Sayın Dinçer Öğretmenlerin İçin bir fedakarlık yap

Sayın Dinçer Öğretmenlerin İçin bir fedakarlık yap

Sayın Dinçer Öğretmenlerin İçin bir fedakarlık yap

   

Sayın Dinçer 147 MEB Veli Şikâyet hattı oluşturup mağdur olan öğrenci ve velileri mağdur eden idareci ve öğretmen için gerekli işlemleri yapıyorsunuz.

Evet, veli ve öğrencileri mağdur eden idareci ve öğretmen varsa elbette işlem yapmanız kabul edilebilir.
Lise son sınıf öğrencilerini dershaneye yönlendiren dershaneler de çalışan öğretmenlere öğrenciyi rapor almaya teşvik eden öğretmenlere karşı eğitim denetmenleri okul okul gezip soruşturma açmaktadır.
Okul-Aile Birliklerinin zorunlu bağış ve kayıt parası almalarını soruşturmak için denetmen görevlendirilmesini.
Bu ve buna benzer çalışmalarınız da kabul edilebilir.
 
Okullarda hafta sonlarında Açık İlköğretim, Açık Lise, Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Sınavı (MTSK), Seviye Belirleme Sınavı (SBS), Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (DPBY) öğretmenler gözetmenliğinde yapılır. Bu sınavlar hafta sonlarında okulların açık olmadığı zamanlarda yapılır ve görev alan Milli Eğitim personeline bu komisyonlarda görev aldıkları için ücret ödenir. Bu sınavlarda iki tür ücret ödenmektedir. Bunlar
a)      Sınav başına ( oturum ) 5 saat ek ders ücreti olarak;
b)      Sınav başına ( MTSK ) bakanlık bütçesinden olarak;
Ödenmektedir.
Bu sınavlarda personelin farklı uygulamalarla karşı karşıya kaldığı görülmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri arasında bir uygulama birliği olmadığı bilinmektedir. Okullara sınavda görev almak isteyen veya istemeyen öğretmen isim listesi istenmekte olup, fakat buna uyulmamaktadır. Bazı ilçelerde kıdem sırasına göre görevlendirme yapıldığı söylenmekte olsa da buna uyulmamaktadır.
MTSK sınavlarında bazı öğretmenlere her sınavda görev verilmekte iken, belgesi olmasına rağmen 3 senedir görev verilmeyen öğretmenler bulunmaktadır.
Merkezi sistemle MEB tarafından yapılan sınavlarda yapılan gözetmen öğretmen görevlendirmeleri birçok ilçede çoğunlukla kara düzen yürümektedir. Genellikle il ya da ilçe merkezindeki bazı okullar seçilerek bu okullarda görev yapan öğretmenler “Bal tutan parmağını yalar” anlayışı ile bütün sınavlarda görevlendirilmektedir. Ya da malum “ahbap çavuş” yöntemleri burada da işletilmektedir. Buna karşılık sınav yapılmayan okullarda görev yapan öğretmenler ise SBS gibi kalabalık sınavlarda zorunlu ihtiyaç duyulmadıkça görevlendirilmemektedir. Bu durumda sürekli tüm sınavlarda görevlendirilen kişiler bir yılda hiç azımsanmayacak yan gelir elde ederken, diğer öğretmenler hakkı olduğu halde bu gelirden mahrum bırakılmakta ve mağdur edilmektedir.
SAYIN BAKAN BİR DEFA DA ÖĞRETMENLERİN İÇİN FEDAKÂRLIK YAP.  İL DENETMENLERİNİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ İÇİN GÖREVLENDİR.
 Lise son sınıf öğrencilerini dershaneye yönlendiren dershaneler de çalışan öğretmenlere öğrenciyi rapor almaya teşvik eden öğretmenlere karşı eğitim denetmenleri okul okul gezip soruşturma açmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu suçtur ve cezası verilmelidir.
O zaman araştırılıp, İl denetmenleri tarafından geçmişe dönükte incelemeler yapılarak haksız görevlendirme yapan İlçe Milli Eğitim Müdürlerine de gereken yapılmalıdır.
 Sınavlarda görev almak isteyen personelin bu konuda yöneticilerin adil davranmaları ve hakkaniyet ilkesine riayet edilmesi ile ilgili beklentisi ve talepleri vardır. Bu durumun düzeltilerek görevlendirmelerin hakkaniyet ilkesi çerçevesinde yapılması için göreve çağırıyoruz.
Bu yazımızla dikkat çekmek istediğimiz konu Sınav bölgesindeki öğretmenlerin dengeli olarak değerlendirilmesi gerektiği, aynı kişilere sürekli görev vermek yerine farklı kişilere görev verilmesinin esas olduğudur.
Tüm Türkiye’de bu tür uygulamaların biran önce hayata geçirilmesini ve ilgili mevzuatın da eksiksiz uygulanmasını bekliyoruz.
Oktay YILDIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum