banner476

Okulun TEOG Ortalaması Düşük Diye Öğretmenden Savunma İstendi

MEB PERSONEL - Okulun TEOG Ortalaması Düşük Diye Öğretmenden Savunma İstendi. TEOGS Sonuçları Dahi Açıklanmadan Öğretmenine Bir Garip Soruşturma Açan Müdür.

Meb Personeli 11.12.2016, 13:10
Okulun TEOG Ortalaması Düşük Diye Öğretmenden Savunma İstendi

MEB PERSONEL - Okulun TEOG Ortalaması Düşük Diye Öğretmenden Savunma İstendi. TEOGS Sonuçları Dahi Açıklanmadan Öğretmenine Bir Garip Soruşturma Açan Müdür.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sonucu dahi açıklanmayan TEOG Sınavının sözde ortalamalarının altında kalan dersin gerekçelerini okul müdürlüğünden istiyor.Okul müdürü de kendine görev bilip öğretmenden savunma istiyor.Disiplin soruşturma ilke ve esaslarını hiçe sayan okul müdürü ne yaptığının sanırım farkında dahi değil.

Mardin Savur ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü daha geçtiğimiz günlerde yapılan (23-24/11/2016) TEOG Sınavının gayri resmi dayanaklara göre ortalamasını çıkartmış.Yetmemiş okullara gönderdiği resmi yazı ile  ortalamanın altında kalan derslerin sözde başarısızlığını öğretmenleri tek başına sorumlu tutarak gerekçeli raporunu müdürlerden istemiş.Olayı biraz daha ileriye götüren Savur Pınardere Ortaokulu Müdürü ise ilgili dersin öğretmenden direkt savunma istemiş.Doğmamış çocuğa don biçmek tabiri bu olsa gerek.

TEOGS ortala altında kalma sebebini isteyen savur milli eğitim yazısı ;

Bu traji komik savunma isteme sürecinin baştan aşağı yanlış olduğunu söylemek için mevzuat bilmeye bile gerek yok. Açıklanmayan sınavın ortalaması mı olur ? Sınavın ortalamasına bakılarak öğretmenlere soruşturma açıldığı veya savunma istendiği nerede görülmüş? Soruşturma dahi açmasını bilmeyen okul müdürü mü olur ? Ortalamanın olduğu sınav sonucu verilerinde illa ki ortalamanın altında kalan okul ve sınıflar olacak ,bu durumda yüzbinlerce öğretmene soruşturma mı açılması gerek ? O zaman yüz binlerce öğretmen her sene ceza alır ki bu tam bir hukuk ihlaline örnek olarak tarihe geçer.Bunun olması mümkün değil.Ayrıca Sınava öğretmen mi girmiştir de sonucu sadece öğretmene endekslenmeye çalışılmış? Eğitim bir bütündür sosyo ekonomik çevresinden tutun öğrenci güdüsüne,velinin profiline kadar birçok etmenin etkisi ile eğitimin çıktısı ortaya çıkar.Bu bilgiyi bilmeyen eğitimci kendisini eğitimci olarak adlandırmamalı bile…Eğer TEOG sınavından ful çıkartan öğrenciler veya okulun ders başarısı çok başarılı olmuş olsaydı en başta ilçedeki yetkililer ve okul müdürü öğretmene dahi haber vermeden boy boy poz vermeye çalışırdı.Bu da ayrı bir gerçek.

İşin ilginç taraflarından biri ise  Savunma isteyen okul müdürünün soruşturma açmasını da bilmemesi.Çünkü soruşturmada direkt savunma istenmez bir ön incelemesi olması gerekir.Hadi bunu yapmadı savunma isterken ilgili iddiadan bahsederek kanunun kaçıncı maddesi gereğince hangi süre içinde savunma yapabileceği de yazılı olması gerekir.Sanırım okul müdürü bu konulardan da bihaber olacak ki bu hataya düşmüş.

Ne diyelim,bu şekilde TEOGS Sonuçları dahi açıklanmadan öğretmenine bir garip soruşturma açan okul müdürü ne yaptığını şöyle bir oturup düşünmesi lazım hangi konumda olduğunu ve yaptığı yanlışı…

Yorumlar (9)
Öğretmen 4 yıl önce
E başka kime atılabilirki suç.Sağolsun idarecilerimiz eğitim dışında herşeye kafa yorar,ama eğitime gelince suç öğretmenin.birçok idareciye sesleniyorum kendin ol be!
Benden de savunma istediler. 4 yıl önce
Şaka gibi ama gerçek 3 gündür ne yazayım diye düşünüyorum.
İsa 4 yıl önce
Teog ortalamsı düşükse bunun tek sorumlusu ders dinlemeyen sustan durdan anlamayan adına öğrenci denilen ama amacı öğrenmek değil eğlenmek olan çocuklardır öğretmenin hiç bir suçu yoktur bütün öğretmenlerimize selamlar
Öğretmen 4 yıl önce
Iki kisiye sozum olucak Birincisi haberi yapan kisiye biz size gazetecilik ogreriyormuyuz madem bu kdar cok sey biliysunuz o zamn derse siz gelin girin ikincisi bu habere olumsuz elstri yapan ogretmnlere kendinizden olani asmak icin bu kadar hevesli oldugunuz icin en düşük dereceli memurla ayni statüdesiniz.unutmayin ki o laf attiginz idareciler de sizler gbi birer ogretmen unutmadan bu haberin olusmasina vesile olab ogretmn ve bagli oldugu sendika da bu haberi yaparak ogretmenin hakkini savundugumu mu düşünüyor.
Nasr Ettin 4 yıl önce
Milli egimtimde neredeyse tüm idareci kadrolar boş işler peşinde. Herkesin ortalama olması matematiksel olarak imkansız. Mudurunde matematiği ortalama altında bence. Bir an evvel kendine de soruşturma açmalı.
Duyarlı 4 yıl önce
Yeni nesil idareciler hicbir şey bilmiyor öğret menlik de dahil.Sadece reklam yapabilmenin peşindeler onun için de içir zıvır kendi amaçlarına hızmet eden ne varsa onunla uğraşıyorlar
Sena cemre 4 yıl önce
İzmirde 150 yıl önce göçeden boşnakların bir köyü var halilbeyli köyü.bizim enişte bu köyden .tabi onun çocukluğunda köydeki her evde günlük hayatta boşnakça konuşuluyormuş .çocuklar türkçeyide öğreniyorlar elbette civar köylerle bağlantı var sonuçta ama konuştuğu dil boşnakça.köyün okulunda öğrencilerin en başarısız olduğu ders türkçeymiş.ve niçin başarısız olduklarınıda anlayamazmış çocuklar öğretmen bize gıcıklıkmı yapıyor diye düşünürlermiş.
fatik 4 yıl önce
Çok komik ama burasi Türkiye. .8.sinif öğrencisi haftada 10 saat din dersi görürse böyle olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@