PKK'nın kaçırdığı 2 öğretmen tepkili

PKK'nın kaçırdığı 2 öğretmen tepkili

Meb Personeli 26.09.2012, 14:22 26.09.2012, 14:22
PKK'nın kaçırdığı 2 öğretmen tepkili
 
İSTANBUL - Muş’ta PKK tarafından kaçırılan iki öğretmen BDP ’ye yakınlıkları olduğu için bırakıldıkları iddialarını reddederken, basında haklarında çıkan haberlerden dolayı suç duyurusu yapmaya hazırlanıyor. 

 

Abdullah Sözer ve Sezgin Fırat Okut adlı iki öğretmenin içinde olduğu araç, 22 Eylül’de Muş-Kulp karayolunda durduruldu. Öğretmenleri yanlarına alan PKK’lılar gözden kayboldu. Öğretmenler, 24 saat sonra serbest bırakıldı. Bu arada basına yansıyan iddiaya göre öğretmenlerden Sezgin Fırat Okut, BDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hafize İpek’in kardeşiydi. Öğretmenler de “Biz BDP’liyiz. Bizi kaçırmayın” demiş, hatta Okut, ‘Ablam BDP yöneticisi” diye uyarmıştı. Olayı öğrenen üst düzey PKK’lılar “Ne yaptınız!” diye kaçıranlara kızmış bunun üzerine öğretmenler de bir gün sonra serbest bırakılmıştı. 

 

 

Radikal , kaçırılan öğretmenleri bulup konuştu. Röportaj sırasında BDP’li Hafize İpek’in aslında Sezgin Fırat Okut’un değil Abdullah Sözer’in kardeşi olduğu ortaya çıktı. Sezgin Fırat Okut, öğretmen kimliklerine bakılarak kaçırıldıklarını belirterek yaşadıklarını şöyle anlattı: 

 

“Bizi ‘Siz sistemin öğretmenlerisiniz’ diye kaçırdılar. ‘Türkçe eğitim vermeyeceksiniz. Ya istifa edin ya Kürtçe eğitim verin’ diye tehdit ettiler. Orada yaşadıklarımızı bir ben bilirim bir Allah” dedi. 

 

BDP’li Hafize İpek’in kardeşi öğretmen Abdullah Sözer de asılsız haberler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Sözer, “Bizi orada öğretmen kimliğiyle aldılar, bıraktılar. Bu işe siyaset hiç girmedi” dedi.

 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@