banner476

Özür Grubu Atama Başvuruları Başladı

Özür Grubu Atama Başvurusu Bugün Başladı. başvurular 17 Ağustosta Sona Erecek. MEB ise hala sıkıntıları gideremedi. SBS takvimi ile Özür Grubu atamaları uyuşmuyor.

Meb Personeli 13.08.2012, 03:24 13.08.2012, 03:24
Özür Grubu Atama Başvuruları Başladı
 
Yer değiştirmesi yapılan öğretmenlerin tebligat, ayrılma ve başlama işlemleri Yer Değiştirme Takviminde belirtilen süre içinde tamamlanacaktır.

 

Başvurular 13-17 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

 

22-27 Ağustos tarihleri arasında da 2. aşama tercihleri tapılacak. Atamalar 28 Ağustos tarihinde yapılacak.

 

Öğretmenlerin eş ve sağlık durumu özrü ile genel ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı yer değiştirmelerine ilişkin başvuruları bugün başlıyor. 17 Ağustos 2012 günü saat 17.00'de ise başvurular sona erecek. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) yapılan açıklamaya göre; eş durumuna bağlı yer değiştirmelerde 2011 yılı içerisinde tüm atama çeşitlerine göre atanıp halen öğretmen kadrolarında bulunanlardan, bulunduğu ilde ya da eğitim kurumunda 30 Eylül tarihi itibarıyla en az bir yıl süreyle öğretmenlik yapmış olanlar yer değiştirme başvurusunda bulunabilecek. Ayrıca, özre bağlı tayin isteyecek öğretmenlerde, adaylıklarının kaldırılmış veya 30 Eylül tarihi itibarıyla kaldırılabilecek durumda olmaları şartı aranacak. Ancak sağlık durumu özrü başvurularında ise bir yıl süreyle öğretmenlik yapmış olma şartı aranmayacak.
Sözleşmeli olup kadroya geçenler de başvurabilecek...
632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında sözleşmeli öğretmenlikten kadrolu öğretmenliğe geçenlerin sözleşmeli öğretmenlikte geçen hizmet süreleri bir yıllık sürenin hesabına dahil edilecek.

40 tercihte bulunabilecekler... 
Öğretmenler, en fazla 40 tercih yapabilecek. 41'inci seçenek olarak da boş kalan eğitim kurumlarına atanma isteğinde bulunabilecekler.

Yüksek lisans veya doktora yapanlar bu sebeple tayin talebinde bulunamayacak...
MEB tarafından yayınlanan kılavuza göre; yüksek lisans veya doktora eğitimine kayıtlı olan öğretmenler bu sebebe bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunamayacak. Ancak bu konuda yetkililerin dikkatini çekmek istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 38'inci maddesinde; öğrenim durumu özrüne göre öğretmenlerin yer değiştirme talebinde bulunma hakkı yer almakta. Söz konusu maddede şu hüküm yer alıyor:

Öğrenim durumu özrü 
MADDE 38- Bu yönetmelikle öngörülen zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan öğretmenlerden; yurt içindeki yükseköğretim kurumlarında bilimsel hazırlık, yabancı dil hazırlık ve tez dönemi dahil tezli/tezsiz yüksek lisans veya doktora eğitimine kayıtlı olan öğretmenler, lisansüstü öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarının bulunduğu yere görev yerlerinin değiştirilmesini isteyebilirler.
- Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden lisansüstü öğrenim hakkı kazananların lisansüstü öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumunun bulunduğu ildeki zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanmayı kabul etmeleri durumunda bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüklerini tamamlamış olma şartı aranmaz.

Bunların yer değiştirme istekleri atanmak istedikleri yerlerdeki alanlarındaki norm kadro açığı ölçüsünde Ağustos ayı içinde değerlendirilir.


 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@