Özel Okul Ücretlerine % 12 Zam

Özel Okul Ücretlerine % 12 Zam

Özel Okul Ücretlerine % 12 Zam

 zel okullar eğitim ücretlerine yüzde 8 ile 12 arasında zam yaptı. Son zamlarla birlikte İstanbul ve Ankara’daki en gözde okulların yıllık eğitim fiyatları 10 bin ile 28 bin TL arasında değişti

2011-2012 eğitim döneminin sona ermesine 2 ay kala, özel okulların 2012-2013 eğitim ücretleri netleşmeye başladı. 4+4+4 sisteminin uygulanmaya başlayacağı yeni eğitim döneminde, özel okullara yüzde 8 ve 12 arasında zam yapıldı. Fiyatları açıklanan okullar arasında, geçtiğimiz yıl Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) ilk 100’e giren okullar da bulunuyor.  Özel okulların ortalama 3 bin TL yemek ücreti de alıyor. Özel okulların 31 Mayıs’a kadar eğitim ücretlerini Milli eğitim Bakanlığı’na bildirmesi gerekiyor.“SBS kalkarsa kendi sınavımızı yaparız”

Diğer yandan Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan ise, Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) kaldırılması halinde, özel okulların kendi sınavını yapabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulunacaklarını söyledi.  Gülan, şunları kaydetti: ”Bazı okullarımız birinci 4 yılın sonuna da hazırlık sınıfı açmak istiyor. Yani 5.sınıfa geçmeden de hazırlık sınıfının getirilmesini istiyoruz. Şu anda zaten 9.sınıfa geçmeden hazırlık sınıfımız var. Ancak dil bilmeyen öğrenciler de gelebilir. Bunun yanında, özel okulların liselerine girişte bu yıl SBS’ye göre öğrenci alacağız. Ancak önümüzdeki yıl SBS kalkabilir veya şekli değişebilir. Eğer SBS bizim seçim kriterlerimize uygunsa SBS’den öğrenci alacağız. Ancak SBS kalkar veya çok hafif bir sınava dönüştürülürse, o zaman kendi sınavımızı yapmak için başvuruda bulunacağız. Hem Türk hem de yabancı özel okullar için tek sınav yaparız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.