banner476

Sınıf Öğretmenleri Türkçe Öğretmenliği'ne Geçebilmeli, İdareciler İstifa Etmeden Alan Değiştirebilmeli

Edebiyat mezunu Sınıf Öğretmenleri Türkçe Öğretmenliği'ne geçebilmeli, idareciler de istifa etmeden alan değiştirme imkanı sağlanmalıdır.

Meb Personeli 29.12.2016, 11:27
Sınıf Öğretmenleri Türkçe Öğretmenliği'ne Geçebilmeli, İdareciler İstifa Etmeden Alan Değiştirebilmeli
 1.Sınıf öğretmeni olup, TDE edebiyat Diplomasına sahip olan bütün öğretmenlerin Diplomaya dayalı Alan değiştirmesine imkan sağlanmalıdır.

2.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ilahiyatçılar, nasıl Liseye geçebiliyorsa aynı fırsat Edebiyat mezunlarına da verilmelidir.(Bir önceki Alan değişikliğinde Lise-ortaokul arası İlahiyatçılar geçiş yapmıştı)

3.Türk Dili ve Edebiyatı Diploması olan sınıf öğretmenlerinin, bu bölümü 4 yıl okuduklarından, geçmişte yapılan Yan Alan öğretmenliğinden çok daha donanımlı oldukları tartışma götürmez bir gerçektir. Bu realiteye uyulmalı, branşlar arasında fırsat eşitliği sağlanmalıdır. 4.Türk Dili ve Edebiyatı (80 Sayılı TTK Çizelgesi Bölüm Mezunları)

1. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği

2. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (*)

3. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü(*)

4. Türk Halkbilimi Bölümü (*) GİREBİLECEĞİ DERSLER Türk Edebiyatı Dil ve Anlatım Türkçe Drama Çocuk Edebiyatı Halk Bilim Diksiyon Sanat Etkinlikleri Halk Kültürü Diksiyon ve Hitabet Osmanlı Türkçesi Okuma Becerileri Yazarlık ve Yazma Becerileri İletişim ve Sunum Becerileri. 4.26 Aralık’ta ilan edilen Norm durumlarına bakıldığında, illerin çoğunda Türkçe öğretmen açığının, ihtiyacının tahmin edilenin çok üstünde olduğunu görüyoruz. Yapılacak muhtemel Diplomaya dayalı bir Alan değişikliğinde, Türkçeye geçebilecek nitelik ve donanıma sahip sadece Edebiyat mezunları değil mı?

5.2012’de yan Alanı Türkçe olan sınıf öğretmenlerin çoğu Ortaokul Türkçe Öğretmenliğine geçti. Bu doğruysa Edebiyat mezununun Türkçe öğretmenliğini yapması daha fazla doğru olmaz mı? Nitekim geçmişte örneği de az değildir; yani Türk Dili ve Edebiyatı birçok öğretmen şu anda ortaokullarda Türkçe Öğretmenliği yapmaktadır.

6.Özellikle batıda Sınıf öğretmeni olup ta, ayrıca TDE mezunu, yani Edebiyat diploması olan öğretmenlerin Diplomaya dayalı Alan değişikliği ile ortaokul geçmeleri halinde norm fazlası Sınıf Öğretmenliğine de ilaç gibi gelecektir.

7.Sadece bir ilde 253 Ortaokul Türkçe Öğretmeni açığı-ihtiyacı olduğu gerçeği göz önüne alırsak, bu durumda olan sınıf öğretmeni Edebiyat mezunlarının Türkçe öğretmenliğine geçme fırsatı verilmesi elzemdir.

8.Sınıf Öğretmeni Okul İdarecilerinin, Alana(Ortaokul-Lise)’ye geçerken, geçebileceği yerin açık olması halinde istifa etmeden Diplomaya dayalı Alan değiştirebilmelidir.

9.TED, Edebiyat mezunu sınıf öğretmenlerinin de sınırlı sayıda olduğundan, illerde lokal olarak ortaokul Türkçe açığını kapatarak nispeten rahatlatacaktır.

DİPLOMAYA DAYALI ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLER.(29.12.2016) 

Yorumlar (23)
Avci 4 yıl önce
Kesinlikle alan degisikligine karşıyım Türkçe öğretmenleri yer değiştirmiyor bunların yüzünden haksizlik
edebiyatçı 4 yıl önce
Açıklamalarınız için çok teşekkürler umarım sesimizi duyarlar
Alan 4 yıl önce
Ne kadar güzel yazmışsınız inş klavuzda bu söyledikleriniz yayımlanır
sacma 4 yıl önce
Saçma sapan şeyler yazmayın türkçe öğretmenliği mezunu varken niye onlar turkcrci olsun ki?????
Mat 4 yıl önce
Benmezun olduğumda sınıf öğretmeni olarak atanmak kolaydı arkadaşlarım
Arkadaslarim atandı ben istemedim bir yıl bekleyip alanıma atandım benim suçum ne .Onlar kabul edilen atandılar
Türk.çe 4 yıl önce
Üç yıldır eş durumu tayini istiyorum, çıkmıyor. İsteğe baglı ve mazeret tayinlerinden giden Türkçeciler hep alan dışından bizim branşımıza gecenler. Adaletiniz, zihniyetiniz batsın...
türkçe öğrt. 4 yıl önce
batıda birazcık ihtiyaç oluştu. onlar da alan değişikliği ile dolarsa biz türkçe öğretmenleri nasıl yer değiştireceğiz peki. bu sene il dışında yer değiştiremedik. mesela denizlide bu sene eş durumunda bile 7-8 tane boş norm vardı. şimdi bölge normu hesabı değişince (norm fazlası atmalarında) 70 tane ihtityaç görünüyor. biraz sevinmiştim ama bu haberler ile üzüldüm. alan değişikliği yapılsın ama bizim haklarımız da saklı tutulsun
niye turkce ogretmeni olacak 4 yıl önce
Ondan sonra sinifci atayin durun norm fazlası ise başka ile gitsinler hani vatan için ölürduler ya beden eğitiminin anasıni siktiniz şimdi türkçe öğretmenliğine sıra geldi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@