banner476

Öğretmenim iyi tatiller

Öğrencilerin tatili iki hafta önce başlamıştı.

Meb Personeli 27.06.2014, 10:26 29.05.2020, 14:54
Öğretmenim iyi tatiller

 Öğretmenler ise mesleki çalışmalar ve seminer programlarını tamamlamak üzere iki hafta süresince okullarına gelip gitmeye devam ettiler. 30 Haziran tarihinin Pazartesi gününe sarkması, tatili heyecanla bekleyen öğretmenlerin haklı olarak tatilin 27 Haziran Cuma gününden başlaması yönünde bir talebine ve beklentisine yol açmıştı. Eğitim-Bir Sen öğretmenlerin bu talebini yazılı olarak MEB’e taşıdı ve MEB de öğretmenlerin 30 Haziran Pazartesi günü izinli sayılmaları yönünde bir karar çıkardı. Böylece öğretmenlerin Yaz Tatili de bu günün mesai bitiminde resmen başlamış oluyor.

Öğretmenlerin tatil dönemlerinin uzun olması her dönem kamuoyunun gündemine bir vesile ile gelir. Fakat öğretmenlerin iş ve işlemleri hiçbir zaman okulla sınırlı değildir. Örneğin 4 Temmuz’da 8. sınıf öğrencilerin yerleşecekleri lise kontenjanları açıklanacak. Devamında 7 Temmuz’da da TEOG liselere yerleştirme puanları açıklanacak. Öğrenciler ve veliler tatilde de olsa bir şekilde öğretmenlerine ulaşacak, lise yerleştirmeleri için onlardan rehberlik isteyecek. Öğretmenler de seve seve öğrencilerine okulda veya okul dışında rehberlik etmeye devam edecek. Bu yerleştirme işlemleri ve bu sene ortaya çıkacak olan yeni nakil işlemleri okullar açılana kadar devam edecek ve öğretmenler de rehberliğe devam edecek.

ÖSYM eli kulağında akşam sabah üniversite sınavlarının sonuçlarını açıklayacak. Üniversiteye yerleşmek üzere olan öğrenciler de yine öğretmenlerine akıl soracak, danışacak en iyi tercihi yapmaya çalışacaklar. Öğretmenleri de tatilde dahi olsalar onlara can-ı gönülden rehberlik etmeye devam edecekler.

Bu arada 1. sınıfa başlayacak mimi birleri unutmadık. Onlar daha öğretmenleri ile tanışmadı. Fakat anne-babaları çoktan öğretmenlerin kapılarını çalmaya başladı bile. Bilinçli veliler eğitim hayatının ilk basamağı olan 1. sınıfın öğrenci hayatında ne kadar önemli olduğunun farkındalar. Bu nedenle veliler daha şimdiden araştırmalara başlamış; okullarda birinci sınıfları hangi öğretmenlerin okutacağını, hangi öğretmenin çocuklarla daha iyi iletişim kurup faydalı olduğunu araştırmaya başlamışlardır. Tabi burada da ilk müracaat okullarda çalışan aynı apartmanda oturdukları, tanıdıkları öğretmenlerin kapılarını çalmak olacaktır. Parkta, cafede, tatil merkezlerinde her nerede ise öğretmenlerimiz gönüllü danışmanlık yapmaya hazırdır. Velilerimiz çocuklarının geleceği, eğitimi için araştırma yapmakla çok iyi ediyorlar.

Bu arada medyada öğretmenlerin toplumdan yeteri kadar itibar görmediklerine dair haberler yer alıyor. Ben öyle olduğunu düşünmüyor, en azından düşünmek istemiyorum. Öğretmenlerimiz bu fedakarca davranışlarından dolayı her daim toplumdan itibar görmüş ve görmeye devam edecektir.

Yine öğretmenler için tatil başlıyor. Fakat il dışı tayinler dün itibarı ile belli oldu. İl içi tayinler seminer döneminde belli olmuştu. İl içi tayini çıkan öğretmenler hemen hemen tatil başlamadan yeni okullarında göreve başladı. İl dışı tayini çıkanlar da önümüzdeki haftalarda yeni görev yerlerine taşınacaklar. Fakat yaz tatili boyunca en azından öğretmenlerin bir bölümü daha bu tayin işleri ile uğraşmak zorunda kalacak. İl içi tayinler MEB’in açıklmasına göre emekli olanlar, yer değiştirenler ve norm kadro güncellemelerinden sonra bir kez daha yapılacak.

Asıl yöneticilik görevi olan öğretmenlerin yaz tatili biraz sıkıntılı geçeceğe benzer. Çünkü yönetici atama takvimi yaz tatilinin tamamını içine alacak şekilde yayılmış durumda. Ne diyelim, hayırlısı demekten başka.

Yine Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en büyük görev seçimlerin yapıldığı okullarda çalışan öğretmenlerimiz düşecektir. Onlar tatilde dahi olsalar bir kamu görevi olarak seçim sandıklarında görev alacak ve görevlerini en iyi şekilde yerine getireceklerdir.

***

Dün acı bir haberle hüzünlendik. Eğitim camiasının yakından tanıdığı; eğitim yayıncılığının duayenlerinden, emekli öğretmen Ahmet Buhan hakkın rahmetine kavuştu. Ailesine, kızlarına, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Başımız sağolsun. Cenazesi bu gün Cuma namazına müteakip Ataköy 5. Kısım Camii’nden kaldırılıp Yedikule Mezarlığı’na defnedilecektir. Allah rahmet eylesin.

***

Sevgili öğretmenin her şeye rağmen seni seviyorum. Hepinize iyi tatiller diliyorum. (27.6.2014)


EKREM AYTAR / MEMURHABER.COM

 

Yorumlar (3)
tatil 6 yıl önce
senede 180 gün çalışan öğretmenler iyi tatiller
çiçek 6 yıl önce
malesef donusumler olmadan bir cogumuz norm fazlasi konumumda ne olacagimiz belirsizligi ile tatil yapmak soyle dursun rahar bir uyku bile yok
xxx 6 yıl önce
sağol hacııı sende az daha okuyup ya da okumayıp öğretmen olsaydın:))))

Gelişmelerden Haberdar Olun

@