banner476

Öğretmenlerin Ek Hizmet Puanları Neden Silindi?

MEBBİS'te Öğretmenlerin Ek Hizmet Puanları Neden Silindi?

Meb Personeli 26.05.2017, 19:05 26.05.2017, 19:11
Öğretmenlerin Ek Hizmet Puanları Neden Silindi?

Milli Eğitim Bakanlığı, zorunlu hizmetini tamamlamasına rağmen zorunlu hizmet kapsamındaki okulda çalışmaya devam eden öğretmenlere ek hizmet puanı vermektedir.

Zorunlu hizmeti tamamladıktan sonraki ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50 ve üçüncü yıldan itibaren de her yıl %100 daha fazla hizmet puanı verilmektedir. Yani 20 puan veren bir okulda bulunan öğretmene ilk yıl 25, ikinci yıl 30 ve diğer yıllar da 40 puan verilmektedir.

Bu uygulama 2010'dan sonra atanan öğretmenleri kapsamaktadır. Sebebi de daha önce atananların zorunlu hizmetinin affedilmiş olmasıdır.

Bu puanlar MEBBİS üzerinden verilmeye başlamıştı. MEBBİS'te zorunlu hizmet kısmı tamamladı yazanlar için bu puanlar verilmeye başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde hizmet puanı hesaplama alanında şöyle bir uyarı yazısı yazıldı:

Güncelleme Tarihi : 23/05/2017 
Yapılan İşlem : 17/04/2015 Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yeralan Zorunlu Hizmet Tamamlanan Kurum için verilen ek puan hesaplamasında güncelleme yapılmıştır. Zorunlu Hizmet Ek Hizmet Puanı Hesaplamasında İKBS Hizmet Analiz Sisteminden Veri Alınmaya Başlanmıştır . Zorunlu Hizmet Bilgileri Ekranı(PER02021) ndaki Zorunlu Hizmet Tamamlama Tarihi(İşlem Tarihi) 23/05/2017 itibariyle kullanılmamaktadır.

Bu yazıyla beraber bazı öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüğü ek hizmet puanı silindi. Örneğin o alanda 3 puanı görünen öğretmenin şu anki puanı 0 olarak görünmeye başladı.

MEB, zorunlu hizmet ile ilgili verileri İKBS sistemi üzerinden almaya başladı. Fakat ilgili sistemde bazı öğretmenlerin bilgilerinde eksiklik olmuş olacak ki zorunlu hizmetlerini tamamladıkları görünmüyor ve puanlarını alamıyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı ilgili sistemdeki verileri MEBBİS verileriyle eşitlemeli ve hak eden öğretmenlere de ek hizmet puanlarını vermelidir.

MEBBİS'te zorunlu hizmetini tamamladı olarak görünen ve gerekli şartları taşıyan öğretmenlerin puan bölümünün 0 görünmesi, İKBS sisteminde hatalı bilgilerin olduğunun göstergesidir.

Mebpersonel.com olarak gelişmeleri takip ederek sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (1)
osman 3 yıl önce
meb sinav atama bi̇lgi̇leri̇ni̇ si̇lmi̇ş ki̇şi̇sel veri̇ler bolümünden

Gelişmelerden Haberdar Olun

@