banner476

Öğretmenlere Hakaret: ''Cumhuriyet Tarihimizin En Gevşek Öğretmen Nesli''

Sabah Gazetesi Yazarından Öğretmenlere Hakaret!

Meb Personeli 29.09.2017, 18:10 29.09.2017, 18:14
Öğretmenlere Hakaret: ''Cumhuriyet Tarihimizin En Gevşek Öğretmen Nesli''

Sabah Gazetesi Yazarı Şeref Oğuz, 28 Eylül tarihli köşe yazısında öğretmenlere hakaret etti. Günümüz öğretmenleri için ''Cumhuriyet Tarihimizin En Gevşek Öğretmen Nesli'' dedi.

İşte Şeref Oğuz'un öğretmenlere hakaret ettiği o yazı:

Orta Vadeli Program'ın içinden benim seçip odaklanacağım konu Öğretmen Akademisi olacak. Bakan Mehmet Şimşek'in eğitim kalitesine dair adımlar arasında zikrettiği Öğretmen Akademisi, öğretmenlerimizin niteliklerinin daha da artırılmasını sağlayacak.
Bana göre bu, orta vadeli programdaki en önemli uzun vadeli plandır ve gereklidir. Zira belki de Cumhuriyet tarihimizin en gevşek öğretmen nesline çocuklarımızın istikbali teslim durumdadır.
Peki, nedir bu öğretmen akademisi? Öğretmenleri tekrar meslek içi eğitimden geçirecek bu akademi bir bakıma "kurmay öğretmen" yetiştirecek. Nasıl ki Harp Akademisi harp kurmayı yetiştirir, Polis Akademisi polisi; Öğretmen Akademisi ile de üstün nitelikli, daha donanımlı öğretmen yetiştirilecek.
Bu öneri, daha önce de gündeme gelmiş, ikinci nesil yapısal reformlar çerçevesinde zikredilmesine rağmen 15 Temmuz darbe sürecinde uygulamaya geçememişti. Öğretmenler bu sistemle atandıkları yere gitmeyecek, bulundukları yer neresi ise orada bir okula gidecek, çalışacak ve staj geçirecekler.

Bu dönem bittikten sonra evi neredeyse ya da bitirdiği okul neredeyse orada yeniden okula alınacak, yazın da oluşturulacak Öğretmen Akademisi'nde meslek içi eğitime tabi tutulacak. Ancak dün açıklanan OVP çerçevesinde zikredilen Öğretmen Akademisi modelinde yeni farklı unsurlar olabilir.
Kurmay Öğretmen, benim önerdiğim bir tabir... Gerekçesi, mevcut öğretmen niteliğinin çağın ihtiyaçlarının çok gerisinde kalması... Sadece kamu okulları değil, özeller de pek farklı değil. Özel okul ücretlerine bakınca, sanırsın fiziğe Einstein, matematiğe Cahit Arf, felsefeye Aristo, din dersine Gazali giriyor.
Akıllı tahta olmaz, akıllı öğretmen olur. Teknolojik olmayan sorunu tabletle çözemeyeceğimizi de biliyoruz. Ancak öğretmenlere dair sınav sonuçları, gelecek nesiller için tehlikeyi haykırıyor.
Kamunun öğretmen alımlarında kullandığı sınavda adaylara, okutmaya talip oldukları alana dair 50 soru soruluyor ve sonuç, tabloda... Yorumu size bırakıp diyorum ki, işte, tam da bu yüzden Öğretmen Akademisi ve mezunu Kurmay Öğretmen...

Kaynak: Sabah

Yorumlar (30)
Xx 3 yıl önce
Sen de cumhuriyet tarihinin en alçak yazarısın.seviyesini bilmeyen düzenbaz ve fikri olmadan zikir sahibi bi zavallısın.gel de bi okulda sadece bir gününü geçir de çalışan öğretmenleri örnek ver yazı yazdığını zannettiğin köşende.ağız denen organ öyle her istediğini söyleyebilme hakkına sahip bi uzuv değil bunu öğrenebilirsen bi gün belki daha saygılı davranabilirsin
Ogretmen 3 yıl önce
Sende dünya tarihinin en yalamaci sozde gazetecisin yalamasan sana o kalemi vermezler
necmi 3 yıl önce
gevşekçe bir tespit konuşmaya değmez
Mustafa 3 yıl önce
Keşke bu kalemi satılık yazarlarada Allah'tan korkup kuldan korkmama ahlak, vicdan,edep,haya eğitimleri verilseydi.Böyle yazarları yetiştirdiğimiz için utanıyoruz
ahmet 3 yıl önce
Öncelikle anne-babalar eğitilmelidir.aileden terbiye almamış ,şımarık çocuklara eğitim-öğretim vermeye çalışıyoruz.bu yazıyı yazan kişi gelip bir hafta okulda öğretmenlik yapsın ki o zaman öğretmenlerin durumunu anlar.konuşmak kolay.
Halil 3 yıl önce
Merak ediyorum siz hiç alan kpss ye girdiniz mi acaba ? Yarısını doğru yapın diplomanı yırtarım buyrun.
Osman 3 yıl önce
Yazar efendi 16 yıldır cumhuriyet tarihinin en basiretsiz yönetimi var değil mi başı boş milletten ne bekliyorsunuz
Yusuf ATMACA 3 yıl önce
Bu yazar uzaydamı yaşıyor.
Harp okulları yok edildi
Polis okulları tırpanlandı.
Haberi plaza çocuğunun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@