Öğretmenlere Kurslardan ne kadar ek gelir sağlanacak?

Öğretmenlere Kurslardan ne kadar ek gelir sağlanacak?

Öğretmenlere yazın ek gelir sağlanacak. MEB yazın öğretmenlere ek gelir sağlayacak.

 Öğretmenlere yazın ek gelir sağlanacak.  MEB yazın öğretmenlere ek gelir sağlayacak.Geçtiğimiz günlerde 4 milyondan fazla öğrencinin yararlandığı ücretsiz devlet kurslarının yaz tatilinde de devam edeceğini açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu uygulaması, öğrenci ve velilerin yanı sıra öğretmenleri de sevindirdi. Öğretmenlere ek gelir ve öğrencilere kendilerini yenileme imkanı sağlayacak olan kursların yazın devam edecek olması ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bunu desteklemesi öğretmenler arasında olumlu karşılandı.

Öğretmenlere ve öğrencilere yazın kurs açma imkanu sağlayacak olan bu sistemin ayrıntıları ilerleyen günlerde MEB tarafından ilan edilecek. Yaz kurslarının ek ders ücretleri de MEB'in kamuoyuna duyurması ile netlik kazanacak. Öğrencilerin yazın istediği alanlarda kursa yazılmalarını öngören yaz kursları eğitim sistemi tüm yurtta özellikle terör bölgelerinde yaygın olarak uygulanacak

Ders yılı içinde okulda verdiği dersler sebebiyle kısıtlı oranda kurslarda ders verebilen ve çok fazla kazanç elde edemeyen öğretmenler, yaz tatilinde kurslarda daha fazla derse girerek ek gelir elde edebilecek. Bu kapsamda görevlendirilecek kişilerden, alanı atölye, laboratuar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar çalışma izni verilebilecek. Kurslarda ders başına da 18 lira ücret verilecek. Böylece haftada 30 saatten, ayda 120 saat ders veren bir öğretmen; maaşının yanında, 2 bin liradan fazla ek gelir elde edebilecek. Yaz dönemindeki kurslar için görev almak isteyen öğretmen başvuruları alındı. Öğrencilerin kurslara başvuruları ise 12 Haziran'a kadar alınacak. Kurslarda, 20 Haziran-10 Eylül arasında eğitim verilecek. Okullar, bakanlığın belirlediği ders içeriğini bu tarihler arasında esnek olarak başlatabilecek. Destekleme ve yetiştirme kursları 2015-2016 eğitim yılında, ortaokul ve lise öğrencileri ile mezunların kazanımlarını pekiştirmek için, 22 bin 272 kurs merkezinde verilmeye başlanmıştı. 4 milyon 307 bin öğrencinin başvuru yaptığı kurslar için, 38 bin 384'ü ücretli, 253 bin 494'ü kadrolu, toplam 291 bin 878 öğretmen müracaat etmişti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum