banner476

Öğretmenevleri Rant Anlayışının Kurbanı Oluyor!

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu'nun "Öğretmenevleri Rant Anlayışının Kurbanı Oluyor!" başlıklı açıklama metnidir.

Meb Personeli 15.08.2012, 00:01 15.08.2012, 00:01
Öğretmenevleri Rant Anlayışının Kurbanı Oluyor!
 
Öğretmenevleri Rant Anlayışının Kurbanı Oluyor!

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu'nun "Öğretmenevleri Rant Anlayışının Kurbanı Oluyor!" başlıklı açıklama metnidir.

14.08.2012

Geçtiğimiz günlerde özelleştirilmesi gündeme gelen öğretmenevlerinin şimdi de kapatılması gündemdedir. Doluluk oranının az olduğu ve “kâr etmediği” gerekçesiyle kapatılmak istenen öğretmenevleri özellikle de taşrada öğretmenlerin konaklaması için önemli bir imkândır. Hiç bilmediği bir şehre yeni atanan bir öğretmene ya da yine aynı şekilde başka bir şehirde üniversite eğitimine başlayacak olan öğretmen çocuğuna ucuz barınma imkânı sağlayan öğretmen evlerinin kârlılık gerekçe gösterilerek kapatılması kabul edilemez. 

Öğretmenevleri yurdun dört bir yanında görev yapan öğretmenlere ucuz konaklama imkânı sağlanması gibi sosyal bir hedefe sahiptir ve bu hedef kâr amacı içermez. Buraların kapatılması/özelleştirilmesi kamusal yarar ilkesinin tamamen göz ardı edilmesi anlamına gelir. Öğretmenevlerinin mevcut eksikleri ve yetersizliklerini gidermek ve onları daha iyi koşullarda öğretmenin hizmetine sunmak yerine onların özelleştirilmesini ya da tamamen kapatılmasını savunmak toplumun ihtiyaçlarını yadsıyan bir yaklaşımdır. 

Öğretmenevleri öğretmenlerin kendi cebinden ödediği kesintilerle inşa edilmiş olup zaman içinde etkinlik ve niteliklerini kaybetmeleri bizzat iktidarın politikalarından kaynaklanmıştır. Neredeyse özelleştirilmiş ve herkesin kullanabildiği mekânlar haline gelmiştir. Bakanlık bütçesinden öğretmenevlerinin durumunun iyileştirilmesine dair ne kadar kaynak ayrılmıştır? Bu kaynak yeterli midir? gibi sorulara tatmin edici yanıtlar almadan öğretmenevlerinin bugün geldiği duruma gerçek bir açıklama getirmek mümkün olmayacaktır. Çoğu öğretmenevi şehirlerin tam göbeğinde merkezi konumda yer almaktadır. Acaba bunların yer aldığı alanlar, binalar bir rant mantığı ile mi dönüştürülmek istenmektedir? 

Sendikamız öğretmenevlerinin getirildiği bu noktaya giden yolda, iktidarın her türlü ticarileştirme ve nitelik kaybına uğratma hamlesine karşı çıkmıştır. Öğretmenevleri öğretmenlerindir ve halkındır. Kapatılması, özelleştirilmesi, ticarileştirilmesine karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Yorumlar (1)
Deniz K. 8 yıl önce
zaten öğretmenlerin çoğu öğretmen evinden faydalanamıyorki .... ne zaman bir öğretmen evinde konaklanmaya kalkılsa hep dolu ... burda bile torpil adam kayırma sözkonusu ...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@