SİİRT’TE KIRAATHANELER, BİLGİ YUVASINA DÖNÜŞTÜ

SİİRT’TE KIRAATHANELER, BİLGİ YUVASINA DÖNÜŞTÜ

Siirt’ te kütüphaneler haftası kutlama programı ile “7 ‘ den 70 ‘ e Siirt Okuyor”, okuma kampanyası kapsamında, Siirt Valiliğince, İlk etapta 5 kahvehanede, birer kitaplık kuruldu.

 7 ‘ den 70 ‘ e Siirt Okuyor” projesi kapsamında, Siirt’te kıraathaneler bilgi yuvasına dönüşmeye başladı. İlk etapta 5 kahvehanede kurulan kitaplıkların açılışı; Vali Musa Çolak, Vali Yardımcısı Gürbüz Saltaş, Kültür ve Turizm Müdür Vekili Remzi Uslu, Milli Eğitim Şube Müdürü Cengizhan Başaran ve diğer yetkililerin katıldığı törenlerle yapıldı.

         Kitaplıkların açılışlarını, kahvehane sahipleri ile birlikte yapan Vali Musa Çolak, açılışların ardından, vatandaşlarla birlikte kitap okudu.

         İlk etapta 5 kahvehaneye 300 er kitaptan 1500 adet kitap dağıtıldığını belirten Vali Musa Çolak, ”7’den 70’e Siirt Okuyor Kampanyası” na destek amacıyla Valiliğimizce Güres Caddesinde, beş kafede, beş kitaplık oluşturulduğunu ve kitap sevenlerin hizmetine sunulduğunu belirterek, benzer noktalara kitaplık kurulması yönünde de çalışmalarımız devam edecektir. Amacımız Eğitim kurumlarımızda, kamu kurum ve kuruluşlarımızda, dört ay önce başlattığımız ve büyük bir başarıyla devam eden “Siirt Okuyor” kampanyasını bütün Siirt’teki tüm vatandaşlara yaymaktır. Bu amaçla kitaplığı bulunmayan cami ve mescitlerimizde kitaplık kurulmasını sağladık. Olanları da kitap açısından zenginleştirdik. Ayrıca Valiliğimce yapılan girişimler sonucu, Kültür Bakanlığımızdan sağlanan ödenek ile güncel yayınlardan oluşan 5.600 kitap satın alınarak, İl kütüphanemizde, okuyucuların hizmetine sunduk. Şimdi de vatandaşlarımızın zamanlarını yoğun olarak geçirdikleri bir başka mekan olan kıraathanelere yönelik bir çalışma başlattık. Bir program dahilinde bütün kahvehanelerimizde birer kitaplık oluşturarak vatandaşlarımızın buralardan kitaba daha rahat ulaşmalarını ve kitap okumalarını sağlamayı planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu çalışmalarımızı diğer Kıraathanelerde de sürdüreceğiz. Amacımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün başlattığı “Türkiye Okuyor Kampanyası”na en büyük desteği vermek ve insanların bol bol kitap okuduğu, bilgili ve donanımlı olduğu bir Siirt’e bir an önce kavuşmaktır. Bu konuda Siirt’li vatandaşlarımızın gereken ilgiyi göstereceklerine inanıyorum. Asırlar boyu bölgenin eğitim ve kültür merkezi olan Siirt’te buna uygun bir alt yapı var. Biz bu alt yapıyı harekete geçirerek ve vatandaşımızın kitaba daha rahat ulaşmasını sağlayarak, okuyan bir Siirt’e kavuşmuş olacağız.” dedi.

         Kıraathanelerde bulunan vatandaşlara, okuyacakları kitapları kendisi bizzat  dağıtarak, bol kitap okumanın yararlarını anlattı.

         Daha sonra Vali Musa Çolak, Siirtli vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmek için geceli gündüzlü çalıştıklarını ifade ederek, Siirt Okuyor kampanyası kapsamında da şimdiye kadar 400 bin kitap okunduğuna dikkat çekerek, yıl sonu hedeflerinin BİR MİLYONkitap sayısına ulaşmak olduğunu ifade eden Vali Çolak, kadirşinas Siirt halkının, “ 7 ‘ den 70’ e Siirt Okuyor” okuma kampanyasına verdikleri  desteklerden dolayı, kendilerine teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.