banner476

Öğretmenlere Bir Şok Daha

Bilindiği üzere, “Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ile Maarif Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği” 24.05.2014 tarihli ve 29009 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Meb Personeli 19.06.2014, 12:53 19.06.2014, 12:53
Öğretmenlere Bir Şok Daha
 Anılan bu yönetmelikle artık öğretmenlerin müfettiş olma hakları tabiri caiz ise ellerinden alınmıştır. Yönetmelik detaylı bir şekilde incelendiğinde Maarif müfettişi olabilmek için öncelikle mesleğe maarif müfettiş yardımcısı olarak başlamak gerekmektedir. Maarif müfettiş yardımcılığına ise en az dört yıllık lisans eğitimi veren eğitim, fen-edebiyat, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme ile ilahiyat fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabileceklerdir.

Öğretmenlerden 8 yıllık hizmetini tamamlayanlar ise KPSS sınavına girmeden doğrudan yazılı sınava alınacaktır. Maarif müfettiş yardımcılığında öğretmenler için aranan 40 yaş şartı bu Yönetmelik ile 35 yaşa indirilmiştir. Bu günkü eğitim sisteminde bir kişinin ilkokula 6 yaşında başladığı düşünülürse bu kişi 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul, 4 yıl lise ve 4 yılda üniversite eğitimi alacağına göre ancak 22 yaşında öğretmen olabilecektir. Öğretmenlikte de 8 yıl görev yapacağından bu kişi minimum 30 yaşında maarif müfettişi yardımcılığı sınavına girebilecektir. Hal böyle olunca öğretmenlerin müfettiş olma imkânları da kendiliğinden ortadan kalkmış bulunmaktadır.


kamutime.com
Yorumlar (4)
ogretmen 6 yıl önce
milli eğitim bakanını bile öğretmen yapmazken bu hükümet bununda olması gayet normal. bizim burda il milli eğitim muduru orada burada gezerken kalorifer hademeliğinden yukselipte memur olmuş bir abimiz resmen milli eğitim mudurlugu yapmakta ucretli ogretmenleri atamakta ogretmenlerin abi diye yağ çektiği ustun bir karakter oluvermekte. peki ogretmenler norm fazlası bilmem ne fazlası.. bunların yaptıgını bize yunanlılar yapmadı. goz gore gore eğitimi de bitirdiler. yok erganonmus yok paralel devletmiş. sen onu bunu bırakta turkiyehyi nasıl mafediyorsun onu bana de. senin yaptıklarında ortada..
3600 ek gösterge istıyoruz 6 yıl önce
öğretmene 3600 ek gösterge ıstıyoruz adalet ıcın saygınlık ıcın. ek ders 15 tl olsun ıstıyoruz çünkü müzeyı dahı parasız gezemıyoruz bız nasıl kendımızı geliştireceğiz!!! sınema tıyatro bunlar bızım ıcın lüks sayın yetkılıler sayın tes sen ne işe yararsın ?
yazık 6 yıl önce
bir iktisat mezunu okula gelecek ve beni denetkeyecek? eğitimden anlamayan biri... yazıklar olsun bu sisteme...
vay be 6 yıl önce
cemil beyin eğitimci ama işi kavramamış

Gelişmelerden Haberdar Olun

@