banner476

Sınıf Mevcutları Gerçekten de 17 mi?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamalarda her zaman sınıf mevcutlarını 17'ye düşürdüklerini ifade ediyor. Peki gerçekten de sınıf mevcutları 17 mi?

Meb Personeli 04.11.2017, 08:08
Sınıf Mevcutları Gerçekten de 17 mi?

Her defasında eğitimde iyi bir noktaya gelindiğini ifade eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını 17'e düşürdüklerini ifade ediyor. Peki sınıf mevcutları 17'nin altında mı?

Ne yazık ki bir çok ilde ve bir çok okulda sınıf mevcutları 17'de değil hatta 30'ların üzerinde. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Şanlıurfa gibi büyük illerde bu sayı yüksek. İl genelinde olmasa da bir çok okulda henüz sınıf mevcutları istenilen düzeye gelmiş değil. 

Öğretmenlerden aldığımız geri dönütlerde de sınıf mevcutlarının daha yüksek olduğunu duyuyoruz. Sınıf öğretmenlerinin bir çoğu 30'un üzerinde öğrencisi olduğunu ifade ediyor.

1. sınıflarda bazı okullarda bu sayı 40'a kadar çıkıyor. Milli Eğitim Bakanı bu okulları istisna olarak görebilir fakat sayı istisna olarak görünecek kadar küçük değil. Bahsettiğimiz okullarda bu sınıfların mevcutlarını 17'e çektiğiniz de her sınıf en az 2 sınıfa dönüşüyor. Bu durumda ciddi bir öğretmen açığı meydana getiriyor. 

Milli Eğitim Bakanının açıklamasına katılıyor musunuz? Sınıf mevcudunuz 17'nin üzerindeyse haberin altında bulunan yorum kısmından görüşünüzü bizlerle paylaşabilirsiniz.

MEBPERSONEL.COM/ÖZEL

Yorumlar (42)
enes 3 yıl önce
ben bir izmirde öğretmenim ve ve benim okulumda ortalama sınıflar 36... yan okul olan ilk okulda ise durum daha da vahim... sınıf ortalamaları 42
Ercan 3 yıl önce
17 ne Allah askina 50 kisilik siniflar da ders anlatiyoruz.
Neslihan 3 yıl önce
Mevcudumuz 45
Mehmet t 3 yıl önce
Çalıştığım okulda 6. Sınıfların mevcudu 45 5.,7. ve 8. sınıfların mevcudu 37 civarı. 10 yıllık öğretmenin daha 17 kişilik sınıf görmedim. En az 23 tü girdigim sınıfın mevcudu.
Hatay Altınözü 3 yıl önce
3 tane 1. Sınıf var okulumuzda 34-29-31 mevcudumuz
mehmet 3 yıl önce
gormeden konusuyor
Ogretmen 3 yıl önce
Benim 2. Sınıf 33 öğrenci eşim 4. Sınıf 41 öğrenci birinci sınıflara bakıyorum 40ar öğrenci orta okulumuzda bu sayı 50ye çıkıyor ve burası ilçe
selçuk 3 yıl önce
rüyasında görmüş olmalı ankara sincandaki okulara baksın kenine söyleneni açıklıyor kimseye haber vermeden gitsin baksın okulara haber verince sınıf mevcudu bile azaltılıyor sınıf defterlerindeki listeler bile değişiyor .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@