OKULLAR HAYAT OLDU MU ?

OKULLAR HAYAT OLDU MU ?

OKULLAR HAYAT OLDU MU ?

MEB tarafından uygulamaya konulan ve Türkiye Belediyeler Birliği ile Orman ve Çevre Bakanlığının ortağı olduğu “Okullar Hayat Olsun” projesinde birkaç aydır ne kadar mesafe alındı merak ediyorum !

Hani okullar hayat olacaktı !
Hani mahalleli okullara akın edecekti !
Hani okullarda gece mesaisi olacaktı !
Hani belediyeler gerekli personeli sağlayacaktı !
Hani Orman müdürlükleri bahçelerde peyzaj uygulaması yapacaktı !
Bu haniler uzaaaar gideeer….


Okullarda anket yapılsa eğitimcilerin en az % 90’ının benimsemediğinin ortaya çıkacağı bir proje ve eğitimcilerin proje içinde en ufak bir söz hakkı bile yok…Yemek tatsız, tuzsuz, pişmeden önümüze konulmuş; al ye ! Sayın bakanımız bu konuda ne düşünüyor merak ediyorum. Acaba ülke genelinde okullar hayat oldu mu ?


Soruyorum eğitimcilere ;


- Ülkemizin en ücra köylerinde bile son sistem bilgisayarlara sahip olan vatandaşlar, posası çıkmış, arızalı bilgisayarlarla dolu BT (Bilişim Teknolojisi) sınıflarınıza gelip de vakit geçirdiler mi ?
- Facebook müptelası olan öğrencileriniz, facebook yasağı olan MEB internetinden yararlandılar mı ? (Not: Okulların meb bağlantısı haricinde adsl bağlantısı kullanması yasaktır.)
- Allah’ın bir kulu da gelip ;“Yahu kardeşim, höküümatımız okullar hayat olsun dedi, bu okulda neden hayat yok !” diye serzenişte bulundu mu ?


Bu soruları da çoğaltmak mümkün…
 
Velhasıl, asıl gelmek istediğimiz nokta şudur : Eğitimcilerin fikri alınmadan, okul yöneticilerine danışılmadan, veli ve öğrencilerin haberi bile olmadan okullar hayat olacak diye tutturuldu. Sonuçta da eğitimcilerin dışında siyasi kaygılarla ortaya atılan ve vatandaşa şirin gözükme amacı güden bu proje de daha başlamadan söndü ! Sayın Bakan Ömer DİNÇER, bu projenin uygulanmasında Belediyelerin ve Orman Müdürlüklerinin kimseye yardım etmediğinden haberdar mı ? Okullar gelen yazılara mecburi olarak şunlar yapıldı, bunlar yapıldı diye uydurukça cevaplar vermekten yoruldu. Aslında bir şey yapıldığı yok. Emin olun durum budur ! Okul Müdürleri de mecburen Okullar Hayat Olsun kapsamında “ağaç diktik, bahçeyi suladık, etrafı temizledik, çalışma salonu yaptık, turnuva düzenledik…” vb. projeyle alakası olmayan faaliyetlerini bile bu kapsamda göstererek Sayın DİNÇER’in gazabından kurtulmaya çalışıyorlar.


Proje derhal tekrar gözden geçirilerek hayali protokoller, gerçekçi bir yapıda, eğitim camiasının paydaşları olan eğitimciler, yöneticiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri, muhtarlıklar, yapamayacağı işlere imza atan belediyeler ve orman müdürlükleri ile görüşülerek siyasi kaygılardan uzak bir şekilde yeniden düzenlenmelidir. Protokol imzalayan paydaşlardan sadece Milli Eğitim değil diğerleri de sorumlu tutulmalıdır.


Son olarak şunu söyleyelim ; “Tuvaletleri akıp kokan, temizlik malzemesi olmayan, eleman çalıştıramayan, Sayın Bakan Ömer DİNÇER sayesinde tüm bağış kanalları yok edilen, BT sınıfları çöplüğe dönen, hizmetlisi olmayan, tadilata ihtiyacı olmasına rağmen en yakın 2 seneye gün alabilen” okullarla hayat olmuyor. Ne olduğunu söylemek isterdim amma neyse !


Eğitimde siyasetin olmadığı, seçilmiş olmakla cehaletinin ortadan kalkmadığını algılayabilenlerle yönetilecek bir Türkiye özlemiyle Allah’a emanet olun. Tanrı Türk’ü Korusun ve Yüceltsin !

Burak Candaş

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.