Seçmeli Kürtçe haftada 2 saat...

Seçmeli Kürtçe haftada 2 saat...

Seçmeli Kürtçe haftada 2 saat

MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun belirlediği, “İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi”ne göre Kürtçe’nin de yer aldığı “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersi seçmeli olarak haftada 2 saat verilecek
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak olan haftalık ders çizelgesiyle ilgili çalışmaları tamamladı. Buna göre, ortaokulda seçmeli ders 2 veya 4 kere alınabilecek. Yerel dil ve lehçelerin seçmeli ders olarak okutulmasına imkan sağlayacak “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersi haftada 2 saat verilecek.
Bu kapsamda yeterli öğrenci seçmesi halinde Kürtçe seçmeli ders olacak. Öğrenciler bu dersi, 5-8. sınıf arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabilecek. Farklı sınıf düzeylerinde olup ancak seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulacak. Yani bir öğrenci, Kürtçe dersini ilk kez 7. sınıfta alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi 5, 6 ve 8. sınıfta okuyan öğrencilerle birlikte alabilecek.


En ağırı ilkokul 4
MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, “İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi”ni belirledi. Dersler gelecek eğitim öğretim yılından itibaren 1. ve 5. sınıflardan başlanmak üzere kademeli uygulanacak. Buna göre, zorunlu ders saatleri ilkokul 1. sınıfta 26, ilkokul 2. ve 3. sınıflarda 28’er, ilkokul 4. sınıfta ise 30 saat olacak. Ortaokul 5. ve 6. sınıflarda 28 saat olacak zorunlu dersler, ortaokul 7. ve 8. sınıflarda 29 saat verilecek.
İlkokulda zorunlu dersler arasında Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri, sosyal bilgiler, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik, oyun ve fiziki etkinlikler, trafik güvenliği ve insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersleri yer alacak.
Ortaokulun zorunlu dersleri ise, Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ve spor, teknoloji ve tasarım ve rehberlik ve kariyer planlama olacak. Trafik güvenliği dersi sadece ilkokul 4. sınıfta; rehberlik ve kariyer planlama dersi ise sadece 8. sınıfta zorunlu ders olarak alınacak.
Çizelgede zorunlu dersler dışında seçmeli derslere de yer verildi. Sadece ortaokul 5-8. sınıflarda alınabilecek seçmeli dersler, her sınıfta haftada en fazla 8’er saat seçilebilecek. Seçmeli derslerle birlikte ortaokul 5. ve 6. sınıflarda haftalık ders saati 36’şar saat; ortaokul 7 ve 8. sınıflarda ise 37’şer saat olacak.
Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ile Temel Dini Bilgiler dersleri ortaokulun tüm sınıflarında haftada 2’şer saat seçilebilecek.
Yerel dil ve lehçelerin seçmeli ders olarak okutulmasına imkan sağlayacak, “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersi de haftada 2 saat verilecek. Bu kapsamda yeterli öğrenci seçmesi halinde Kürtçe seçmeli ders olacak. Yabancı Dil seçmeli dersi ise 5-8. sınıflar arasında 2’şer saat olacak. Bu derste de Bakanlar Kurulu kararı ile öğretimi yapılması hükme bağlanmış diller seçmeli olarak okutulacak.


Farklı yaşlardan grup
Bir seçmeli ders 2 veya 4 kere alınabilecek. Seçmeli derslerden birden fazla sınıf düzeyinde alınabilecek derslerin öğretim programları modüler bir yapıda oluşturulacak. Öğrenciler bu derslerden herhangi birini, 5-8. sınıf arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabilecek.
Öğrenci, 5. sınıftan itibaren programda seçmeli olarak yer alan bir dersi ilk kez 8. sınıfta alabileceği gibi, bu dersi 5. sınıftan itibaren sürekli olarak seçebilir ya da herhangi bir sınıf düzeyinde başka bir alandan ders seçebilecek.
Farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulacak.
 


18 saate kadar yabancı dil
Ortaokul 5. sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleriyle en az 4 ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, isteğe bağlı olarak 18 ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilecek. İsteyen okullarda 8 ders saatine kadar sanat etkinlikleri, sportif çalışmalar, sosyal ve kültürel etkinlikler okul yönetiminin kararına bağlı olarak uygulanabilecek. MİLLİYET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.