banner476

Salgın günlerinde yalnız bırakılan eğitim ordusu: Ücretli öğretmenler

Virüs salgını nedeniyle okullarda eğitime verilen aranın uzatılması ücretli öğretmenlerin mağduriyetini katlıyor

Meb Personeli 26.03.2020, 20:21 26.03.2020, 20:38
Salgın günlerinde yalnız bırakılan eğitim ordusu: Ücretli öğretmenler

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerden biri okullarda eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verilmesi ve uzaktan eğitime geçilmesi oldu.

16 Mart günü eğitim-öğretime verilen 2 haftalık ara, salgının boyutlarının büyümesi üzerine 30 Nisan’a kadar uzatıldı.

Bu durum, Türkiye genelindeki okullarda ücretli öğretmen olarak görev yapan onbinlerce ücretli eğitimcinin 48 günlük ücretlerini alamayacakları anlamına geliyor. 

Çok düşük paralarla geçinmeye çalışan ücretli öğretmenlerin karşı karşıya kaldığı bu sorun, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte kameraların karşısına geçen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da soruldu.

Uygulamadaki mevzuatı işaret eden Selçuk’un sözleri zaten karamsar olan ücretli öğretmenlerin umutlarının daha da kırılmasına neden oldu. 

Bakanlık ücretli öğretmen sayısını açıklamıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla bu soruyu yönelttiğimiz Milli Eğitim Bakanlığı, “Ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara kurum ve kuruluşların olumsuz cevap verebileceklerini” işaret etmiş ve “Sizin isteğiniz de özel bir çalışma gerektirdiğinden bu konuda tarafınıza bilgi verilememektedir” demişti.

O günden bu yana ücretli öğretmenlerin durumlarının iyileştirilmesi için bir adım atılmadı.

Kadrolu öğretmenlerden sosyal medyada çağrı: Bizim ücretimizi ücretli öğretmenlere verin

Bazı atanmış kadrolu öğretmenler, sosyal medyadan çağrıda bulunarak atanamamış-ücretli öğretmenlerin bu sorununa dikkat çekti ve kendilerine verilen ek ders ücretlerinin eğitimlere ara verilmesi nedeniyle herhangi bir ücret alamayacak ücretli öğretmenlere verilmesini istedi.

Öğretmen İbrahim Halil Er sosyal medya hesabından şunları yazdı: “Benim ücretimi verme, ücretli öğretmene ücretini ver ve onları mağdur etme. Kadrolu öğretmen olarak ücretli öğretmenlerle dayanışma yapmak ek ders ücretimin ücretli öğretmenlere  verilmesini talep ediyorum.”

Bir başka öğretmen Sinan Özyurt da benzer bir çağrıda bulunarak şöyle söyledi: “Kadrolu bir öğretmen olarak ücretli öğretmen arkadaşlarımla dayanışmak için ben de İbrahim hocam gibi ek ders ücretimin ücretli öğretmenlere aktarılmasını talep ediyorum.”

Ücretli öğretmenlerin sorunları sendikaların da gündeminde

Memur-Sen Konfederasyonu ve Eğitim Bir Sen Başkanı Ali Yalçın, “Esnafa, çiftçiye, emekliye, iş dünyasına bazı dokunuşlar yapıldı ve bu konuda sosyal devlet olmanın yükümlülüğü hissettirildi. Fakat tek gelir kaynağı girdiği ders ücreti olan ücretli öğretmenlerimiz bu desteklerden faydalanamadı. Mevzuat boyutunda belli bahaneler, belli cümleler kurulabilir ama bir şey gözardı edilmemeli bu arkadaşlarımızın başka gelirleri yok” dedi.

Independent Türkçe’ye konuşan Yalçın, “Eksik sigortalı çalışarak öğretmen açığını kapatan ücretli öğretmenlerimize bu süreçte sahip çıkılmalı. Ders ücretleri kendilerine takdim edilmeli; yoksa koronavirüs sürecinin uzun süremesi bu arkadaşlarımızın çok büyük mağduriyetlerle karşı karşıya kalmalarına neden olabilir. Konu mutlaka etraflıca değerlendirilmeli” ifadelerini kullandı.

“Mevzuat bahane edilmemeli”

“Mevzuat buna izin vermiyor denilerek bu iş kenara konulmamalı” diyen yalçın bu konunun bir ‘sosyal restorasyon süreci’ olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Yalçın şunları söyledi:

Bu insanlar bu süreçte desteklenmek durumundalar, hakikaten zor durumdalar. Türkiye’nin en büyük eğitim örgütlenmesiyiz. Bu konuda gelen telefonlar sayıyla ifade edilebilecek düzeyin de üzerinde. Çok fazla telefon geliyor. Devletimiz güçlü bir devlettir, bu konuda bir adım atmak durumundalar.
Eğitim açığını kapatıyorlar

On binlerce ücretli öğretmen olduğunu dile getiren Yalçın, ülke genelindeki öğretmen açığının ücretli öğretmenlerle kapatıldığını vurguladı. 

“Bu arkadaşlarımız eğitimde bir açığı kapatıyorlar” diyen Yalçın sözlerini şöyle sürdürdü:

Eğer geçmişte uygulanan vekil öğretmenlik uygulaması devam etseydi 3’te 2 oranda maaş almış olacaklardı. Ama şu anda birim maliyet üzerinden ücretlendiriliyorlar. Bu süreç içinde bu insanlar desteklenmeye, geçmişte verdikleri emeklere binaen bu süreçte yalnız bırakılmamaya ihtiyaçları var.
Independent Türkçe

Yorumlar (2)
Ayse 6 ay önce
Bugun maasim yatti ama yarisi yatti hani kesinti olmayacakti neden yarim maas aldik
Ertunc 6 ay önce
Ücretli ogretmenleri BİRTEK kadrolu meslekdaslari anlıyor MADUR olmasinlar ek derslerimiz salgın döneminde arkadaşlarımıza odensin diyorlar yani zaten uctebiraliyor sigortası eksikyatiyor yazın ve tatillerde maaşı yok aile gecindirmeye çalışıyor asgari kadronun yarısını alması gerekirken bizimle aynı işi yapıyor üzülüyoruz diyorlar bakan ve reisi cumhur duysun diyorlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@