Okullarda Süt Dağıtımı Başladı

Okullarda Süt Dağıtımı Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü “Okul Sütü Programı”nın startı verildi. Anasınıfı ve ilköğretim 5'inci sınıfa kadar olan öğrencileri kapsayan proje uyarınca okullarda süt dağıtımı yapıldı. 7 milyon 200 bin öğrenci haftanın 5 günü süt içecek.

 “Okul sütü akıl küpü” sloganıyla yürütülen program uyarınca Adana'da Öğretmen Ayfer Doğruol İlköğretim Okulu'nda eğitim gören ana sınıfı, ilköğretim 1, 2, 3, 4, ve 5. sınıf öğrencileri sınıflarına girdiklerinde sürprizle karşılaştı. Okul yönetimi bakanlığının talimatıyla öğrencilerde süt alerjisi olabileceğini düşünerek velilere öğrenciler ile çocuklarında alerji olup olmadığını belirtmeleri için bir evrak gönderdi. Süt alerjisi hiçbir öğrencinin bulunmadığı okulda süt dağıtımı sorunsuz bir şekilde tamamlandı.


Kendilerine verilen 200 ml'lik sütleri kısa bir süre içinde keyifle içen öğrencilere sütün özellikle çocukların gelişimindeki önemi anlatıldı. Bu kampanyayı çok sevdiklerini söyleyen öğrenciler, "Süt dağıtımı yaptıran Başbakan ve bakanlara teşekkür ederek, sağlımız için süt içmemiz çok iyi oldu. Hem kemiklerimizin gelişmesine hem de kafamızın daha iyi çalışmasına faydalı olacak" dedi.

Okul Müdürü Bahri Bahadır 3 bakanlığın birlikte yürüttüğü süt dağıtımının bugün başladığını belirterek, "Bundan sonra haftanın 5 günü ders başlamadan önce anasınıfı ve 5. sınıfa kadar süt dağıtacağız. Önce çocukların ailelerinden alerjileri olup olmadığını öğrendik bugünde dağıtıma başladık. Daha sağlıklı bir nesil için sütün önemi çok büyük" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koordinesinde yürüttüğü projeden ana sınıfı, ilköğretim 1, 2, 3, 4, ve 5. sınıf öğrencileri faydalanıyor.  “Okul Sütü Programı” ile Türkiye genelindeki 32 bin 574 okulda yaklaşık 7 milyon 200 bin öğrenciye haftanın 5 günü 200 mililitrelik süt dağıtılması amaçlanıyor.

Halil Bilek/ Star

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.