banner476

Öğretmenlerin Mutluluğu Ölçülecek

Öğrencilerin okuma, matematik ve fen becerisini ölçtüğü PISA ile gündem yaratan OECD’nin merceğinde öğretmenler de var. Eğitimcilerin iş memnuniyetini ölçen TALIS için hazırlıklar başladı. ‘PISA Patronu’ Andreas Schleicher, Türkiye için özel bilgi notu olacağını söylüyor.

Meb Personeli 11.04.2018, 19:57
Öğretmenlerin Mutluluğu Ölçülecek

Türkiye’de ‘öğretmenlerin karnesi’ diye de tanımlanan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı performans sistemiyle ilgili taslak tartışma yaratırken, OECD’nin beş yılda bir yayınladığı ‘Öğretme ve Öğrenme Uluslararası Anketi’nin (TALIS) 2018 uygulaması için çalışmalar başladı. Türkiye’nin de dâhil olduğu 48 ülkede 6 bin 500 ortaokulda, rastgele seçilen 100 binin üzerinde eğitimci ve okul müdürüyle anket çalışmaları düzenleniyor. Sonuçları 2019’da paylaşılacak. Öğrencilerin okuma, matematik ve fen becerisini PISA’yla ölçen OECD, öğretmenlerin iş memnuniyetini de TALIS 2018 ile değerlendiriyor. ‘PISA patronu’, OECD Eğitim ve Beceriler Başkanlığı Direktörü Andreas Schleicher, Hürriyet’in sorularını yanıtladı.Türkiye’de ‘öğretmenlerin karnesi’ diye de tanımlanan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı performans sistemiyle ilgili taslak tartışma yaratırken, OECD’nin beş yılda bir yayınladığı ‘Öğretme ve Öğrenme Uluslararası Anketi’nin (TALIS) 2018 uygulaması için çalışmalar başladı. Türkiye’nin de dâhil olduğu 48 ülkede 6 bin 500 ortaokulda, rastgele seçilen 100 binin üzerinde eğitimci ve okul müdürüyle anket çalışmaları düzenleniyor. Sonuçları 2019’da paylaşılacak. Öğrencilerin okuma, matematik ve fen becerisini PISA’yla ölçen OECD, öğretmenlerin iş memnuniyetini de TALIS 2018 ile değerlendiriyor. ‘PISA patronu’, OECD Eğitim ve Beceriler Başkanlığı Direktörü Andreas Schleicher, Hürriyet’in sorularını yanıtladı.

TÜRKİYE’NİN 10 YILI KIYASLANACAK

2013’te 34 ülke vardı, şimdi 48’e yükseldi. Bu bize, öğretmen ve okul yöneticileri hakkında daha önce hiçbir uluslararası araştırmada olmadığı kadar önemli bilgiler sunacak. TALIS, dünyada öğretmenlere söz veren ilk ve tek uluslararası anket olduğu için çok önemli. Öğretmenler için gerçekten önemli olanın anlaşılması için çok faydalı. Sadece eğitimcilere kulak vermek için değil, uluslararası sonuçlarıyla ülkelere eğitim politikalarını incelemek ve durumlarını geliştirmek için de fırsat veriyor. TALIS 2008 ve 2013’teki veriler ile yeni katılımcılar sonucunda gidişatı görebileceğiz. Sonuçlar, yıllara göre analiz edilecek. Türkiye’de okul müdürleri ile öğretmenlerin anketlere verdiği cevapları, 2008’le karşılaştırma imkânımız olacak. Ülkeler için özel notlar hazırlamayı da planlıyoruz, Türkiye için de böyle bir çalışma olabilir. Sonuçların ilk bölümü Haziran 2019’da paylaşılacak.

MEMNUN OLAN İYİ ÇALIŞIYOR

TALIS 2018’de, iki yeni alan var: Eğitimcilerin inovasyon kapasiteleri ve öğretmenlerin çok kültürlü, farklı öğrencilerin olduğu sınıflara yaklaşımı. Öğretmenlere bu konularla ilgili görüşleri sorulacak, durumu değerlendirmeleri istenecek. Eğitimcilerin mesleklerine bağlılığı başlığında; alana girme motivasyonları, yıpranma ve getiriler ile okul yöneticilerinin, eğitimcilerin kariyer planlarına da bakılacak. Öğretmenlerin stres ve refahları da bu yıl özelikle odaklanılacak bir başka alan. Ayrıca ülkelerindeki mevcut uygulamaları nasıl algıladıkları da değerlendirilecek.2013’te üzerinde özellikle durulan öğretmenlerin memnuniyeti ve otonomisi, 2018 programında ayrıntılı analiz edilecek. Çünkü öğretmenlerin memnuniyeti ve performansları arasında güçlü bağlantılar var. 

TÜRKİYE NE DURUMDA?

Türkiye, TALIS 2013’e katılmazken, 2008’de 200 ortaokuldan 4 bin 105 eğitimciyle görüşüldü. 24 ülkenin dahil olduğu araştırmada, Türk öğretmenlerinin memnuniyeti ortalamanın altında çıktı. Türkiye’de okul iklimi negatif olarak algılanırken, öğretmenlerin yüzde 75’i anketten önceki 18 ayda mesleki gelişim aktivitelerine katıldığını belirtti. Uluslararası ortalamanın yüzde 89 olduğu bu başlığın yanı sıra Türkiye birçok alanda da, diğer ülkelere göre daha olumsuz bir tablo sergiledi.

Önder ÖNDEŞ 

www.hurriyet.com.tr

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@