ORTAÖĞRETİMDE OKULLAŞMA VE YAŞANACAK SIKINTILAR.

ORTAÖĞRETİMDE OKULLAŞMA VE YAŞANACAK SIKINTILAR.

ORTAÖĞRETİMDE OKULLAŞMA VE YAŞANACAK SIKINTILAR

12 yıllık kesintili, zorunlu eğitim yasasının yürürlüğe girmesiyle yaşanacak olan en büyük sıkıntılardan biri de ortaöğretimde zorunlu okullaşmayla birlikte baş gösterecek olan derslik yetersizliğidir.

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 12/06/2009 tarihli 2009/52 nolu genelgesi (Konu ile ilgili daha yeni tarihli genelge yok) ortaöğretimdeki okullaşma oranları ve hedefleri açıklıyor ve 2012-2013 öğretim yılı için Bakanlığın önüne % 100 gibi iddialı bir hedef koyuyor.

Bu hedefe ulaşılması için de devletin, eğitim ile ilgili bütün kurumlarını seferberliğe çağırıyor. Bu hedefe ulaşılıp, ulaşılamayacağını sorgulamak için öncelikle verili durumdaki ortaöğretimdeki okullaşma oranlarına bakmak gerekiyor.
Bu oranların ulaşılabileceği en sağlıklı kaynak Milli Eğitim Bakanlığının yürürlükteki 5 yıllı stratejik planı.

 Plan incelendiğinde, ortaöğretimdeki okullaşma ile ilgili sayısal veriden çok, hedefler ve amaçlar ön plana çıkarılmış. Okullaşma oranları ile ilgili 2009’dan sonra yapılmış bir çalışma gözüme çarpmadı. Dolayısıyla sözünü ettiğim 2009/52 nolu gelelge elimizdeki tek kaynak.
Genelgeyi incelediğimizde ortaöğretimdeki okullaşma oranları ile ilgili bazı kavramlar göze çarpıyor.
Sırası geldikçe bu kavramlara gönderme yapacağım.

Öncelikle 2008-2009 öğretim yılında ilköğretimden mezun olan çocuklarımızın ortaöğretime devam etme oranları; % 45,3’ü genel ortaöğretim, % 39,9’u mesleki ve teknik ortaöğretim olmak üzere % 85,2’dir.
Ortaöğretime fiilen devam eden öğrenciler ve açık öğretim lisesi öğrencilerinin toplamının, teorik çağ nüfusuna oranı olan “Brüt okullaşma oranı” 2008-2009 öğretim yılında genel ortaöğretimde % 45,37, mesleki ve teknik ortaöğretimde % 31,26 olmak üzere % 76,62 olarak gerçekleşmiştir.

Ortaöğretim teorik yaş grubu olan 14-17 yaşlarındaki toplam öğrenci sayısının, teorik çağ nüfusuna oranı olan “Net okullaşma oranı” ise genel ortaöğretimde % 33,51, mesleki ve teknik ortaöğretimde % 25,01 olmak üzere % 58,52 olarak gerçekleşmiştir.
Buraya kadar açıklanan rakamlar, ortaöğretimde istikrarlı bir şekilde okullaşma oranının arttığını göstermektedir.
Ancak sorun bundan sonra başlayacaktır.
Neden mi?

9.Kalkınma planında ve Milli Eğitim Bakanlığının 5 yıllık stratejik planında konulan okullaşma hedefleri brüt okullaşma oranının yükseltilmesine ilişkindir. Yani brüt okullaşma oranı olan % 76,62 oranını % 100’lere ulaştırmaktır. Ancak bu yıla kadar isteğe bağlı olan ortaöğretime devam konusu 12 yıllık kesintili eğitim reformuyla zorunlu hale geldiği için, ortaöğretim okullarına adrese dayalı sistemle ve 8.sınıftan diploma almadan zorunlu olarak kayıtları yapılacak olan bu öğrenciler için derslik ve fiziki donanım ihtiyacı nasıl karşılanacaktır?
İşin daha dramatik boyutu ise, yine birkaç yıl içinde, 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamına alınacak olması nedeniyle, ortaöğretim teorik yaş grubu olan 14-17 yaşlarındaki toplam öğrenci sayısının, teorik çağ nüfusuna oranı olan net okullaşma oranı  % 58,52 oranının % 100’lere yükseltilecek olmasıdır.
Bu durum varsayım değil, zorunlu eğitim yasası gereğidir.

Düşünsenize, bu eğitim yasasının yürürlüğe girmesinden önce ilköğretimden mezun olan öğrencilerin % 76,62’si ortaöğretime devam ederken, bu yıl % 100’ü devam etmek zorunda olacak.
Bu yasayı alelacele gündeme getirenlerin, ortaöğretimdeki okullaşma oranlarından haberleri var mıydı acaba?
% 76,62 olan brüt okullaşma oranının bile birkaç yıl içinde % 100’lere ulaşması olanaksız gibi görünürken, net okullaşma oranı olan % 58,52’nin % 100’lere ulaşması akıl işi değildir.
Zorunlu eğitimin kesintili ya da kesintisiz 12 yıla çıkarılması olumlu bir adım ancak derinliğine düşünülmeden başka hesaplar yapılarak verilmiş bir karardır.
                                                                                    ABDULLAH DAMAR
                                                                          

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.