Rehber Öğretmenlere 8 saat Mesai Kapıda

Rehber Öğretmenlere 8 saat Mesai Kapıda

Meb Personeli 26.06.2014, 12:14 26.06.2014, 12:16
Rehber Öğretmenlere 8 saat Mesai Kapıda
 Norm kadro yönetmeliğinden sonra özel eğitim ve rehberlik yönetmeliği yolda. Taslak genel müdürlüğün sayfasına kondu. Bugün yarın Milli eğitim Bakanının İmzalaması bekleniyor. Bilindiği üzere okul öncesi eğitimde rehberlik normunu kaldırıldı. Şimdi sırada 8 – 5 mesaisi. Hayırlısı olsun, diyecek bir şey yok.
Taslağa bakmak isteyenler için linkte, mesai saatleri madde 95….

PDR Çalışanlarını bu haksız uygulamaya karşı birleşmeye davet ediyoruz….
Mevcut yönetmelikte - Madde 54′te ““Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görevli uzmanlar ve psikolojik danışmanların çalışma saatleri ve izinleri ile ilgili konular, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 99, 102, 103, 104 üncü maddeleri esaslarına göre düzenlenir.Rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli psikolojik danışmanların çalışma süreleri haftalık 30 iş saatidir. Günlük çalışma saatleri eğitim-öğretim kurumunun özellik ve ihtiyaçlarına göre okul müdürlüğünce düzenlenir. Bu elemanlar izin ve tatillerini diğer öğretmenler gibi kullanırlar.” şeklinde ek bir fıkra ile düzenlenmişti.
Bu düzenleme sonucu PDR Çalışanları diğer öğretmenler gibi ara tatil,  yaz tatili vs hakları kullanmakta günlük 6 saatlik bir çalışma süresi geçirmekteydi. Kurumlarda ki genel uygulama ise sabah dokuz ile öğleden sonra saat üç arasında gerçekleşiyordu. Diğer tüm öğretmenlerin çalışma koşullarına tabi idiler.
MEB tarafından dün yayınlanan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Taslağında dikkat çeken bir madde çalışma saatleri ve izin süreleri oldu. Yönetmelikte yer alan Madde 95′te sadece “Okul/kurum personelinin çalışma saatleri ve izinleri ile ilgili konular, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 99, 102, 103, 104 üncü maddeleri esaslarına göre düzenlenir.” ifadesine yer verilmiş.
PDR Çalışanlarının, çalışma süreleri hakkında atıfta bulunan muglak bir ifade ile çalışma saatleri konusunda teredütte düşülmüştü.657 saylı devlet memurları kanunun yukarıda ki ilgili maddeleri tasarıda bu haliyle kabul edilmesi durumunda PDR Çalışanları haftalık çalışma süresi  olarak 40 saat görev yapmak zorunda kalacaktır. Bunun yanı sıra diğer öğretmenlerin yararlandığı yaz tatili ara tatili vs yararlanamayacaklardır. Hatta PDR Çalışanları diğer devlet memurları gibi yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 günlük izinlere tabi olacaklardır.Tasarı bu haliyle kabul edilmesi durumunda PDR Çalışanları diğer devlet memurları gibi sabah 8 akşam 5 saatleri arasında çalışması gerekecektir.
Zihinsel anlamda yoğun bir çaba sergileyen PDR Çalışanları, diğer öğretmenlerden farklı bir muameleye tabi tutulması kabul edilir gibi değildir.PDR Çalışanları öğle arası ara vermek gibi bir durumları söz konusu olmadığı için diğer devlet memurları gibi 40 saate yakın bir çalışma zaten sergiliyorlardı.
Her gün onlarca veli ve öğrenci ile görüşme yapan, okullarda diğer öğretmenlerinde sınıflarında yaşadıkları olumsuzluklarda en büyük destekçileri  olan PDR Çalışanları böyle bir uygulamaya tabi olması kabul edilir gibi değildir.MEB tarafından yapılan bu düzenlemede eksik bırakılan bu maddenin yeniden ele alınarak düzenleneceğini umuyoruz.
PDR Çalışanlarını bu haksız uygulamaa karşı birleşmeye davet ediyoruz….
Fatih YAMAN
Yorumlar (62)
YANLIŞ MANTIK 6 yıl önce
arkadaşlar yorumlara bakınca gerçekten çok üzücü ve düşündürücü şeyler görmekteyim. rehber öğretmenlerin özlük haklarıyla bir kaybını diğer öğretmenlerin sevinçle karşılaması son derece düşündürücüdür. rehber öğretmenlerin özlük haklarına kıskanana kadar kendiniz için özlük hakkı elde etmeye çalışıp organize olabilsek daha iyi olmaz mı acaba.
şah mat 6 yıl önce
doğru bir karar meb tebrik ediyorumm.rehberciler öğretmen değildirr.
pdr 6 yıl önce
öğrencinin olmadığı öğretmenin olmadığı saatlerde pdr ci okulda ne yapacak bunun cevabını versinler!!! böyle saçma sapan uygulama olamaz!!!! bizim işimiz öğrenci ve öğretmenle, onlar okulda yokken biz ne yapalım???
gül 6 yıl önce
ne işmiş bu biz bişey göremedik!!!
ilk mat .. 6 yıl önce
bence çok iyi uygulama öğrenciye dersin bu saatte gel öğrenc,ide gelir en kek öğretmenlik sizin
BÜYÜK MÜDÜR 6 yıl önce
dediğiniz gibi çalışan pdr ci varmı bu ülkede...ben göremiyorum da...
md yrd 6 yıl önce
maşallah öle bi çalışıyosunuz ki öğrenci ile yatıp öğrenci ile kalkıyosunuz zaten
Öğretmen 6 yıl önce
öğretmen camiası kadar birbirlerine hasım başka bir meslek gurubu var mı acaba? yani okulda daha çok durmak mı başarı getirecek? yarın bütün öğretmenlere de aynı uygulama dayatılacak ne olacak? başarı mı gelecek? eğitim de sorun rehber öğretmenlerin 8 -5 çalışmasıyla mı çözülecek? çalışmayan rehber öğretmen olduğu gibi her branştanda derse girip ders işlemeyen öğretmenler var bu zihniyet ne değiştirir ki..... sorun böyle çözülmez
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@