banner476

Rabia Öğretmen, skandallar zincirinin kurbanı olmuş!

İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde öğretmen 40 yaşındaki Rabia Sevilay Durukan'ın, sınıfta onlarca öğrencinin gözleri önünde, bıçaklanarak öldürülmesinin ardından ortaya çıkan gerçekler okulda yaşanan ihmaller zincirini de ortaya koydu.

Meb Personeli 27.09.2012, 12:38 27.09.2012, 12:38
Rabia Öğretmen, skandallar zincirinin kurbanı olmuş!
 
Rabia öğretmenin şikayetinin ardından okulyönetiminin çağırdığı, okul timlerinde görevli polislerin ve katil zanlısı 15 yaşındaki H.K.’nin annesi ile babasının, okul müdürü Ekrem Karakaya’nın odasında bulunduğu sırada, katil zanlısı H.K.’nin hemen aynı kattaki ve müdür odasının karşısındaki sınıfa girerek acı olayı gerçekleştirdiği öğrenildi. Bu arada, katil zanlısı H.K.’nin ailesinin komşularının da olaydan bir gün önce, evinin önünde, genç öğrencinin sürekli elindeki tahta parçasını bıçakla yontarak, "Öğretmenimi öldüreceğim. Böyle keseceğim" diye konuştuğu öğrenildi. Rabia öğretmenin meslektaşları olayın yaşandığı, sınıfına karanfiller bıraktı.

 

Eskiizmir Caddesi’ndeki Nazire Merzeci İlköğretim Okulu’nda dün (Çarşamba) saat 09.30 sıralarında meydana gelen olayda, okulun 8’inci sınıf öğrencisi H.K., geçen Salı günü sabah okula geç kaldığı gerekçesiyle Fen ve Teknoloji öğretmeni 40 yaşındaki Rabia Sevilay Durakan tarafından geç kağıdı alması için okul müdürünün yanına gönderildi. Dün de aynı şekilde geç kalan H.K., öğretmeni tarafından yine müdür odasına gönderildi. Bunun üzerine derse girebilmek için izin kağıdı alan H.K., kağıdı öğretmen Durukan’ın yüzüne fırlatıp kendisini bıçaklamakla tehdit etti. Katil zanlısı, bir süre sonra da evinden aldığı ekmek bıçağıyla, bir başka sınıfta derse bulunan öğretmen Durdukan’ı onlarca öğrencinin gözü önünde bıçaklayıp öldürdü.

 

KATİL ENGELLENEMEMİŞ

 

Rabia Sevilay Durukan’ın öldürülmesinin acısının yaşandığı okulda, görgü tanıkları ve öğretmenlerin yaptığı açıklamalar yaşanan ihmaller zincirini ortaya çıkardı. Geçen hafta da okulda, üzerinde sigara paketiyle yakalanan ve bu nedenle de olayın haber verildiği ailesi tarafından tartaklanan katil zanlısı H.K.’nın, sık sık “Benim gururumla oynandı. Şikayet edenleri yaşatmayacağımö diye konuştuğu öğrenildi. Dün yaşanan olay sonrasında evden bıçak alan H.K.’nın bir süre dışarıda dolaştığı, bu sırada da okul müdürü Ekrem Karakaya’nın, olayı bildirdiği sivil polis olan okul timleriyle okulda H.K.’yı aradığı, öğrencisi olduğu 8-H sınıfına baktığı, ancak bulamadıkları öğrenildi. Bunun ardından da müdür Karakaya, iki polis memuru ve oğlunun evden bıçak almasının ardından tedirgin olup okula gelen anne Şerine K. ve baba Cemil K. ile odasında toplantı yaptığı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliğinde bulunan öğrencinin karıştığı suçların yazıldığı, “Veli sözleşmesiö imzaladıkları belirtildi. Bu sözleşmenin, müdür odasında, veliler, müdür ve polislerin bulunduğu ortamda imzalandığı sırada, katil zanlısı H.K.’nın, duvardan atlayıp gizlice okula girdiği, tüm sınıfları tek tek dolaşıp aradığı Rabia öğretmeni bulduğu, müdür odasının hemen karşısındaki 8-B sınıfında da dehşet saçtığı ortaya çıktı. Olayın ardından çığlıklar üzerine, aynı kattaki müdür odasından koşan, müdür ve iki polisin cebine sakladığı bıçakla yakaladığı H.K.’yı gözaltına aldığı ifade edildi. Okul ve emniyet yetkilileri, ilköğretim çağındaki bir öğrenin böyle bir olayı gerçekleştireceğine ihtimal verilmediği için H.K. okulda bulunamayınca aranmadığı dile getirildi.

 

“ÖĞRETMENİ ÖLDÜRECEĞİMö DEYİP TAHTA YONTMUŞ

 

Katil zanlısı H.K.’nın olaydan bir gün önce de yine geç kaldığı için kendisinden geç kağıdı alması istendiği için çok sinirli olduğu, ailesinin komşularının da ifadelerinde, evinin önünde sürekli elindeki tahta parçasını bıçakla yontarak, “Öğretmenimi öldüreceğim. Böyle keseceğimö diye konuştuğu öğrenildi.

 

MESLEKTAŞLARINDAN KARANFİLLE ANMA

 

Olayın yaşandığı, Nazire Merzeci İlköğretim Okulu’na, Eğitim-Birsen üyeleri gelip basın açıklaması yaptı. Olayın yaşandığı sınıfta öğretmen masasına karanfil bırakan Memur-Sen İzmir Şube Başkanı Abdurrahim Şenocak grup adına açıklama yaptı. Şenocak, “Arkadaşımız eğitim şehidi oldu. Olayı kınıyoruz. Öğretmenlerimiz zorlu şartlarda çalışıyorlar. Rabia öğretmenimiz de sağ olsaydı bugün bu sınıfta ders veriyor olacaktı. Ama onun yerine biz geldik. Toplumda, artan şiddet eğilimi etkili önlemler alınmadıkça devam edecek. Okulda gerekli güvenlik önemlerinin alınması şart. Eğitim ailede başlayan bir süreç. Bu süreci yalnızca öğretmene yüklememek lazım. Özellikle kendimizi bir eş, bir veli, bir baba yerine koyarak böyle empati kurarak kadın öğretmenlerimize karşı önlemin alınmasını sağlamamız lazım. İdareciler olay meydana gelmeden önce önlem almalı. Disiplin yönetmelikleri çok zayıf. Ama “Veliler velinimetimizdir' anlayışı güdüldüğü için bu disiplin yönetmelikleri de uygulamıyorö dedi.

 

OLAY OLDU GÜVENLİK ARTTI

 

Rabia Sevilay Durukan’ın ölümünün ardından daha önce bir özel güvenlik görevlisi bulunan okuldaki güvenlik arttırılarak iki kapıya da özel güvenlik görevlisi yerleştirildi. Polisin de okul çevresindeki önlemini arttırdığı görüldü. Öte yandan talihsiz öğretmen için bugün ikindide, Basın Sitesi’ndeki İlahiyat Camii’nde tören düzenleceği ardından da son yolculuğuna uğurlanacağı bildirildi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@