Öğretmenlerin ek göstergesi 3600 olursa ne olur?

Öğretmenlerin ek göstergesi 3600 olursa ne olur?

Öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e çıkarılırsa maddi anlamda nasıl bir değişiklik olur?

 Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmenlerin ek gösterge ücretlerinin 3600'e çıkarılması konusunda bilindiği gibi çeşitli söylentiler olduğu biliniyordu. Şu ana kadar resmi bir açıklama veya girişim yok fakat gündemde olan konular arasında yer alan öğretmenlere 3600 ek gösterge konusu ile ilgili bazı bilgilerin açığa kavuşturulması gerekiyor.

Öğretmenlerin ek göstergesi 3600 olursa ne gibi bir kazanım olur? sorusu akıllara gelen ilk soru. Öncelikle öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e yükseltilirse, emekli olduklarında son maaşı emekli maaşı olarak alacaklar. Bu, en önemli kazanım olacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nda bilindiği üzere 900 binin üzerinde öğretmen görev yapmaktadır. Gayrıresmi verilere ve çeşitli kaynaklara göre emeklilikleri dolmuş fakat emekli olmayan öğretmen sayısı 110 bin ile 225 bin arasında değişmektedir.

Emeklilik konusunda öğretmenlerin çoğu, yani emekliliği gelmiş öğretmenlerin çoğu maddi sıkıntılar sebebi ile emekli olamamaktadır. Ek göstergeler 3600'e çıkarılırsa önümüzdeki 3 yıl içinde en az 100 bin öğretmenin emekli olması bekleniyor. Bilindiği üzere MEB'den yıllık ölüm, emeklilik, istifa gibi nedenlerden dolayı 12-13 bin öğretmen ayrılıyor. 

Ek göstergelerin 3600'e çıkarılması az da olsa emekli ikramiyesine de etki edecek ve öğretmenlerin artık çalışma zorunlulukları ortadan kalkmış olacak. 

Milli Eğitim'de bu değişikliğin yapılması ile büyük bir emeklilik furyası ile MEB'in artık yaşlanmış olarak nitelendirilen kadrosu da öğretmenlik mesleğinden emekli olmuş olacak. Böylece yüz binlerce atama bekleyen öğretmen de Milli Eğitim'e yeni kan olacak. Bir taşla iki kuş vurulmuş olacak. 

Peki, Milli Eğitim'in yeterli kaynağı var mı? Bu soruya çok rahat ''EVET'' cevabı verilebilir. Çünkü 2016 yılında MEB'e 78 milyar TL bütçe ayrıldı. Bu bütçe bu zamana kadar verilmiş olağanüstü bir bütçedir. Öyle ki, 78 milyar TL son 2 yılın(2014 ve 2015) bütçelerinin toplamından biraz daha az.

Öğretmenlerin ek göstergelerinin yükseltilmesi konusunu yakından takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Umarız öğretmenleri sevindirici, güzel haberler karşımıza çıkar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum