ÖĞRETMENE ÖĞRETMENLİK ÖĞRETİLMEYE ÇALIŞILIYOR!

ÖĞRETMENE ÖĞRETMENLİK ÖĞRETİLMEYE ÇALIŞILIYOR!

Temel Eğitim Öğretmenlerinin Mesleki Gelişim Eğitimi planlaması kapsamında düzenlenen yıl sonu seminer çalışmaları öğretmenlere eziyet oldu.

Her fırsatta öğretmenlerin çalışmadığını, üç ay tatil yaptığını, başarısız olduğunu, aldıkları paranın haksızlık olduğunu belirten Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı, düzenlenen seminer programından ve işleyişten memnuniyetini dile getirmekte.

“Artık devlete sırtını dayamak yok, özel sektördeki gibi öğretmenleri çalıştıracağım” diyen Ömer Dinçer, bu yılki seminer çalışmalarını, çeşitli seminer konularını üç haftaya yayarak düzenledi.


EK DERS KAYBI YAŞANMAKTA
Eğitim seminerine ilişkin ek ders ücretleri yönetmeliğinde “2 haftayı geçmemek” şartı bulunmasına karşın seminerler bu yıl 3 hafta olarak düzenlendi. İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenler 3 haftalık seminer çalışmasına katılmasına rağmen 1 haftalık ek ders kaybı yaşayarak maddi açıdan mağdur edildi.
Her fırsatta paslaşan Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yine sorunu çözmek yerine benzer bir yönteme başvurdu. Yönetmeliği gerekçe gösteren MEB, “konuyla değişiklik taslağımız Maliye Bakanlığı’nca uygun görülmemiştir” diyerek öğretmenlerin mağduriyetine çözüm bulmayı tercih etmedi.

BU ÇALIŞMALAR ÖĞRETMENLERE EZİYET
Sürekli uygulamaya koyduğu değişiklik ve düzenlemelerle öğretmenlerin işini zorlaştıran ve öğretmenleri mağdur eden Bakanlık bu yılki mesleki çalışmalarla bunu yine başarmış görünüyor.
Genellikle havalandırması ya da kliması olmayan, eğitime uygunluğu yetersiz binalarda verilen eğitimler öğretmenleri canından bezdiriyor. Uzun eğitim sürelerinin yoğun eğitim programıyla daha da çekilmez hale geldiği seminer çalışmaları, genelikle “eğitim ve sunum” konusunda yeterli olmayan seminerciler tarafından katlanılamaz hale getiriliyor.

ÖĞRETMENE ÖĞRETMENLİK ÖĞRETİLMEYE ÇALIŞILIYOR
Gereken yeterliğe ve akademik bilgiye sahip, KPSS‘ye girip sınavı kazanmış, atanmış, mesleğinde uzun yıllar çalışmış ve çoğu zaman semineri veren eğitimcilerden daha yetkin öğretmenlerin zaten uzmanı oldukları konularda eğitilmeye çalışılması öğretmenler tarafından tepki görmekte.
İmza zorunluluğu olması ve imzaların çoğu zaman öğretmenlik mesleğinin onuruna yakışmayacak bir şekilde isim isim toplanması, imza atmayan öğretmenlere soruşturma açılacağının ifade edilmesi, imzaların genelikle Milli Eğitim Müdürlüğü‘nde çalışan yetkililer tarafından bizzat takip edilmesi öğretmenleri küçük düşüren uygulamalar olarak değerlendiriliyor.

SENDİKALAR EK DERS TALEP EDİYOR
Sendikalar ise hem eğitimlerin uygulanışı, hem seminer içerikleri hem de ek ders kayıplarıyla ilgili çeşitli girişimlerde bulunmakta. Bakanlık ise seminerleri bundan sonra da bu şekilde düzenlemeye ve ek ders kayıpları konusunda herhangi bir düzenlemeye gitmemeye kararlı görünüyor.

eğitimciyizHABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.