banner476

Sınıf öğretmeni branşında görev yapan yöneticiler de alan değiştirebilmeliydi…

“Branşı sınıf öğretmeni olup ta ortaokullarda görev yapan yöneticilere de alan değişikliği yolu açılarak ileride doğacak problem önlenebilirdi. Ne yazık ki özür grubundan atanamayan öğretmenlerin problemlerini çözmeye yoğunlaşan MEB, bu fırsatı kaçırdı”

Meb Personeli 15.09.2012, 10:36 15.09.2012, 10:36
Sınıf öğretmeni branşında görev yapan yöneticiler de alan değiştirebilmeliydi…

Zorunlu Eğitimi 12 yıla çıkaran yasadan etkilenen grupların başında, sınıf branşında olup ta okul ve kurumlarda görev yapan yöneticiler oluşturmaktadır. Görev yaptığı okulları ortaokula dönüşen yöneticiler bu öğretim yılı olmasa da birkaç yıl içerisinde adeta tasfiye edileceklerdir. Branşları itibarı ile ortaokullara atanamayan yöneticiler atanacak ilkokul bulmakta zorlanacaktır. Bunun tek nedeni ise Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliğinin 7/ç maddesidir. Buna bağlı olarak Talim Terbiye Kurulunun 80 nolu kararıdır.

ç) (Değişik : 09.08.2011/28020 RG) Atanmak istenilen eğitim kurumuna Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak,

Özür grubu atamalarındaki problemi çözmek amacıyla sınıf öğretmenlerine bir defaya mahsus yan branşlara ya da zihinsel engelli veya teknoloji tasarım branşına geçiş hakkı verildi. Benzer bir uygulama ortaokullarda görev yapan sınıf öğretmeni branşındaki yöneticilere de tanınmalıydı. Yani bir taş ile birkaç kuş vurulabilirdi. Problemi yaşamadan önce görüp çözüm bulmak vizyon sahibi yöneticilerin işidir. Problem oluştuktan, her şey arapsaçına döndükten sonra çözmeye kalkmak ise basiretsiz yöneticilerin işidir. Birkaç yıl içersinde sınıf öğretmeni branşındaki yöneticilerin mağdur olacağı açıktır. Bunu şimdiden görmek ve çözüm üretmek lazımdır. Gelecek yıllarda belki birkaç bin yönetici boşa çıkacaktır.

Özür grubu atamalarının çözümü için uygulanan yönteme sınıf öğretmeni branşında görev yapan yöneticilerde dahil edilmeliydi. Alan değişikliği uygulamasında bir fırsat kaçtı!

Mustafa DÖNMEZ

Editör

Yorumlar (1)
alan değişikliği ile bu sorun çözülür 8 yıl önce
i̇lköğretim kurumu olarak ilkokul ve ortaokul ayrılan okullarda oluşan norm fazlası ve norm ihtiyacı çerçevesinde okul yöneticilerine alan değişikliği ile bu sorun ortadan kalkar. yoksa büyük bir çoğunluğu sınıf öğretmeni olan müdür yardımcıları ilkokul kadrolarına aktarılak norm fazlası olmuş. ortaokullarda kimse kalmamıştır. ortaokulla kimsenin ilgilenmemesi gerekirken kimse sorumluluktan kaçmamıştır. bakanlığımızı bu konuda sorumlu olmaya davet ediyoruz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@