banner476

Sene Başı/Sonu Seminerler İçin Ek Ders Ödeme Teklifi

Öğretmenlerin sene başında ve sonunda yapılan seminerlerde en fazla 2 hafta ve 15 saat ek ders alabilmesi çoğu zaman seminer sürelerinin 2 haftadan daha fazla sürmesinden dolayı sorun oluşturabilmektedir. Bu yüzden bu şekilde sorunun yaşanmaması için MEB tarafından yasal düzenlemeler yapılması yerinde adımlar olacaktır.

Meb Personeli 04.06.2017, 23:17 04.06.2017, 23:19
Sene Başı/Sonu Seminerler İçin Ek Ders Ödeme Teklifi

Sedat DEGER'den Sene Sonu ve Başı Seminerlerindeki Ek Ders Ödemelerine Öneri

Neredeyse her sene yaşanan mesleki çalışma sürelerin 2 haftayı geçmesinden kaynaklanan ek ders ödenememe sorunun çözülmesi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Öğretmenlerin yaz tatillerinin başlangıç günü mevzuata göre 1 Temmuzdur. 2014 yılında 1 Temmuz Salı gününe denk gelmiş ve 2 haftalık seminer süresi aşıldığı için belirsizlikten ötürü sorun olmuştu. Yine 2015 yılında da 1 Temmuz tarihi Çarşamba gününe denk geldiği için aynı sorun yaşanmıştı. Mevzuat hükümleri eğer bu şekilde kalmaya devam ederse öğretmenlerin yılsonu seminerlerdeki süreler problem çıkartacak ve ek ders ödenememe konusu mevzu bahis olmaya devam edecektir.Bu durumun ana sebebi ise MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararının 6. Madde 3. Fıkrasına göre öğretmenlere yıl sonu seminer çalışmalarındaki görevlerinin karşılığı olarak en fazla 2 haftalık ek ders ödenmesidir.

Sınırlayıcı 2 hafta kelimesi çıkartılarak yıl sonu seminer çalışmalardaki tüm günlerin ek derslerin ödenmesinin yolu açılabilir fakat yıl sonu seminerlerinin eğitime katkısının tartışıldığını da düşünecek olursak Ayrıca kanunlarda da bir takım düzenlemelerin olması gerektiği kanısındayım. 1) 222 Sayılı İlköğretim Ve Eğitim Kanunu madde 43 “a” bendine “Öğretmen tatilinin başlangıç tarihi haftanın ilk üç iş gününe rastlaması durumunda öğretmen tatil başlangıç tarihi, bir önceki haftanın son iş gününe alınabilir.” ifadesi eklenmeli, 2) MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararının 6. Madde 3. Fıkrasındaki “Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.” hükmündeki ‘iki haftayı geçmemek üzere’ ibaresi kaldırılarak ““Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.” şekline getirilebilir, 2) Öğretmenlerin mesleki çalışmaları başlıklarının yazılı bulunduğu 26 Temmuz 2014 Tarih 29072 Sayılı MEB Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 38. Madde 1. fıkranın sonuna ve 7 Eylül 2013 Tarih 28758 Sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 87. Madde 1. Fıkra birinci cümlesinden sonra gelmek üzere “Ancak derslerin kesiminden temmuz ayının ilk iş gününe kadar geçen süre 2 haftaya geçmesi durumunda mesleki çalışmalar 2. Haftanın son iş günü itibari ile sonlandırılır” ifadeleri mevzuata eklenebilir Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı yasal değişiklikler bunun gibi sorunlar ile bir daha karşılaşmaması için yerinde adımlar olacaktır.

Saygılar
Sedat DEGER/Eğitimci Yazar

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (3)
matciii 3 yıl önce
sanki tüm sıkıntımız ek ders mi kardeşim yaaa. biz öğretmenlerin sürüyle derdi varken hep ek dersten bahsederseniz bakan bile bize inanmaz milletin bize baktığı gibi paragöz olarak görür
elif k. 4 yıl önce
Bununla ilgili change.org uzerinden bir imza kampanyasi baslatirsaniz iyi olabilir
bay 3 yıl önce
bence haziran dönemi mçalışma hepten kaldırılmalıdır. bunun yerine eylüldeki daha detaylı olmalıdır. eskiden mçalışma mı vardı? boşuna ücret ödeniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@