Ortaokul bölümü ile lise bölümü aynı binada olabilecek.

Ortaokul bölümü ile lise bölümü aynı binada olabilecek.

Eğitim sisteminde 4+4+4’te yeni düzenlemenin ayrıntıları netleşiyor. Eğitim yaşı 1 yaş geri çekilirken, ilköğretim ikinci kademede öğrenciler ağırlıklı olarak seçmeli derslere yönlendirilecek. Üniversiteye girişte adayların ortaöğretim başarı puanı hesaplamasında da değişiklik yapılacak, okulbaşarı puanı barajı 12’den 30’a yükseltilecek


Meslek lisesi kökenli adaylara kendi alanlarına ilişkin yaptıkları tercihlerde eklenen artı puanın katsayısı da 0.06’dan 0.04’e indirildi. Buna göre meslek lisesi kökenli adaylar kendi alanlarında tercih yaparken en fazla 30 puan alırken, yeni düzenlemeyle 20 puan alacaklar. Teklife eklenen yeni bir maddeyle söz konusudüzenlemeler 2013 yılında yapılacak üniversiteye giriş sınavında uygulanacak. Milli Eğitim Alt Komisyonu’nun aldığı kararla açıköğretim yani evde eğitim, 2. kademeden sonra (4+4’ten sonra) başlayacak. Evde eğitim görecek çocuklara “Bakanlar Kurulu” onayı ise tekliften çıkarılarak üst komisyona gönderildi. 

2. KADEMEDE SEÇMELİ DERS 
Öğrenciler ilköğretim 2. kademede ortaöğretim programlarına hazırlanmalarınıdestekleyecek seçmeli dersler alacak. Seçmeli dersleri ve içeriklerini Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmelikle belirleyecek. Öğrenciler 5, 6, 7 ve 8. sınıfta seçmeli derslerde isterse sosyal, isterse sayısal alanda, isterse dini yoğunluklu eğitim alabilecek. Alt komisyonun MHP’li üyesi Özcan Yeniçeri sisteme 5+4+3 ola rak 12 yıl zorunlu vekesintisiz olması yönünde muhalefet şerhi koydu.

OKUL BİNALARINA DÜZENLEME
Teklifte ilk 2 kademenin aynı binada verilmesi öngörülüyordu. Ancak 2 ve 3. kademenin aynı binada yapılması düzenlemesi yer almıyordu. Teklifte yapılan değişiklikle 2. ve 3. kademeler de aynı binalarda eğitim yapabilecek. Böylece ortaokul bölümü ile lise bölümü aynı binada olabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.