Öğretmenlere Ek Ders Şoku: Ek ders ödenemez

Öğretmenlere Ek Ders Şoku: Sınıf Derse Gelmezse Ek Ders Ödenemez!

Meb Personeli 21.02.2020, 18:58 22.02.2020, 00:53
Öğretmenlere Ek Ders Şoku: Ek ders ödenemez

Sınıf derse gelmezse ek ders ödenir mi? sorusuna MEB'in görüş yazısı öğretmenleri mağdur edecek. Devamsızlık hususu örgün eğitimin sürekli problem yaşadığı bir mecra. Zira yönetmelikler öğrenciye devamsızlık konusunda öğrenci tabiri...

Sınıf Derse Gelmezse Ek Ders Ödenemez Görüşü Mağduriyet Oluşturacak

Devamsızlık hususu örgün eğitimin sürekli problem yaşadığı bir mecra. Zira yönetmelikler öğrenciye devamsızlık konusunda öğrenci tabiri ile “devamsızlık hakkı “veriyor.  Ortaöğretim Kurumlarında öğrencinin 30 gün devamsızlık yapması yönetmelikçe mazur görülüyor. Bu özel eğitim okullarında 70 güne kadar çıkıyor. Öğrencinin velinin dilekçesi ile veya hiçbir mazeret göstermeden devamsızlık yapması mümkün.

Özellikle son sınıflar sınava hazırlık süreçlerinde yönetmeliğin kendilerine tanıdığı bu haktan faydalanarak bir bütün olarak derse gelmedikleri oluyor. Okulun kimi dönemlerinde yine öğrencilerin sınıf bütünlüğünde okula devam etmediklerine tanık oluyoruz. Özel eğitim okullarında sınıflar birkaç öğrenciden oluşuyor. Bu öğrencilerin özürlerinden kaynaklı soğuk ve yağışlı havalarda devamsızlık haklarını kullanmaları olağan. Birkaç öğrenci olunca da doğrudan sınıfın bütünün gelmemesi hususiyeti sürekli karşılaşılan bir durum.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 17/02/2020 tarihinde Ankara Valiliğine gönderdiği ek ders görüş yazısında “İliniz Çankaya ilçesi Nimet Dr. Erdoğan Meto Özel Eğitim Uygulama Okulu III. Kademe sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin okula gelmemeleri nedeniyle ders görevlerini fiilen yerine getiremeyen öğretmenler ile ek ders ücreti karşılığı ders okutanların söz konusu sürelere rastlayan ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılamayacaklarına dair olarak sınıfın bir bütün olarak gelmemesi durumunda ek ders ücreti ödenemeyeceği görüşünü yayınladı.”

Öğretmen gelmiş ve vazifesinin başında iken öğrencinin gelmemiş olmasından kaynaklı ek ders ödenmemesine açılan pek çok davada öğretmenlere ek ders ödenir hükmü verilmiştir. Öğretmen vazifesini yapmışken haklarından mahrum edilmesi hakkaniyetli değildir. Ek ders ücreti karşılığı çalışan ücretli öğretmenler çok cüzi ücretle çalışmaktadır. Bu şekilde bir de ücretleri kesilirse daha çok mağdur olacaklardır. Bu görüş yazısı meri hukuku esas alınarak verilmiştir fakat hukuka uygun olsa da hakkaniyete uygun değildir. Kişinin kendinden kaynaklanmayan bir kusurdan dolayı hak kaybına uğraması hukukun temel ilkeleri ile çelişir. Öğretmen kendisine verilen program kapsamında gelmiş ve vazifesi başında dersliktedir.

Bakanlık yetkililerinin özellikle dönem sonlarında neredeyse bütün okulların yaşadığı, özel eğitimde sıklıkla yaşanan, tüm son sınıfların sınava hazırlık süreçlerinde mayıs ayında sınıfın bir bütün derse gelmemesi durumunda öğretmenlerin vazifelerinin gereğini yerine getirmiş olmasından dolayı ücreti ödenir şeklinde düzenleme yapmaları şarttır.  Kar tatili ve idarî tatil durumunda ek ders ödenmesi hususiyeti Toplu Sözleşmeler ile çözümlenmişti. Bu durum da mevzuat düzenlemesi ile çözüme kavuşturulmalıdır.

Eğitim sendikalarının öğretmenlerin bu hak kaybına sessiz kalmayacağı ve öğretmenler namına bu hakkaniyetsiz duruma seslerini yükselmesi, Yetkililerin bu görüş yazısında belirtilen hususları bir kez daha gözden geçirmesi mağduriyete uğrayan öğretmenlerin beklentisidir.

memurpostası

Yorumlar (12)
sinan 1 ay önce
Böyle bir tutumu anlamak mümkün değil. Çocuğu okula getirecek öğretmen değil Veli ,devlet, hukuktur. Bunların suçunu öğretmene yükleyemezsin.
Fatih 1 ay önce
Ölsün mü ücretli öğretmenler, nedir bu çekilen çile.....
Öğretmen 1 ay önce
Öğrencinin derse gelmemesi değil öğretmen okula gelmemesi halinde ek ders ödenmemesi işin mantıklı yönü olmalıdır. Kaldı ki öğrencinin topluca sınıfa gelmemesinin sebebi/sebepleri belirleyici olsa gerektir. Bir zamanlar 8.sınıflar nisan mayıs haziranda dersanelerde vakit geçirirdi öğretmen defteri yazardı ücretini de aylığını da alırdı. İlginç bir durum gibi ortada duruyor.
Vatandaş 1 ay önce
Öğretmen okula gelmişse, öğrenci yoksa bu öğretmenin sorunu değil. OKULA gelmiş olması demek, ben işimi yapmaya hazırım demektir zaten. Ek dersini çatır çatır alır ki zaten saatlik 15-16 lira bi sey
Fatih 1 ay önce
Ekders ücreti fiilen girilen ders karşılığında alınır. Derse girmeden para alınması helal mi?. Haberin veriliş şekli bile abes sanki fiilen derse girilmiş ama para verilmemiş gibi.
Şevval 1 ay önce
Dürüstlük ve cidiyet olmalı ama malesef art niyetliler bunu da kötüye kullanıyorlar
Yiğit 1 ay önce
Kesinlikle doğru bir karar, ekdersi maaşla karıştirmayalim, maaş zaten ödeniyor, ek ders fazladan fiilen yapilan ders icin ödenir, ders yaoilmadiysa ücret de yok. Ne yani yapilmayan dersin ücretini isteyen eğitimci mi var yoka?
Eci 1 ay önce
Bazıları handan bahsetmiş. Sen öncesinden dersine hazirlaniyosun, yol paranı veriyosun emek verip zamanını harcayarak o dersi anlatmak için okula gidiyorsun 1 kuruş bile alamıyorsun. Ben ücretli öğretmenim ve bu şekilde 8 saatim heba oldu hani nerde benim hakkım? Bunun için milli eğitim danışma hattını da arayıp kayıt oluşturdum ama tabi ki sonuç belli. Öğretmen fiilen ders anlatmaya hazırsa o parayı da hak etmiş demektir.
Muhammet Ali KAYA 4 hafta önce
Acilde nöbet görevini yapan başta doktor olmak üzere tüm sağlık çalışanları,gece boyunca hiç hasta gelmese bile nöbet ücretlerini alıyorlar mı almıyorlar mı? Öğretmen görev yerindeyse ücret ödenmelidir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@