Öğretmenlerin  MEB'e Zorunlu Ders Çağrısı

Öğretmenlerin MEB'e Zorunlu Ders Çağrısı

Öğretmenlerin MEB'e Zorunlu Ders Çağrısı- ​Bilişim Öğretmenleri MEB Temel Eğitimi Genel Müdürü Cenk Gençoğlu'na bir açık mektup yazdı..

  Öğretmenlerin  MEB'e Zorunlu Ders Çağrısı- Bilişim öğretmenleri platformundan sitemize ulaşan mektupta bilişim öğretmenlerinin MEB'e olan bilgisayar bilimleri dersi çağrısı yer aldı. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri gündemde olan bilgisayar bilimleri eğitiminin her kademede zorunlu ders olarak verilmesini, buun ülkemizin yarınları adına olan önemine değindiklerini ifade ediyorlar.  
İŞTE O MEKTUP

​Bilişim Öğretmenleri MEB Temel Eğitimi Genel Müdürü Cenk Gençoğlu'na bir açık mektup yazdı.

1936 Yılında doğmuş bir bilgisayar bilimcisi olan Margaret Hamilton isimli bayan, Apollo Projesinin kodlamasını yazmıştır. Üstelik o zaman bilgisayar olmadığı için bu kodları sayfalarca elle yazıp, 1969 senesinde apollo 11 ile insanları ilk defa aya götürmeyi başarmıştır. Sormamız gereken şudur bu teknoloji çağında bizde kodlama yapabilen kaç tane kadın vardır?   

Bilişim Öğretmenlerinin Mektubu Şöyle:

Bilişim Öğretmenleri olarak, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanına sesimizi duyurmak istiyoruz. Nasıl 1960'lı yıllardan gelen abilerimiz, ablalarımız teknolojiye biraz yabancı olduğu için şimdi bilgisayarda oyun oynayan çocuğu bilgisayar kurdu olarak tanımlıyorsa günümüzde yurtdışindan bazı uygulamardaki algoritmaları ezberleyip ülkemizde o kodları kopyalayıp robotik örnekleri verenler bazı çevrelerce teknoloji dehası olarak görülebilmektedir. Anlaşılması gereken şudur ki bilgisayar bilimleri ile ilgili bilgisi yetersiz veya alt seviyede olanlar esasında bilgisayarda basit uygulamalar yapanları teknoloji dehası olarak görmektedir. Biz ise bu farkı sadece her kademede bilgisayar bilimleri eğitimi ile kapatabiliriz. Her kademede bilgisayar bilimleri eğitimi olduğunda artık herkes gerçeklerin farkında olup temelden donanımlı özgün projeler yürüten bir neslin önü açılacak... Bu yüzden atılması gereken adımlar biran önce atılmalıdır. Milli işletim sistemimiz pardus bir linux tabanlı işletim sistemidir. Bilgisayar Bilimleri eğitimi için donanım, yazılım ve dijital okuryazarlığı temele alan ilkokuldan üniversiteye zorunlu olacak müfredat acilen açıklanmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum