SAMSUN'DA Hangi Okulun İlkokul ortaokul olacağı Belli Oldu

SAMSUN'DA Hangi Okulun İlkokul ortaokul olacağı Belli Oldu

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora, 8 yıl kesintisiz zorunlu eğitimden 4+4+4 sistemine geçiş için şehir genelindeki okullarda yeni düzenlemeler yapıldığını belirtti.

Cora, "Bu yeni düzenleme ile ilköğretim okullarımızın ilkokul ve ortaokullara dönüştürülmesi gerekmektedir. Ayrıca imam hatip ortaokullarının açılması da planlanmıştır." dedi.


Düzenlediği basın toplantısı ile çalışmalar hakkında bilgi veren Cora, bu yıl ilkokullara eylül ayı itibari ile 66 ayını dolduran çocukların sistem üzerinden zorunlu kayıt yapılacağını belirtti. "60-66 ay arasındaki çocuklarımız ise veli talebi ve uzman değerlendirmesi ile ilkokula başlayabileceklerdir." diyen Cora, okul öncesinde daha önceden olduğu gibi yüzde 100 hedefleri olduğunu kaydetti.


Cora, yeni sisteme uyum ile ilgili yapılan düzenlemeler hakkında şu bilgileri verdi: "İlkokula dönüştürülen okullarımıza bu yıl 1. sınıf öğrencisi alınacak, 5. sınıfa öğrencisi alınmayacaktır. Ortaokula dönüştürülen okullarımıza da 5. sınıflara öğrenci alınacak, 1. sınıflara öğrenci alınmayacaktır. İlkokul ve ortaokulların bağımsız binalarda eğitim-öğretim görmeleri esas olmakla birlikte bunun mümkün olmadığı durumlarda ortaokullar sabahçı, ilkokullar öğlenci olarak eğitim-öğretim yapacaklardır."


Yeni sisteme geçiş için yoğun bir tempo ile çalıştıklarını kaydeden Cora, "Bu dönüşüm planlaması kapsamında yaklaşık iki aydır yoğun bir mesai harcamaktayız. İl ve ilçelerimizde kurullar oluşturulmuş ve planlama her yönü ile ele alarak en verimli olabilecek şekilde bir düzenleme yapılmıştır. Okulların birbirlerine yakınlığı ve uzaklığı, taşıma durumu, derslik sayısı, bina durumu, bölgedeki çağ nüfusları vb. pek çok etmen aynı anda değerlendirilerek en az sorun yaşanacak şekilde dönüşüm çalışmaları yapılmıştır." şeklinde konuştu.


"Tüm ilçelerimiz dönüşüm çalışmaları için öncelikle kendi bünyelerinde komisyonlar oluşturarak çalışmalar yürütmüşler ve hazırladıkları ilçe dönüşüm planlamasını ilimize göndermişlerdir. Daha sonra ilde oluşturduğumuz geniş kapsamlı kurulumuz ilçe milli eğitim müdürlerini de tek tek çağırmak suretiyle planlamaya bugünkü şeklini vermişlerdir." diyen Cora, sözlerine şöyle devam etti: "Çalışmayı bu şekilde yapmaktaki amacımız her ilçenin kendi özelliklerini, imkanlarını dikkate alarak en iyi planlamanın yapılmasını sağlamaktı ki, öyle yaptığımıza da inanıyorum. Yapılan planlama doğrultusunda köy okulları da dahil olmak üzere 447 ilköğretim okulumuz ilkokula, 54 ilköğretim okulumuz ortaokula dönüştürülmüştür. Daha önce kapalı durumda bulunan 3 köy okulumuz yeni planlama ile eğitim-öğretime açılmıştır. İlimiz genelinde toplam 18 imam hatip ortaokulu açılmıştır. Bu okulların iki tanesi İlkadım ilçemizde olup diğer tüm ilçelerimizde imam hatip ortaokulları açılmıştır. 216 ilköğretim okulumuz ise hem ilkokul hem de ortaokul olarak planlanmıştır. Çoğunlukla taşıma merkezli okullar olan bu okullarımızda zaman içerisinde tamamen ayrı binalarda eğitim-öğretim sürdürecek şekilde planlamalar yapılacaktır."


Cora, dönüşüm süreci içerisinde olabilecek mağduriyetleri en aza indirmeye çalıştıklarını, buna rağmen bazı memnuniyetsizliklerin de yaşanabileceğinin altını çizdi.


Cora'nın verdiği bilgiye göre Samsun'da ilkokula dönüştürülen okul sayısı 447, ortaokula dönüştürülen okul sayısı 54, kapalı durumda iken açılan okul sayısı 3, imam hatip ortaokulu olarak açılan okul sayısı 18, 1 -4 /5 -8 aynı binada eğitim öğretim vermesi planlanan okul sayısı ise 216 oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.