıl  kölesi  olurum düşüncesi ve  Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” Diyen  bir  anlayıştan sahip   bir  millet   iken   ne  yazık  ki  gün   geçmiyor ki   vurun  abalıya  misali   öğretmenlerimiz   horlanıyor  toplum   nezdinde   değeri  azaltılmaya   çalışılıyor. Neden ! 

 

Eğitim   sistemi  ister  4+4+4   veya  3+5   veya  8+3    ne  olursa  olsun  önemli  olan  o  eğitimin kalitesi   ve  içeriğinin  ne  olduğudur.  Ne   yazık  ki  biz   eğitimde   kaliteyi   nasıl   yükseltebiliriz  düşüncesini  bırakıp   siyasi   emeler   uğruna   başa  gelen   her hükümet  kendi   doğrultusunda   bir eğitim sistemini   millete  uygulamaya  çalışmıştır.  Özellikle   1920   den  ve  günümüze  kadar    Milli Eğitim   Bakanlığına  getirilen   bakanların    eğitime  ve  eğitimciye uzak  olması   ve alanında   bilgi   sahibi  olmamasından dolayı   hep    alt  birimler   ile  üst  makamlar   arasında tam olarak   iletişim  sağlanamamıştır.  Arada  kalan  eğitim  yöneticilerimiz   bir  türlü   isteklerini  ve düşüncelerini   üst   makamlara   tam olarak   iletememişlerdir.   Özellikle  son  yıllarda  içi   boşaltılmış   disiplinden  uzak   öğrenci   ve veliye   tam   yetki   veren   öğretmeni ikinci  plana  koyan ,    ekonomik   ve   haklar  açısından   zorda   bırakılan   bir   anlayıştan      dolayı  ki  4+4+4  eğitim sisteminde   bu  anlayış  devam  edecek  ise  zor  günlerin  öğretmenleri   beklediği   aşikardır.  

 

Eğer  bugün  bir  öğrenci   okulda   öğretmeni  azarlayabiliyor  ve   uygunsuz  davranışlar   sergiliyor   ve   bu  davranışlara  karşı  uygulanan   yaptırımların  anlamı  kalmamışsa   ,bir   veli  en  küçük  bir  meselede  dahi  gelip  öğretmenin ve okul  yöneticisinin   boğazına  yapışıyorsa,  şunu   yapmasan  seni   şikayet   ederim  diyebiliyorsa  ve sistem   bu  tür   durumlara   müsait  ise  ALO  147    hattı kurulmuşsa  , üniversiteler 30 yıldır iyi öğretmen yetiştirmiyor, Öğretmenlerde kalite sorunu var! denip, halkın nazarında öğretmenlerin değerini ve itibarını azaltılıyorsa, öğretmenleri  kadrolu, sözleşmeli,ücretli   yapıp  ve     kansere yakalanmış    olan   öğretmeninizin sözleşmesini   fesih   edip   hastanelerde  ölmesine  göz   yumulmuşsa    depremden  sonra   öğretmenin  barınacağı   yer   yok  veya     zor bulunuyorsa   öğretmenler   fedakarlık  elbette   yapacaktır  denip   aile  bütünlüklerine  saygı  duyulmuyorsa    maaşı  en  düşük memur maaşı  olmuşsa  bu  ülkede   kimse  kusura   bakmasın   “BİR  GÜL  İLE  BAHAR  OLMAZ “ artık  yılda    bir kez  24  kasımlarda  öğretmen hatırlamakla  ve  en çok  söylenilen  canım  öğretmenim   seni   ne  çok  severim   cümlesinin  de   içi   boşalmıştır demektir.

 

Biz  sendika  olarak   öncelikle  Sayın  Başbakanımız    Recep   Tayip  ERDOĞAN’dan      ve  Milli   Eğitim  Bakanımız    Sayın Ömer  DİNÇER  den   bir   an  önce   geleceğimizi   yani  nüfusumuzun   %50     en  iyi   şekilde   yetiştirecek   ve  topluma kazandıracak  olan öğretmenlerimize   sahip  çıkılmasını   talep ediyor  ve  ekonomik   ve   sosyal   açıdan  öğretmenlerimizin   desteklenmesini   istiyoruz. 

EĞİTİM-SÖZ-SE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.