Seçmeli derslere girmeyin çağrısı

Seçmeli derslere girmeyin çağrısı

Seçmeli derslere girmeyin çağrısı

- Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, zorunlu seçmeli ‘Kuranı Kerim ve Hz. Muhammed’in Hayatı’ dersleriyle ilgili okullarda form dağıtılmasının laikliğe, din ve inanç özgürlüğüne aykırı olduğunu belirtiyor.  
Özel’in bu konudaki açıklaması şöyle:
 
“AKP hükümeti, ‘dindar ve kindar nesil’ yetiştirme projesini eğitime getirdiği 4+4+4 sistemi ile yürürlüğe koydu. Bu kanunla dünyanın laik hiçbir ülkesinde görülmeyecek şekilde ‘Kuran-ı Kerim ile Hz. Muhammed’in Hayatı’ dersleri de yasayla zorunlu seçmeli hale getirildi. Daha kanun çıkar çıkmaz okul müdürleri öğrenci velilerine bir form dağıtarak söz konusu derslerle ilgili olarak veli ve öğrencilerden ‘Kuran-ı Kerim’, ‘Hazreti Peygamberimizin Hayatı’, ‘Kuran-ı Kerim ve Hazreti Peygamberimizin Hayatı’ ile ‘Kararsızım’ seçeneklerinden birini işaretlemeleri istendi.
 
Buna karşın “İstemiyorum” şıkkı, seçenekler arasında yer almadı.
 
Böyle bir formun dağıtılması, kişileri inançlarını açıklamaya, tercih yapmaya zorladığı için din ve vicdan özgürlüğüne aykırıdır.
 
Sünni İslam öğretilmekte ve bu ders doğrudan Alevi çocukların asimilasyonuna hizmet etmektedir. Öğrenci velilerimiz, içinde bulunduğumuz aylarda seçmeli derslerle karar vermek durumundalar. Temmuz ayında okullarda seçmeli derslerin sınıfları büyük ölçüde belli olacaktır. Bu süreçte Alevi Bektaşi Federasyonu olarak okullarda bir mahalle baskısı kurulabileceğine ilişkiler kaygılarımız mevcuttur. Anne-babalar, ‘Öğrencinin notunun kırılabileceği’, bu iki seçmeli dersi tercih etmemesi durumunda çocuğunun fişlenebileceği veya daha iyi not alabileceği endişesiyle hareket etmemelidir. Öğrenci velilerine ‘Sen Müslüman değil misin?’
 
‘Sen dine karşı mısın?’ türündeki baskı amaçlı sorular sorulduğunda veya yönlendirme yapıldığında ailelerin federasyonumuz ve federasyonumuzla bağlı derneklerle irtibata geçmesini istiyoruz.” 
 
Kaynak: Yalçın Bayer’in bugünkü köşe yazısından bir bölüm

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.