'Onbinlece Öğrencinin Başarı Sıralaması Değişti'

'Onbinlece Öğrencinin Başarı Sıralaması Değişti'

'Kamuoyuna Açık Mektup'

 29 Mayıs'ta ÖSYM tarafından basın duyurusu yapılan 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, 11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6287 sayılı "İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" uyarınca 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun yükseköğretime giriş ve yerleştirmeye yönelik ilgili maddeleri yeniden düzenlenmiştir.

Bu düzenleme ile geçmiş yıllarda yapılan ve aday öğrencinin okuldan aldığı yazılı ve sözlü notların belli bir standardı yakalaması, not istismarının önlenmesi ve adaleti eksik de olsa sağlamak adına başvurulan ortaöğretim başarı puanının hem okul içinde hem de liseler arasında ağırlıklandırılması kaldırılmıştır.


Yeni sistemde, 100 üzerinden verilen diploma notu önce 5, ardından 0.12 ile çarpılarak, ham puana hesapsız, kitapsız ve de ağırlıksız, sorgusuz, sualsiz eklenecektir.


Türkiye'nin dört bir yanındaki binlerce ortaöğretim kurumunda verilen tartışmaya açık keyfi okul notları ile, ülkenin en başarılı öğrencilerini bünyesinde bulundurma iddiasında olan İEL, GSL ve diğer nitelikli anadolu ve fen liselerinde alınan notların bir tutulması, hesaplanan puanların hakkaniyetini sorgulatmıştır. Okul içinde uygulanan çan eğrisi tipi ağırlıklandırılmadan vazgeçilmesi ise notları istismara açık hale getirmiştir.  Yapılan düzenlemenin adil olmadığı açıktır.


Bir diğer can alıcı ve sıkıcı nokta ise önümüzdeki seneden itibaren uygulanması beklenen bu sistemin sınava 17 gün kala açıklanan kılavuz ile yangından mal kaçırırcasına bu seneye yetiştirilmesidir. Şapkadan çıkan sürpriz kılavuzun, zaten liseyi ve yazılıları çoktan geride bırakmış 12. sınıf öğrencilerine okulu sevdirme, okula değer verdirme, devamlılıklarını sağlama, dersaneleri yok etme yahut farklı bir eğitim politikası ya da pedagojik gerekçesinin olmadığı, sınava 17 gün kaldığı düşünüldüğünde son derece açıktır. Kamuoyu, tek gecede onbinlerce öğrenciyi sıralamada geriye atan bu düzenlemenin kimlere haksız avantaj sağladığı sorusuna cevap aramaktadır.


2007 (yahut 2008) yılının Temmuz ayında lise tercihlerini yaptığı andan, 2012 yılının Mayıs ayının 29'una kadar okul notlarının üniversite sınavında kısıtlı etkisi olduğunu düşünen ve eylemlerini bu yönde şekillendiren son sınıf öğrencilerinin, geçmişteki davranışlarının bugün çıkan kanuna göre cezalandırılması, kanunun ve kılavuzun bu şekilde geçmişe dönük işlemesinin meşruiyeti zihinlerde şüpheyle karşılanmıştır.


Adalet ve sorularımıza cevap arıyoruz.


İsimsiz mağdurlar adına... 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.