banner476

Öğretmenlikte staj dönemi

Şubat'ta yapılacak 30 bin atamayla birlikte öğretmenlikte yeni dönem başlıyor. Atanan öğretmenler, 4 ay staj yapacak. Staj, görev yapılacak ilin dışında da gerçekleştirilebilecek.

Meb Personeli 20.01.2016, 10:53
Öğretmenlikte staj dönemi
 Yeni atanacak öğretmenlerin 4 ay kıdemli öğretmen yanında yapacağı stajın detayları netleşti. Buna göre; aday öğretmenler, asıl görev yapacakları ilin dışında staj yapabilecek.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Şubat ayı ataması öncesinde aday öğretmenlikle ilgili beklenilen değişiklikleri yaptı. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle aday öğretmenlerin asıl görev yapacakları ilin dışında staj yapabilecekleri ve ilk uygulamanın da Şubat ataması ile başlayacağı açıklandı. Yönetmeliğe göre, spor liselerinin beden eğitimi öğretmenleri ile güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar veya resim öğretmenlerinin seçiminde, yapılacak değerlendirme ve uygulama sınavında başarılı olma şartı aranacak.

 MEB, aday öğretmenleri 19 Mart'ta Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı'na alacak. Yazılı sınava, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında yapılacak performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan aday öğretmenler girebilecek.

100 SORU SORULACAK

 Yazılı sınava giren adaylar, 21 Mart- 15 Nisan arasında mülakata girecek. Sınavda adaylara 100 çoktan seçmeli soru sorulacak. Soruların yüzde 20'si 657 ve 4483 sayılı kanunlar, yüzde 30'u bakanlık teşkilatı, görevleri ve mevzuatı, yüzde 50'si ise öğretmenlik uygulamalarından olacak. Aday öğretmenlik süresi 4 ayı oryantasyon olmak üzere toplam 1 yıl sürecek. 
Yorumlar (5)
eğitimci 5 yıl önce
bakanlık kendi üniversitelerine mezun ettiği öğretmenlere güvenmiyor,osym nin yaptığı ömrümüzü çürüten kpss sınavını hiçe sayıyor demektir.keyfi kararlara sebep olabilecek bir uygulama çok yanlış bu yanlıştan biran önce dönülmelidir.
subatta 5 yıl önce
Subatta atananlar da mi martta ki aslı öğretmenliğe geçiş sınava girecek??cevap verilirse memnun olurum
hh 5 yıl önce
öğretmen olmayan okullara öğretmen atayıp onları göreve yollamamak ne kadar mantıklı bir davranış sorgulamak lazım.yine boş gecen dersler ve ders dışı öğretmenler bu dersleri dolduracak demektir
vatandaş 5 yıl önce
çok saçma ve insafsızca bir uygulama. adam kpss yi aşmış gelmiş daha neyin sınavı bu milletvekilleride girsin buna benzer bir sınava başaramazsa vekillik düşsün yüreğiniz yetiyorsa bunuda yapın. bu uygulamalara sessiz kalan sendikaların tümünüde kınıyorum.
öğretmen 5 yıl önce
nasıl olsa aynı branşlar atanıyor hep. yapsınlar bir zahmet sınav. hiç umrumda olmaz. kimse kimseyi umursamıyor nasıl olsa

Gelişmelerden Haberdar Olun

@