banner476

Öğretmenler Belgelerini Kaymakam ve Milli Eğitim Müdürünün Elinden Aldı

Muğla Milas İlçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün GEKA’nın (Güney Ege Kalkınma Ajansı) desteği ile ilçede görev yapan 25 rehber öğretmene 5 gün boyunca verdiği “Parçalanmış Aile Çocuklarına Yönelik Terapi Becerileri Eğitimi” tamamlanarak öğretmenlere belgeleri milli eğitim müdürü İsa BAL ve Milas Kaymakamı Eren ARSLAN tarafından verildi.

Meb Personeli 29.10.2017, 21:53
Öğretmenler Belgelerini Kaymakam ve Milli Eğitim Müdürünün Elinden Aldı

Parçalanmış Aile Çocuklarına Yönelik Terapi Becerileri Eğitimi tamamlandı.

     Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, hazırladığı projeyle GEKA’dan finansal destek alarak ilçedeki resmi okullarda görev yapan rehber öğretmenler için “Parçalanmış Aile Çocuklarına Yönelik Terapi Becerileri Eğitimi” düzenledi. Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nde, 5 gün boyunca gerçekleşen eğitimi Denizli’den gelen Psikolog Şebnem Dal Üzülmez verdi. İlçenin en kalabalık mevcutlu okullarından seçilen 25 rehber öğretmen, eğitimleri başarıyla tamamladıktan sonra belgelendirildi.

     Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi’nde düzenlenen belge törenine; Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Kaymakam Adayı Erinç Demir, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu, Milas Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Yavuz Yıldırım katıldı.

     “Psikoloji, sürekli yenilenen bir bilim dalıdır. Dolayısıyla bu yenilikleri takip eden çalışanlar alanlarında başarıyı yakalarken, hizmet sundukları kitleye de daha faydalı olurlar. Rehber öğretmenlerimizin birçoğunun bunu amaçladığını biliyoruz.” Diyerek eğitimin içeriği hakkında bilgi veren Psikolog Şebnem Dal Üzülmez, “Eğitimde ilk gün aile danışmanlığına giriş, ikinci gün boşanma süreci, üçüncü gün psikososyal açıdan çocuğa yaklaşım, dördüncü gün oyun terapisiyle çocuğa yaklaşım ve son gün çocuklarda görülen davranış bozukluklarına müdahale anlatıldı. Vaka örnekleri tartışıldı ve uygulamalar yapıldı.” diye konuştu.

    Boşanma verileri göz önüne alındığında eğitimin öneminin açıkça ortaya anlaşıldığına dikkat çeken Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmenleri tebrik ederek şunları kaydetti: “Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde yetişmesi büyük önem taşlıyor. Bu anlamda toplumumuzda yaşanan boşanma olayları çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu durum eğitimi de kötü yönde etkilemekte… Bu olumsuz tabloyu değiştirmek için projemizi hazırladık ve GEKA’dan aldığımız destekle hayata geçirdik. Öğretmenlerimizin özverisiyle, umarım ilerleyen süreçte güzel gelişmeler yaşanacak.”

    Parçalanmış Aile Çocuklarına Yönelik Terapi Becerileri Eğitimine katılan rehber öğretmenlerinin mesleki yeterliliklerini artırdıklarını ifade eden Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Ciddi anlamda arttığını gördüğümüz boşanma olaylarının ardından, çocuk ve gençlere psikolojik yardım hizmeti sunabilmeli aynı zamanda ayrılan anne babalara da çocukları ile olan ilişkilerine dair doğru rehberliği sağlamak gerekiyor. Bu anlamda verilen eğitimin ayrı bir yeri var. Artık, ilçemiz sınırlarındaki okullarda eğitim gören ve yardım alan öğrencilerin, akademik başarılarının da artacağını, bu öğrencilerin disiplin vakalarına karışma oranlarının azalacağını düşünüyorum. Toplum için büyük bir görevi ifa edecek olan rehber öğretmenlerimize başarılar diliyorum.” dedi.

     Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından, eğitimi tamamlayan rehber öğretmenlere belge takdimi yapıldı.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@