banner476

Özel Okul Öğretmeni Sayısı 164 Bine Çıktı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin öncelikli konusunun eğitim olduğunu belirterek, "OECD ülkeleri milli gelirlerinden 5.2'sini eğitime ayırmakta. Biz Türkiye olarak milli gelirimizin yüzde 5.8'ini ayırıyoruz." dedi.

Meb Personeli 06.07.2017, 15:13
Özel Okul Öğretmeni Sayısı 164 Bine Çıktı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bazı açılışlara katılmak için Sivas'a geldi. Programda konuşan Bakan Yılmaz, Türkiye'nin öncelikli konusunun eğitim olduğunu belirterek, "Türkiye'nin birinci gündeminde ne var denildiğinde Türkiye'nin birinci olarak gündeminde eğitim var. OECD ülkeleri milli gelirlerinden 5.2'sini eğitime ayırmakta. Biz Türkiye olarak milli gelirimizin yüzde 5.8'ini ayırıyoruz. OECD ülkelerinden çok daha fazla payı eğitime ayırıyoruz. Genel ilke olarak, eğitime önem verirseniz her şeye önem vermişsiniz demektir. Eğitimi de ihmal ederseniz her şeyi de ihmal etmiş olursunuz. 2002 yılında eğitime ayrılan miktar 11 milyar lira, pay olarak yüzde 10'du. Bugün eğitime ayırdığımız pay 122 milyar lira, toplam bütçenin yüzde 20'sidir. Derslik sayısı biz geldiğimizde 347 bindi, şimdi 617 bin. Kaliteli bir eğitim değişmez hedefimizdir." diye konuştu.

Kaliteli bir eğitim için derslik başına düşen öğrenci sayısının azaltılması gerektiğini belirten Bakan Yılmaz, "Ben 70 kişilik bir sınıfta okumuştum. Ama şimdi derslik başına düşen öğrenci sayısı Türkiye'de ilkokulda 25'tir. Ortaokulda 31'di, şimdi 23'e düştü. Ama daha da ilerleyeceğiz" dedi.

"HER 3 ÖĞRETMENDEN 2'SİNİ BİZ ATADIK"

2002'den bugüne 560 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Yılmaz, şunları söyledi: "903 binin üzerinde öğretmenimiz var. Her 3 öğretmenden 2'sini biz atadık. 53 bin özel okul öğretmenimiz vardı şimdi 164 bin özel okul öğretmeni var. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da kaliteli eğitim vermek için önemli kriterlerden birisidir. İlkokulda biz geldiğimizde 28'di, şimdi 16'ya düştü. Ortaokulda da öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 18'iken 13'e düştü. Öğretmenlerimizin mali haklarında da iyileştirmeler yaptık. 2002'de öğretmenlerimizin ek dersleriyle beraber aylık almış olduğu ücret 400 dolarken, bugün 940 doların üzerindedir."

"Türkiye Maarif Vakfını kurduk, şu ana kadar 20'ye yakın ülkede çalışmasına başladı"

Eğitimde yapılan diğer çalışmaları da anlatan Yılmaz, "Üniversite sayısını artırdık. Türkiye'de her ilde bir üniversite var bazılarında birden fazla üniversite var. 2002'de 76 üniversite varken bugün 184 üniversite var. Yükseköğrenim öğrenci sayısı 1.9 milyon iken şimdi 7.3 milyon. Rusya'dan sonra yükseköğrenime en çok öğrenci gönderen ülkeyiz. Bu rakamlar bile göstermektedir ki Türkiye'nin geleceği aydınlıktır. Zorunluk eğitimi 12 yıla çıkardık, eğitimle teknolojiyi buluşturduk, Fatih Projesi'ni başlattık, seçmeli ders seçeneğini arttırdık. Ücretsiz ders kitabı dağıtımını başlattık, 23 milyon öğrencinin ailesine 4.6 milyar lira destek verdik. Organize sanayi bölgesi içinde ve dışında kurulan meslek liselerini destekliyoruz. Bu kapsamda 24 milyona yakın öğrenciye destek veriyoruz. Sosyal bilimler ve spor liselerini kurduk. Türkiye Maarif Vakfını kurduk ve şu ana kadar 20'ye yakın ülkede çalışmasına başladı. Çıralık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına aldık. Taşımalı eğitimle 1 milyon 380 bin öğrenciyi taşıdık. Öğrencilerimizi yaz tatili dahil olmak üzere destekleme ve yetiştirme kursları veriyoruz ve halk eğitim merkezlerinde de 6.5 milyon kursiyer ders alıyor. Eğitim bizim önceliğimizdir. Bu eğitim, inşallah Türkiye'yi hedeflerine ulaştıracaktır." diye konuştu.

Yorumlar (2)
felsefeci 3 yıl önce
iyi bak toplam da sizin iktidar kaç felsefeci atamış yeter yahu
ferhat 3 yıl önce
güzel gelişmeler ancak özel okul öğretmenlerinin asgari ücretle çalıştırılması yolunu açan 6528 sayılı kanunun 14.maddesi...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@