banner476

Öğretmenler kurslarda görevlendirilecek. Peki hangi branşlar?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2018/4 sayılı Okuryazarlık Seferberliği genelgesi kapsamına tüm ülkede okuma yazma kursları açılacak olup okuma yazma kurslarında görev alabilecek öğretmen branşları da açıklandı.

Meb Personeli 19.02.2018, 14:43 19.02.2018, 14:50
Öğretmenler kurslarda görevlendirilecek. Peki hangi branşlar?

Okuryazarlık seferberliği kurslarında hangi öğretmenler görev alabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 16.02.2018 tarihli 3323631 sayılı  Okuryazarlık Seferberliği Kapsamında Okuma Yazma Kurslarında Öğretici Görevlendirme konulu resmi yazı tüm kurumlara gönderildi. Okuma yazma kurslarında hangi öğretmenler görev alabilir?

OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ

 
05.02.2018 tarihli ve 2018/4 sayılı Okuryazarlık Seferberliği Genelgesi MEB tarafından yayınlanırken ülkemizde herhangi bir nedenden dolayı eğitim öğretim hakkından yararlanamayan veya temel eğitimini tamamlayamayan vatandaşlarımızın okuryazar hale gelebilmeleri için, yarım kalmış eğitimlerin tamamlanabilmesi amacı ile okuryazarlık seferberliği başlatıldı.

EMİNE ERDOĞAN PROJESİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan başkanlığında başlatılan okuryazarlık seferberliğinde amaç ülkemizde okuma yazma bilmeyen kişilere okuma yazma öğretmek ve ülkenin okuryazar oranının artmasını sağlamak. Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıllarda da kız çocuklarına yönelik okullaştırma çalışmaları yapılmıştı.


OKUMA YAZMA KURSLARI
Okuma yazma seferberliği kapsamında okullar ve Halk Eğitim Müdürlükleri alan taramaları yapacak ve okuma yazma bilmeyen, eğitimlerini tamamlayamayan kişilerin tespitini yapacaklar. 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak olan okuma yazma bilmeyenlerin tespit çalışmaları sonrasında okuma yazma kursları en geç 5.03.2018 tarihinde başlatılacak.

Okuma yazma kurslarında görev alabilecek öğretmenler için Milli Eğitim Bakanlığı kurumlara yazı gönderdi. Gönderilen resmi yazıda okuma yazma kurslarında hangi branş öğretmenlerinin görev alacağı açıklanırken kurslarda sınıf öğretmenleri görev alacak. Eğer sınıf öğretmeni yoksa belirtilen branşlardan öğretmen görevlendirilebilecek.


Okuma Yazma Kursu
Sınıf öğretmeni bulunmadığı durumlarda öncelik kadrolu Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine verilecek. Bu branşlardan öğretmen olmaması durumunda istekli olan diğer kadrolu öğretmenler okuma yazma kurslarında görev alabilecekler. Eğer kurslarda görev alacak kadrolu öğretmen yoksa Milli Eğitimler ve Halk Eğitimler öğretmen olarak atama şartlarını taşıyan mezun, atanamamış kişilerin görevlendirmelerini yapabilecekler.

ogretmenlericin.com olarak burada sözleşmeli öğretmenler okuma yazma kurslarında görev alabilir mi sorusunu sormadan edemiyoruz. Çünkü açıklamalarda kadrolu ibaresi bulunmaktadır. Ancak mezun durumda olan kişilerin de görev alacakları değerlendirildiğinde sözleşmeli öğretmenlerin de okuma yazma kurslarında görev alabileceğini düşünüyoruz. (ogretmenlericin.com)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@