Öğretmenlere soruşturma başlatılmasına tepki

Öğretmenlere soruşturma başlatılmasına tepki

Siirt Eğitim Sen Üyeleri, son zamanlarda gizli tanık ifadeleriyle, Kazım Karabekir ortaokulunda görev yapan öğretmenlere gizli tanıklarla ifadeleri soruşturma başlatılmasına düzenledikleri basın açıklaması ile tepki gösterdi

 Siirt Eğitim Sen Üyeleri, son zamanlarda gizli tanık ifadeleriyle, Kazım Karabekir ortaokulunda görev yapan öğretmenlere gizli tanıklarla ifadeleri soruşturma başlatılmasına düzenledikleri basın açıklaması ile tepki gösterdi.

 
Siirt Eğitim Sen Yönetim Kurulu okulların tatile girmesi ardından, Conkbayır mahallesinde bulunan Kazım Karabekir ortaokulunda görev yapan üyelerinin, eğitim yılı boyunca okulda ve öğretmenler odasında yapılan sohbetlerin gizli tanık ifadesiyle 15 üyeleri hakkında Cumhuriyet Savcılı bünyesinde soruşturma başlatılması ve bu soruşturma kapsamında TEM Şube müdürlüğüne çağrılıp ifadelerinin alınmasına tepki göstermek amacıyla Güres Caddesinde bulunan Kızılay iş merkezi önünde basın acıkması yaptı.
 
Düzenlenen açıklamaya, KESK bağlı çok sayıda sendika üyelerinin katılımıyla yapılan açıklamada, konuşan Siirt Eğitim Sen Şube Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Serdar Batur, Toplumum en dinamik, demokrasi ve hukuk emek mücadelesinde ülkenin yüz akı olan Eğitim-Sen tüm iktidarlar döneminde uğradığı baskı ve kaksızlıklara karsı geleneksel duruşunu koruduğunu,  içi boş demokrasi söylemlerine rağmen Eğitim sen`in bu onurlu duruşu her zaman iktidarların hedefinde  olduğunu ,ifade ederek, "Baskılar, Soruşturmalar, sürgünler ,görevden uzaklaştırmalar sendikamıza uygulanan rutinlerdir. Emek mücadelemizi demokratik anlayışlar içinde geriletemeyen iktidar odakları uyguladıkları rutinlerle gerileteceklerini düşünmektedirler. Ülkemizin demokrasi tarihinin yüz akı olan sendikamızın karşı karşıya kaldığı bu anti demokratik uygulamalar karşısında sinip gerileyeceğimizi düşünüyorlarsa, yanılıyorlar. Ülke genelindeki uygulamalar ilimiz genelinde daha rafine bir şekilde hukuk dışılıklarla bezenmiş soruşturmalarla hayata geçirilmeye çalışılıyor.Son olarak bugünlerde İlimiz kazım Karabekir ortaokulunda görev yapan öğretmen arkadaşlarımıza uyduruk gizli tanıklarla öğretmen odasında yapılan özel sohbetler soruşturmaya konu olmuştur" dedi.
 
Açıklamasının devamında Batur, "Toplumun düşünsel gelişiminin öncüsü de olan öğretmenlerin kendi aralarında tartışmaların soruşturmaya tabi tutulması ülkemizin demokrasisi ile anayasada yazılı  ve güvence altına alınmış düşünce özgürlüğünün içler acısı durumunu ortaya koymaktadır. Demokrasi ve özgürlükler adına da kaygı duymaktayız. Savcılığın başlattığı soruşturmada Emniyet Müdürlüğünde Polisler tarafından sözlü olarak alınan ifadelerde sendikamızla ilgili İllegal örgüt gibi bahsedilmesi ve üye olma sebeplerinin sorulması  hukuki olarak suç teşkil etmektedir. İfadelerin alınması hukuki Prosedürlerle değil  ideolojik  önyargılarla yapıldığı açık ve nettir. Sendikamızı kriminal bakış açılarıyla toplumsal meşruiyetini sorgulatmak hiç kimsenin haddi değildir. Emek ve demokrasi mücadelesiyle dolu sendikal tarihimizin bize kazandırdığı toplumsal meşruiyet Emniyet mensuplarının anti demokratik ve hukuk dışı uygulamalarını her zaman mahkum etmiştir. Toplumsal barışın korunması konusunda sorumlulukları olan Emniyet mensuplarının uygulamalarının bu hassasiyeti gözetmekten uzak tutumu toplumsal barışı da zedelemektedir. Tüm toplumsal kesimlere eşit ve hukuk kuralları içinde kalınarak görevini yerine getirmek adli ve kolluk kuvvetlerinin temel anlayışı olması gerekir. Hukuk devletinin temel prensipleri gereği ,Üyelerimiz üzerinden uygulanan bu yanlış tutumlardan vazgeçilmesi ve derhal soruşturmalara son verilmesi gerekmektedir.Emek ve demokrasi mücadelesini yıllardır sürdüren ve bu uğurda bedeller veren Eğitim-sen bu anti demokratik, hukuksuz uygulamalara  karşı dün olduğu gibi bugün de boyun eğmeyecektir.Yeri geldiğinde bedel ödemekten çekinmeyen Eğitim-Sen zamanı gelince de bu bedellerin hesabını hukuk ve demokrasi kuralları içerisinde soracaktır.Tüm bu baskı ve soruşturmalar bizim emek ve demokrasi mücadelemizi geriletmeyecektir. Aksine tüm inancımızla Ülkemize Barışın ve demokrasinin tesisi için özgürlüklerin ve demokrasinin savunucuları olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum