banner476

Öğretmene şiddetin cezası hapis olacak işte mutabakat sağlanan o madde

Öğretmene şiddetin cezası hapis olacak Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında düzenleme yapılacak.

Meb Personeli 13.05.2020, 16:59 13.05.2020, 17:07
Öğretmene şiddetin cezası hapis olacak işte mutabakat sağlanan o madde

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı ve Kurum İdari Kurulu Başkanı Mustafa Safran, Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete ve Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, Hukuk Müşaviri Av. Harun Kale'nin katılmış olduğu Nisan 2020'de yapılan Kurum İdari Kurul toplantısında öğretmene şiddet konusunda konusunda Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında cezanın hapis cezası olması gerektiği hususunda mutabakat sağlandı. 

İŞTE ÖĞRETMENE ŞİDDET KONUSUNDA  MUTABAKAT SAĞLANAN DÜZENLEME

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına karşı caydırıcılık sağlamak üzere;
a) eğitim ve öğretim hizmeti sunumu esnasında veya verilen eğitim ve öğretim hizmetinden kaynaklanan nedenlerle eğitim çalışanlarına karşı cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişilere yönelik hapis cezası verilmesi,
b) eğitim kurumlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçunun tutuklama nedeni varsayılan suçlardan sayılması,

c) eğitim ve öğretim hizmetinin sunumu sırasında veya bu görevlerden dolayı eğitim kurumlarında çalışan personele karşı işlenen suçlar sebebiyle ceza hukuku kapsamında yürütülmekte olan işlemler ve davalarda personelin talebi üzerine Bakanlıkça hukuki yardım yapılması noktasında düzenleme gerçekleştirilmesi konusunda girişimlerde bulunulmalı ya da bu konular Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında düzenleme konusu edilmelidir.

Görüşlerinizi bekliyoruz..

Yorumlar (3)
Sözde Kalmamalı 3 ay önce
O hapis cezaları genelde sözde kalıyor. Ya paraya çevriliyor ya da 5 yıl erteleniyor. Özellikle öğretmene ve sağlık çalışanlarına şiddetin cezasında hiçbir şekilde indirim ve erteleme yapılmamalı. Yaptırım caydırıcı olmalı.
Nurdoğan 3 ay önce
Her mesleğin şiddet karşında bir koruması olması gerekiyor.Eğtim camiasının da kesinlikle ihtiyacı var
Remzi 3 ay önce
Bu kanun ne zaman çıkacak, bununla ilgili hiç mi kulis yok?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@