Öğretmenlerin Kendi Alanında Çalışmasına Fırsat Verilmedikçe Eğitimin Kalitesinden Söz Edilemez

Öğretmenlerin Kendi Alanında Çalışmasına Fırsat Verilmedikçe Eğitimin Kalitesinden Söz Edilemez

Milli eğitim bakanlığı sık sık sistem değiştirmekte , yeni yeni uygulamalar başlatmakta ve müfredatta değişim yapmaktadır. Milli eğitim bakanlığı bir şeyi unutmaktadır ne yapılırsa yapılsın hangi uygulama getirilirse getirilsin öğretmenler uzmanlık alanında çalışmazsa ve alanı dışında zorla çalıştırılırsa eğitimin kalitesinden söz edemeyiz. Forum sitelerinden birisinde alan değiştirmek zorunda bırakılan yani 2012 de zorla alan değişikliği ile sınıf öğretmenliğinden özel eğitim öğretmenliğine geçen bir öğretmenin yazdıkları alan değişikliğinin yapılmamasının ciddi sorunlarını gözler önüne sermektedir. Öğretmenin yazdıklarını aynen aktarıyorum.

‘’ 2012 de eşimden ve çocuğumdan ayrı kalmamak için sınıf öğretmenliğinden özel eğitim öğretmenliğine geçtim. Daha sonra 2013 te sınıf öğretmenliğine geçmek için bulunduğum ilde bütün okulları yazdım ama puanım düşük olduğu için kendi alanıma dönemedim. Bir yıl sabrederim dedim alanıma geçerim diye düşünürken Milli eğitim bakanlığı 2014 te mecbur kalmadıkça alan değişikliği yapmayacağız deyince yıkıldım özel eğitim alanına alışmaya çalıştım yapamadım , olmadı . Öyle bir durumdayım ki çocuğumu da eşimi de gözüm görmüyor.

Psikolojik destek alıyorum ayrıca sık sık rapor alıp okula gitmiyorum . Dilerim Allahtan bize bunu yaşatanların yanına yaptıkları kalmaz . ‘’ Bu öğretmen arkadaşımızın yorumundan sonra yüzlerce kişi aynı durumda olduğunu yazmış. Hatta birisi eşinden ayrılma noktasına geldiğini yazmış. Öğretmenin bu kadar büyük bir derdi var iken nasıl bir verimlilikten söz edebiliriz ki ?

Siz daha anlamadınız mı öğretmen mutsuz ise öğrenci mutsuz olmaya mahkumdur bir öğretmenin verimsizliğinden ve mutsuzluğundan 30 öğrenci etkileniyorsa 10 bin öğretmenin verimsizliğinden ve mutsuzluğundan 300 bin öğrenci etkileniyordur buna öğretmenlerin ve öğrencilerin ailelerini katmadan konuşuyoruz. Milli Eğitim Bakanlığına çok büyük bir tavsiyede bulunuyoruz. Özellikle son 4 yıldır yapılan yan alan gibi saçmalıklardan sonra kendi alanına dönmek isteyen ayrıca uzmanı olduğu alanda çalışmak isteyen ve bin bir zorlukla ikinci üniversite okuyan bu öğretmenlere son defaya mahsus olmak üzere yönetmeliğe bağlı alan değişikliğinin il ve ilçe emri verilerek yapılması gerekmektedir .

Daha sonra alan değişikliğini kaldırdık yapmayacağız denilebilir ama bu kadar mağdur var iken mağduriyetler giderilmeden , öğretmenleri uzmanı olmadığı alan da zorla tutarak alan değişikliğini mecbur kalmadıkça yapmayacağız demek Milli Eğitim Bakanlığı gibi 1 milyonun üzerinde personeli olan bir kuruma yakışmamaktadır.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
38 Yorum