banner476

Öğretmenlere Alan Değişikliği Var Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 60. Maddesine göre öğretmenlerin il içinde bakanlığın belirlediği takvim doğrultusunda Alan değişikliği yapma hakkı vardır. Alan değişikliği yönetmelikte olmasına rağmen bakanlık tarafından son yıllarda yönetmeliğe uygun olarak yapılmamaktadır.

Meb Personeli 27.04.2018, 17:13
Öğretmenlere Alan Değişikliği Var Mı?

Son olarak 20-26 Aralık 2017 tarihleri arasında sertifikaya dayalı alan değişikliği yapılarak sadece Özel Eğitim Öğretmenliğine geçiş hakkı verilmişti ve büyük bir hayal kırıklığı yaşanmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığının ; 
1-    2012 yılında eş özrünü yerine getirmek için isteği dışında alan değişikliği yapanlara geri dönüş hakkı verilmesi

2-    İkinci bir üniversite okuyarak kendini geliştiren ve ikinci bir diplomaya sahip olan öğretmenlere yeni alanına uygun alan değişikliği hakkı verilmesi 

3-    3- Mezuniyetinin dışında farklı bir alan öğretmeni olarak atanan öğretmenlere mezuniyet alanına uygun alana geçiş hakkı verilmesi ile yönetmeliği uygulaması gerekmektedir. (Örneğin Edebiyat öğretmenliği mezunu iken Türkçe öğretmenliğine atanan ) 

Son yıllarda öğretmenlerin il içi ve il dışı tayinlerinin durma noktasına geldiği için alan değişikliği tekrar tayinleri etkin hale getireceği muhakkaktır. Ayrıca yıllarca sağlanamayan il içi aile birliğinin sağlanması için alan değişikliği kaçınılmaz olmuştur. En önemlisi Batı illerinde sayısı 50 bine yaklaşan norm fazlası sınıf öğretmenliği sorununa çözüm bulmanın ortak ve tek noktası ALAN DEĞİŞİKLİĞİ dir. Zira 4 yıldır yönetmeliğe uygun olarak Alan değişikliği yapılsaydı il içi aile bütünlüğü sağlanabilirdi , doğu ve güneydoğuda 10 yıldır çakılı halde bekleyen sınıf öğretmenlerine hareket alanı açılabilirdi , her şeyden önemlisi Ülke ekonomisine zarar veren norm fazlası öğretmen sorununa çözüm bulunabilirdi.

Ülkemizin kritik günlerden geçtiği şu günlerde Milli Eğitim Bakanlığının yönetmeliğe uygun olarak ve tüm münhal kadroları açık göstererek yapacağı Alan Değişikliği camia içinde çalışma barışı ve huzurunu sağlayacağı unutulmamalıdır. 
Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 60 – (1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.

Kamuajans.com/ÖZEL

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@