Öğretmenler Yeterlidir, Ya Bürokratlar ?

Öğretmenler Yeterlidir, Ya Bürokratlar ?

Öğretmenler Yeterlidir, Ya Bürokratlar ?

 Eğitimin Demireli olarak lanse edilen MEB’İN içerisinde aktif olarak görev yapan genel müdürler içerisinde eğitimden en iyi anlayan ve eğitim camiasının uğruna göz yaşları döktüğü ender şahsiyetlerden olan Öğretmen yetiştirme genel müdürü Sayın Ömer BALIBEY’e öğretmenleri bilgisayar başında sınav yapacağız. Sözleri yakışmadı…Öğretmen yetiştirme genel müdürü olarak yıllarca iyi öğretmen yetiştiremediniz mi de , öğretmenleri tekrar sınava alacaksınız ? Siz önce MEB Bürokratlarını sınava alın. Torpilli görevlendirme grup başkanlarını sınava alın... Daha sonra öğretmenlere sıra gelsin.

Milli Eğitim Bakanlığı içerisinde aktif olarak görev yapan üst düzey bürokratlar arasında belki de en fazla seveni olan kişi Ömer BALIBEY dir.
BALIBEY, Eğitimin Demirel’i olarak lanse edilir. Ona eğitimin Demirel’i denmesinin sebebi ise 7 hükümet 9 Milli Eğitim Bakanı eskitmesine rağmen hala Eğitim camiası içerisinde zirvede yer alan BALIBEY, isim hafızası yönünden DEMİREL’e benzemektedir. Türkiye’nin 81 vilayetinde hangi okulda kim var kim yok hemen hemen isim olarak bilir ve tanır.
Refah Partisi ile Doğruyol hükümeti döneminde 1996 yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğüne geldiği dönemde “İstanbul’da bir imam “ manşetleri ile karşılanan BALIBEY, İstanbul’da görev yaptığı 10 yıl içerisinde 28 Şubat süreci de dahil adeta tarih yazdı.
İstanbul ve BALIBEY denince akılda kalanlar ise Fenerbahçe'nin hiç kaçırmadığı maçları, Süleyman Seba'dan Aziz Yıldırım'a, Özhan Canaydın'dan Adana'dan mahalle arkadaşı Fatih Terim'e dostlukları ve Eyüp Sultan'ın manevî atmosferinde tadılan duygu yüklü sohbetler olarak göze çarpar…
Hüseyin ÇELİK döneminde Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü görevine getirildiği zaman, İstanbul’da BALIBEY için emsali görülmeyen veda geceleri yapıldı , uğruna göz yaşları bile döküldü..
Öğretmen camiası tarafından bu kadar sevilmesinin en büyük nedeni ise öğretmenlikten geldiğini unutmaması ve öğretmenlerle arasına mesafe koymaması idi.. Ayrıca haftanın bir gününü halka ayırır ve sorunlarını dinlerdi..
Öğretmen camiası ile bütünleşen ender bürokratlardan olan Sayın BALIBEY’in , eğitim içerisinde ki aktif jübilesine sayılı günler kala ; öğretmen camiasının son dönemlerde yaşadığı psikolojik sıkıntılar ve maddi sıkıntıların içerisinde BALIBEY’in öğretmenlerin yeterliliklerini ölçmek için sınav yapacağız. Bu sınav ise internet üzerinden olacak sözleri hiç yakışık almadı…
Öğretmenliğin içerisinden gelen ve eğitimin her kademesinde çalışmış Sayın BALIBEY’in öğretmenleri hizmet içi eğitime alma düşüncesi güzel de ; Öğretmenlere hizmet içi eğitim verecek yeterlilikte MEB içerisinde yeterli ve donanımlı personel olmadığını bilmesi anormal…
Sayın BALIBEY; Hatırlarsınız eğitimde reform yapıyoruz diye yola çıkan ve proje , yolluk, yevmiye zengini olan yeni müfredat getiriyoruz diye yola çıkıp yazmış oldukları müfredatları bugünlerde eleştiren Ziyalar, Servetler, Eminler ve diğerleri de öğretmenleri yeni müfredatı anlatmak için hizmet içi eğitime almışlardı. Hizmet içi eğitimi de bilgisayar bile kullanmaktan aciz, slaytları okumaya zorlanan 60 yaş üzeri müfettişlere verdirmişlerdi. Aslında hizmet içi eğitim demeyelim de biz ona, sizin verdiğiniz CD içerisinde ki slaytları gelip öğretmenlere okuyup yevmiye ve yolluk almışları.
Sayın BALIBEY; Öğretmenlere bilgisayar üzerinden sınav yaparak yeterliliklerini nasıl ölçeceksiniz. Bunu detaylı olarak bir açıklasanız da bizde aydınlansak.
Yoksa Mynet’in yarışmaları gibi bir yarışma mı yapacaksınız ? Yada “ Bilen Kazanır” türünden bir yarışma mı ?
Eğitime yıllarını vermiş ve eğitim camiası tarafından sevilen bir kişi olarak , Bakanlığın rüzgarından çabuk etkilenmişiniz. Oysa ki MEB içerisinde her kademede görev yapmış ve doyum noktasına ulaşmış birisi olarak ; Hak bildiğinizi yolda tekte olsa orada doğruları söylemek ve öğretmenlerin sorunlarını Bakan Bey ve Eğitim’den anlamayan bürokratlara Eğitim’i ve öğretmen camiasını anlatmak sizin asli göreviniz olmalıydı..
Sonuç olarak ; Koltuklar, makamlar gelip geçicidir. Baki kalan hoş bir seda bırakmaktır. Sayın BALIBEY, Eğer ki MEB içerisinde bir yeterlilik sınavı yapılacaksa , öncelikle bu sınavı yapmaya kendi Genel Müdürlüğünüzden başlamalısınız, bakalım kaç kişi liyakatle orada oturuyor. Kaç kişi torpille yanınızda duruyor. Daha sonra bu sınavı tüm MEB Bürokratları, torpille gelen grup başkanlarınız ve görevlendirme idareci ve öğretmenlerinize yapın bakalım. Kaç kişi sınavı gerçekten geçebilecek ?
Yahu koskoca Bakanlıkta televizyon programlarına çıkarıp konuşturacak 3 tane adam sayamazsınız. Çıkmış öğretmen yeterliliklerini sorguluyorsunuz…
Sayın BALIBEY; Bir dost olarak bizden uyarması, bu şekilde devam ederseniz sizin için iyi bir jübile ve finiş olmayacaktır. Sonuçta döneceğiniz yer halkın içi olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum