banner476

Rehber Öğretmen Normu Maddesi İptal Edilecek Mi?

Konuya ilişkin açıklama 25/11/2016 tarih ve 29899 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikin 10. maddesi ile değiştirilen Yönetmeliğin 21. maddesinin 2. fıkrasının (b) bendindeki ve aynı maddenin 3. fıkrasında açıkça belirtilmektedir.

Meb Personeli 07.12.2016, 09:32
Rehber Öğretmen Normu Maddesi İptal Edilecek Mi?

"Rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu" MADDE 21; (2) Okul rehberlik servislerine; b) (Değişik : 17/10/2016-2016/9488 K.) Anaokulları hariç olmak üzere, ilkokullarda öğrenci sayısı 300, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında öğrenci sayısı 150 ve daha fazla olanların her birine 1,(rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu daha verilir.) "(3)(Değişik: 17/10/2016-2016/9488 K.) Anaokulları hariç olmak üzere, özel eğitim kurumlarında öğrenci sayısının 100 ve 100'ün katlarına, diğer eğitim kurumlarında ise öğrenci sayısının 500 ve 500'ün katlarına ulaşması halinde her defasında ilave olarak 1 rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu daha verilir."

Danıştay 16. Dairesi 2015/10784 sayılı kararında özetle; "Anaokulu öğrenci yaş grubunun, bireyin zihinsel ve kişisel gelişiminin oluştuğu yaş grubu olduğu, koruyucu ve önleyici rehberli hizmetlerinin problemlerin çözümünde ilk aşamada daha etkili olacağı, çocuk dönemi hastalıkları olan şiddet, ihmal ve istismar açısından rehber öğretmenin öneminin yadsınamayacağı, bu yaş grubunun fazla rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetine ihtiyacı olduğu gibi hususlar dikkate alındığında, herhangi bir bilimsel veriye ve değerlendirmeye dayanılmadan; bağımsız Anaokullarının özel durumunun göz ardı edilerek Anaokullarına "Anaokulları hariç olmak üzere," ibaresiyle Rehber Öğretmen norm kadrosu verilmemesi sonucunu doğuracak olan düzenlemede hizmet gereklerine ve hukuka uyarlık bulunmamaktadır." demiştir.

Yorumlar (6)
PDR 4 yıl önce
Nedir bu rehber öğretmenleri çekememezlik.Yan gelip yatıyorlar dedğniz rehber öğretmenler her gün onlarca sorun,anket,envanter,görüşmeyle uğraşmakta.Ayrıca PİSA sonuçları ortada branş öğretmenleri.İşin ıçinde olmadan bu öğretmenleri yaftalamayın
mert 4 yıl önce
yatıyorsunuz biz çalışıp sizin kadar ücret alamıyoruz mesela
555 4 yıl önce
yan gelip yatiyolar. ana okullarina gerek var mi acaba. anaokul ogretmeni gereken ne ise yapiyorlar zaten.
Mert 4 yıl önce
Sınıf öğretmenleri daha etkili, bosuna atamayın, diğer öğretmenlerin moralini bozuyor, verimlerini düşürüyorlar
hjkk 4 yıl önce
İlokuldada kalkmalı ve saat 5 e kadar olmalı
psikolojik danışman 4 yıl önce
Pek çok anaokuluna gittim anaokulu öğretmenler çocukların psikolojik durumundan anlamıyor boyama ve etkinlikle çocuk psikolojisi anlaşılmaz. İşini severek yapan butun psikolojik danışmanlar öğrenciye bireysel danışma ve grupla danışma yaparak kişiyi anlamaya çalışmaktadır. Kaldı ki uluslararası sınavlarda başarı seviyemiz belli. Branş öğretmenleri derse giriyor diye muhteşem işler çıkarmıyor !!!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@