ÖĞRETMENE YAPILAN SALDIRLAR

27 Nisanda Esenyurt'ta, 2 Mayısta Kocaeli Karamürsel'de,3 Mayısta Zeytinburnunda, 4 Mayısta Bursa'da, 25 Mayısta Erzurum da en son olarakta İzmir de bir öğretmen şiddete uğramıştır.

Meb Personeli 27.09.2012, 12:38 27.09.2012, 12:38
ÖĞRETMENE YAPILAN SALDIRLAR
 
 Son günlerde yapılan bu saldırılar konusunda şiddete hedef olan öğretmenle ilgili  Şuurlu Öğretmenler Öğretmenler Derneği (ÖĞDER ERZURUM)olarak görüşlerimizi paylaşmak istiyoruz.

      Eğitimde şiddet haberlerinin  sonuncusunu daha okullar açılırken   yaşamışken bu olayların sorumlusu kimdir? Sorusunun cevabının bulunması ve sorumlularında hızla artan bu soruna çözüm üretmesi gerektiğini düşünüyoruz.Son günlerde artarak devam eden Öğretmene şiddet olaylarında sorumlu kimdir?

1)Öğretmeni 15 saat ders karşılığı derse giren değersiz bir görevli gibi gösterip değersizleştiren

2)ALO 147 hattını kurup  öğretmeni sürekli suçlu gibi gösteren

3)Her ortamda öğretmenden söz açılınca ve eğitimle ilgili  bir sorunda öğretmeni sürekli suçlu gösterip mesleği itibarsızlaştıran

4)Uyguladığı Ödül ve disiplin yönetmeliği ile okullarda disiplinden ceza alan risk grubundaki öğrencileri koruma ve topluma kazandırma adı altında okullarda tutan, işlediği bir çok suça rağmen örgün eğitim içinde kalması için tavır koyan 

5)Zorunlu eğitim uygulaması sonrası hazırlanan sınıf geçme yönetmeliği ile herkesi örgün eğitim çatısı altında sınıf geçirme çabası altına giren ,gönderdiği genelgelerle imtihan üstüne imtihan hakkı ile öğrenciyi şımartan 

6)Her türlü şiddet içeren filim ve dizleri çocuklara izlemesini serbest kılan onların suç makinasına dönüşmesine seyirci kalan yöneticilerimizdir. En başta da gerekli tedbirleri zamanında almayan  Milli Eğitim Bakanlığıdır. 

ÖĞDER ERZURUM OLARAK DİYORUZ Kİ 

  Çözüm, öğretmeni değerli bir şahsiyet haline getirmek, sorunlarını çözmek,Öğretmeni öğrenci ve veli karşısında etkisiz, yetkisiz olmaktan çıkarıp etkili, yetkili hale getirmek ve öğretmenliği toplumda değerli bir meslek konumuna yeniden çıkarmaktır.

Tv’lerde şiddet içeren filim ve dizilere sınır koyulmalı,bu tip diziler gece çok geç saatlerde yayınlanmasına müsaade edilmeli.Öğrenciyi doğru eğitecek filim ve dizi çekimine ağırlık verilmeli. Günümüzde dersten çok dizi ve filimler çocukları etkiliyor.

  Ödül ve disiplin yönetmeliği okullarda disiplini sağlamaya yeterli değildir.Okullarda cezalar caydırıcı olmadan, suçlar azalmaz ve suçlular hızla artar.Okul koridorlarına konulan kameralarda caydırıcı olmuyor.Öğrenci ve veliyi şiddetten uzaklaştıracak yaptırımlar getirilmelidir.Nasıl ki Öğretmen şiddet uyguladığında soruşturma  açılıyorsa gereği yapılıyorsa kanun ve yönetmelik hazırlanıp herkese uygulanmalıdır.

   Öğrenci bu sistemde  öğretmene rest çekebiliyor, kapıyı vurup dışarı çıkabiliyor, öğretmeni tehdit edip, bıçaklayıp öldürebiliyor.Bu durumdaki öğrenciyi öğretmen  sınıftan çıkardığı zaman sorumlu öğretmen sayılıyor. Okula gelen veli öğretmene her türlü hakarette bulunabiliyor sonuçta suçlu yine öğretmen oluyor.

   Arkadaşına bıçak atan, suç işleyen, yanlış yapmakta ısrarlı olan bir öğrenci okulunda kalsın , eğitimine örgün eğitim içinde devam etsin denirse olaylar bu noktaya gelirdi ve geldi.

Bu olay bir son değildir.MEB en kısa sürede okullarda disiplini sağlamak adına çözüm üretmelidir.Yoksa olaylar gün geçtikçe artacaktır. Öğretmenlerin okula isteyerek ve gönüllü ve heyecanlı bir şekilde gidebilmeleri için gereken adımlar bakanlıkça en kısa zamanda atılmalıdır.

Sınıf geçme yönetmeliği herkesin sınıf geçmesi mantığına dayandığı için sorunlu öğrencilerinde kurul kararlarıyla veya ek sınavlarla üst sınıflara geçirilerek sınıfında okumak isteyen öğrencilere de engel olduğu unutulmamalıdır. Bir kişiyi korurken bir sınıf, bir okul heba edilmektedir.Okumak istemeyen bir öğrenciyi sınıfta tutmaya zorlamak sınıfta eğitim almak isteyen diğer öğrencilere haksızlıktır.

ÖĞDER ERZURUM ŞUBESİ

Adına ABDULLAH İKİNCİ- ERZURUM ŞUBE BAŞKANI

 
Yorumlar (2)
öğretmenim cennet te uyu 8 yıl önce
inanın bu bakandan sonra şiddet arttı ama özverili hocalar ve eğiticiler olmasa çok kan akar..inanmayam liselerin önüne gitsin disiplin kurulu belgelerini incelesin.
öğretmen = köle 8 yıl önce
bende erzurum da öğretmenim bıktım artık yaşayan bir ölü gibiyim.40 günlük rapor hakkımı sonuna kadar kulllanacağım. benim ailemi düşünmeyen bir sistemde bende kimseyi düşünmeyeceğim

Gelişmelerden Haberdar Olun

@