banner476

Öğretmene performans FETÖ'nün tuzağı mı?

Türk Eğitim Sen İstanbul Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, öğretmen ile Bakanlığı karşı karşıya getirecek olan öğretmene performans uygulamasının MEB'i çökerteceğini ve bunun bir FETÖ tuzağı olabileceğini söyledi

Meb Personeli 31.10.2017, 09:53
Öğretmene performans FETÖ'nün tuzağı mı?

Türk Eğitim Sen İstanbul Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, öğretmene performans değerlendirme sistemiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Liyakat ve adalete dayalı bir yönetici atama sistemi oluşturamayan bir bakanlığın, öğretmenin performansını ölçemeyeceğini söyleyen Bostan "Kriterleri belli olmayan performansın ölçümü nasıl yapılacaktır? Performansa itiraz mercii neresi olacaktır? Bu mercilerin güvenirliliği nasıl sağlanacaktır?" dedi.

Marmara Üniversitesinde 2012 yılında uygulanan "Yetkinlik Bazlı Performans Değerlendirme Yönergesi"yle ilgili açıklamalarda bulunan Bostan, bu yönergenin yaratmış olduğu huzursuzlukları şu sözlerle ifade etti:

"Ancak bu yönerge Marmara Üniversitesi personeli arasında büyük huzursuzluklara neden oldu. Nitekim değerlendirme yapacak amirler değiştirilerek, kanunlara aykırı olarak yetki farklı amirlere verildi. Fakülte, yüksekokul ve enstitü sekreterleri ile daire başkanlarının performans değerlendirmeleri Rektör'den alınarak Üniversite Genel Sekreteri'ne verildi. Genel sekreter, fakülte dekanlarından daha üst bir konuma getirildi. Personele özel hıncı olan bazı amirler bunu fırsat bilerek personelden intikam almaya başladı. Personele amirlerden biri memura 45 puan verirken bir diğeri 95 puan vermeyi uygun görmesine karşılık bunun neden böyle yapıldığı sorulmadı. Hatta daha ileri gidilerek "657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndan daha ağır yaptırımlar öngören Performans Yönergesi" ile personele zulüm yapıldı. Nitekim Yönerge ile "performans notu düşük olan memur ve sözleşmeli personelin durumuna ve uygulanacak yaptırımlara yer verildiği ve yetersiz / çok yetersiz olan personel için başka bir ita amirinin emrine (sürgün) atanmak ve/veya sözleşmesinin feshi" gibi ağır yaptırımlar ön görüldü. Yönergenin ilgili maddesine dayanılarak, sorgusuz sualsiz memurlar yıllarca çalıştığı yerlerden alınarak farklı birimlere sürgün edildi. Hatta daha ileri gidilerek, hak etmedikleri halde FETÖ örgütünün mensuplarına kadro açmak için, üniversite personeli istifaya ya da emekliye zorlandı. Birçok FETÖ mensubu fakülte, yüksekokul, enstitü sekreteri ve şube müdürü yapıldı. Bir sendika üyemiz İstanbul İdare Mahkemesi'ne başvurarak performans yönergesi ile kendisi aleyhinde tesis edilen işlemin iptalini talep etti. İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma talebi ile açılan davada, mahkeme 2012/2342 Esas Nolu kararıyla 17 Ocak 2013 tarihinde "hukuka aykırı olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar" verdi.Sendikamız yoğun mücadeleler sonunda bu yönergenin 2014 Yılı 2. Dönem Kurum İdari Kurullarında aldırdığı kararla tamamen kaldırılmasını sağladı."

Öğretmene performans uygulamasıyla öğretmenlerle bakanlığın karşı karşıya getirilip MEB'in çökertilmeye çalışabileceğine dikkat çeken Hanefi Bostan, daha önce denenmiş bu FETÖ tuzağıyla ilgili olarak dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

memurlar.net

Yorumlar (3)
Ali yılmaz 3 yıl önce
Ulan her şey fetö mü. Meb bakanı müsteşarları geri zekalı mı görmüyorlar mı imzaladığı evrakları. Fetö mü kaldı kaldıysa iktidarın suçu.kalmadıysa da bu performans zırvalığı nereden çıktı. Teog u unutturmak müfradatı unutturmak zammı unutturmak için.
frd 3 yıl önce
acaba gerizekalı olmak için özel bi çaba sarfediyormusunuz. yoksa doğal haliniz mi bu.
MURAT KONU 3 yıl önce
GÜNAYDIN....heryer de yine varlar...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@