Seçmeli Kürtçe dersi sendikaları ikiye böldü

Seçmeli Kürtçe dersi sendikaları ikiye böldü

Talim Terbiye Kurulu’nun, seçmeli derslere Kürtçenin de ekleneceği kararını yorumlayan Eğitim-Sen, dersin 'seçmeli' olarak kalmamasını, herkese anadilde eğitim hakkının verilmesini istedi. Türk Eğitim-Sen, bunun Türkiye’yi 'bölünmeye' götüreceğini iddia etti.

Talim Terbiye Kurulu’nun tüm seçmeli derslerin program ve müfredatlarına dair çalışmayı, bu ay sonuna kadar bitirmesi, Kürtçenin 5. sınıftan itibaren seçmeli ders olması bekleniyor. Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Kürtçe'nin 5. sınıftan itibaren seçmeli ders olacağına ilişkin yaptığı değerlendirmede, sendika olarak, öteden beri bilimsel ve anadilde eğitimi savunduklarını söyledi. Herkesin kendi dilini, kültürünü öğrenmeye hakkı olduğunu belirten Bozgeyik, "Dersin, seçmeli olarak kalmaması gerekiyor. Herkesin anadilde eğitim talepleri karşılanmalıdır. Dünyanın birçok ülkesinde hiçbir dil, seçmeli olarak okutulmuyor, eğitim dili olarak okutuluyor. Resmi dilin Türkçe olması gerektiğini savunuyoruz. Onun dışındaki dillerin de eğitim dili olmasını istiyoruz" dedi.
 
"Son derece yanlış bir karar"
 
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da, kararı son derece yanlış bulduğunu dile getirdi. Kürtçe'nin seçmeli ders olmasının, Türkiye’yi bölünmeye götüreceğini öne süren Koncuk, "Seçmeli ders, talepleri azaltmayacak. Kararı verenler, bunun tarihi sorumluluğu altında kalacaktır" diye konuştu.
 
Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer ise, "Kürtçe okullarda seçmeli ders olarak okutulursa ve bunu seçimlik ders olarak bazı insanlarımız seçerse kıyamet kopacağını düşünenler kendi önyargılarını yıkmalıdırlar. Ülkemizin resmi dili Türkçe'dir ve eğitim dili de Türkçe olarak herkes tarafından benimsenmiştir. Bu durum nasıl yadırganmıyor ve genel kabul görüyorsa, Kürtçe'nin seçimlik ders olarak yer alması da yadırganmamalıdır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.