Öğretmenlerin İtibarı İade Edilmelidir

Öğretmenlerin İtibarı İade Edilmelidir

Öğretmenlerin İtibarı İade Edilmelidir

  Yeryüzündeki en zor mesleklerden biri öğretmenliktir. Merkezinde insan olan bu meslek hem maddi hem de manevi boyutu ile çalışanının en çok yıprandığı meslektir. Ne yazık ki bu kadar kutsal olan bu mesleğin mensupları olan öğretmenlere hak ettikleri değer verilmemektedir. Son zamanlarda ise öğretmenlerimiz yaşanan olumsuzluklardan dolayı mağduriyetin tam ortasında yer almaktadır. Ülkemizde yaşanan tüm ekonomik gelişme ve kalkınmalardan hak ettikleri payı ise alamamaktadırlar.


Öğretmenlerimiz geçen süreç içersinde gerek ortaya koyulan uygulamalar  ile gerekse yetkililerin yaptığı açıklamalarla mesleki itibarlarını kaybettikleri bir manzara ile karşı karşıya kalmışlardır.

666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile eşit işe eşit ücret uygulamasında, ek ödeme de kapsam dışı kalarak devletin üvey evlatları olmuşlardır. Gerekçe olarak ta öğretmenin muadilinin olmaması gösterilmiştir. Evet, manevi açıdan öğretmenlerimizin muadili yoktur. Bu durumun doğal sonucu olarakta maddi açıdan da öğretmenlerimizin muadilinin olmaması gerekmektedir. Bunu da ortaya koyacak olan öğretmenlerimize ciddi bir ek ödeme yapılmasıdır. Ancak komik gerekçelerin ortaya konulması, sizleri yetiştiren öğretmenlere yapılacak en büyük haksızlıktır.

Öğretmenler olarak son bir sene içerisinde hoş olmayan haksız ithamlarla karşı karşıya kaldık. Yılda üç ay çalışmayıp, yattığımız söylenmesi bugüne kadar öğretmenlere yapılan en büyük saygısızlık olarak toplumun tüm kesimlerince kabul edilen bir durum olmuştur.

Eşlerinden ayrı olan öğretmenlerimizi düşündüğümüz zaman, ortaya çıkan bu haksızlığı en acı şekilde yaşadığımızı söyleyebiliriz. Hiç bir kimse ailesinden ayrı olmayı kabullenemezken öğretmenlerimizin ailelerinden ayrı olması ve bu durumunun ancak sendikalar aracılığı ile çözümlenmesi öğretmenliğe bakışın yetkililerce başka bir boyutunu ortaya koymaktadır. Ancak öğretmenlerimizin öğrenim ve sağlık özürlerinden mahrum bırakılması ise bir başka acı gerçeği ortaya çıkarmaktadır.

Son dönemler de öğretmenlerimizin yaşadığı şiddet olayları, öğretmenlik mesleğinin ne kadar zor şartlar altında yapıldığını göstermektedir. İki haftalık bir zaman dilimi içersinde 12 öğretmenimiz yaşanan şiddet olaylarının mağduru olmuşlardır. Bu durumda bile sayın yetkililerimiz öğretmenlerine sahip çıkamamıştır. Oysa sağlık çalışanlarımıza karşı baş gösteren şiddet olaylarında Sağlık Bakanımız Sayın Recep Aktağ’ın tavrını tüm kamu çalışanları takdir etmiştir. Sağlık Bakanı çalışanlarının itibarına gölge düşürmeyerek, onurlu ve yürekli bir tavır ortaya koymuştur.

Toplu Sözleşme süreci başlamış ve sendikalarımız ile hükümet yetkilileri arasındaki görüşmeler devam etmektedir. Görüşmelerin hükümet kanadı teklifini ortaya koyarak %3 + %3 lük bir tekliflerle memurların karşısına çıkmıştır. Teklif memurlarımız açısından büyük bir hayal kırıklığı oluşturmuştur. Bu teklifi sendikalarımız ciddiye almayarak tepkilerini ortaya koymuşlardır. Çünkü doğalgaza %20, elektriğe %10 zam yapıldığı bir ortamda gündeme gelen %3 + %3 lük bir teklif memurlarımızla dalga geçmekten başka bir durum değildir.

Hükümetin teklifinde ek ödemenin gündemde bile olmaması,  hükümetin öğretmenlere verdiği değeri ortaya koymaktadır. Oysa geçen süreç içersinde söylem ve uygulamalarla, öğretmenlerimizin yaşadığı olumsuz olaylarla öğretmenlerimizin itibarı ayaklar altına serilmiştir.

Hükümet yetkililerimiz için ise büyük bir fırsat bulunmaktadır. Sizler için öğretmenlerimizin itibarını iade edebilmek adına büyük bir fırsat doğmuştur. Hak ettiğimiz ek ödemeyi ve zammı vererek bir nebze olsun öğretmenlerimize ne kadar değer verdiğinizi gösterebilirsiniz.

Melih Durmaz

Eğitim Yöneticisi / Sendikacı

melihdurmaz80@gmail.com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.