banner476

Öğretmenlere Yöneticilikte Branş Şoku

Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek; Yöneticilerin Görevlendirilmelerindeki "Alan itibarıyla öğretmen olarak atanma" şartının düzeltilmesini istedi.

Meb Personeli 21.06.2014, 14:57 21.06.2014, 14:57
Öğretmenlere Yöneticilikte Branş Şoku
 İşte o açıklama;
6528 sayılı Kanun'la getirilen düzenleme sonrası beklenen okul ve kurum yöneticilerinin görevlendirilmesine dair Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik, 10.06.2014 tarihli ve 29026 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş, 2014 yılı Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirmelerine İlişkin Kılavuz da bu yönetmelik hükümleri doğrultusunda çıkarılmıştır. Ancak, önceki yönetmeliklerde atanmak istediği kurumda aylık karşılığı okutabileceği dersin olması o okula yönetici olarak da atanabilme imkanı sağlarken,Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yöneticilerin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik ve kılavuzda bu hükme yer verilmemiş, görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak hükmüne yer verilmiştir. Bu durum, özellikle imam hatip meslek dersleri alanına atanmak isteyen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerini mağdur etmekte ve onların imam hatip liselerine yönetici olarak atanmalarına engel olmaktadır.
Diğer yandan, yine meslek liselerinde alan itibarıyla aylık karşılığı okutabileceği bir dersin modülü açık gösterilmediğinden meslek dersleri alan öğretmenler meslek liselerine yönetici olarak atanamadığı için mağdur olmaktadır.
Hem yönetmelikte hem de kılavuzda “Atanmak istediği kurumda aylık karşılığı okutabileceği dersin olması” hükmüne de yer verilmesi ve aynı zamanda hem Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin imam hatip liselerine hem de meslek dersleri alan öğretmenlerin meslek liselerine yönetici olarak atanabilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılması ve neticeden sendikamıza bilgi verilmesi konusunda gereğinin yapılmasını arz ederiz. 

Kaynak: Eğitim Bir-Sen
Yorumlar (3)
Her gecenin bir sabahı 6 yıl önce
her gecenin bir sabahı ,her günün de bir gecesi var ta ki kıyamet kopana dek, bu herkes yaptığı ettiği kadar hesabını öder. torpille hak yiyenlerin canı cehennemde kavur kavur kavrulacak inşallah.
E GÜZEL 6 yıl önce
eği̇ti̇mbi̇rsenli̇ kardeşler yalnizca di̇n kültürü öğretmenleri̇ i̇çi̇n mi̇ varsiniz başka biranşlarda olup da mağdur olan sayisiz müdür ve müdür adaylari si̇zi̇n çalişma alaniniz dişinda gali̇ba :)
furkan 6 yıl önce
ortaokuldaki yan alanı olanı olup 2012 tam dönüşüm yapılamadığı için alan değişikliğinden yararlandırılmayan sınıf öğretmeni idarecileride göz ardı etmeyin,çünki 6 ay sonra görev süremiz doluyor ve norm fazlası oluyoruz,

Gelişmelerden Haberdar Olun

@