banner476

Okullar dershane olacak...

Okullar dershane olacak

Meb Personeli 29.10.2012, 12:30 29.10.2012, 12:30
Okullar dershane olacak...
Dershanecilik sektörüne kilit vurmaya çalışan Hükümet, devlet okullarını dershaneye çevirme planı yapıyor. Hafta sonlarında okullar dershane olacak. Öğrenciler düşük bir ücretle SBS ve YGS'ye hazırlanacak. Uygulama ile dershane ihtiyacının bitirilmesi hedefleniyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Dershaneler kapanacak’ sözleri üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), dershaneleri kapatıp özel okullara dönüştürmek için çalışma başlattı. Yeni eğitim sistemine geçişle birlikte bir yandan devlet okullarındaki eğitim kalitesinin artırılması hedeflenirken, diğer yandan öğretmenlerin başarı seviyesinin yükseltilmesi için çalışılıyor. Bakanlık bunların yanı sıra şimdi de, dershanelerin kapatılmasına öncülük edecek olan okullarda dershane sistemini devreye sokmak için uğraşıyor. Devlet okullarında hafta sonları dershane açacak olan MEB, bu sayede ilginin azalacağı dershaneleri de özel okula dönüştürmek için teşvik uygulayacak. Konuya ilişkin İngiltere ve Güney Kore modellerini inceleyen Bakanlık, bu sayede dersene sayısının yüzde 50 azaltmayı planlıyor. 
Hafta sonları işleyecek olan Okul dershanelerine isteyen öğrenciler gidebilecek. SBS ve YGS sınavları 3-4 yıl içerisinde kaldırılana kadar ortaokul ve lise öğrencilerine eğitim verilecek. Öğrenciler, okul dershanelerine özel dershaneye oranla çok az miktarda bir para ödeyecek. Bu para da ek gelir olarak öğretmenlerin maaşına yansıyacak. İsteyen öğretmen sisteme dahil olacak, zorlama yapılmayacak. 
Öte yandan dershanelerin kapatılıp özel okullara dönüştürülmesi yönünde başkaca planlar da devreye girecek. Özel okula dönüştürülen dershaneler devlet tarafından teşvik edilecek. Burslu veya yarı burslu öğrenci okutma zorunluluğu getirilecek özel okullar öğrencisiz bırakılmayacak. Uygulamayla on binlerce derslik öğrencilerle buluşurken, devlet okullarındaki yığılmaların da önüne geçilecek. 


TÜRKİYE

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@