banner476

ŞOK İDDİA! ÖĞRETMENEVLERİ RANTA ÇEVRİLECEK!

ŞOK İDDİA! ÖĞRETMENEVLERİ RANTA ÇEVRİLECEK!

Meb Personeli 18.08.2012, 10:44 18.08.2012, 10:44
ŞOK İDDİA! ÖĞRETMENEVLERİ RANTA ÇEVRİLECEK!
 
Eğitim Sen Çorum Şube Sekreteri Cemal Gülcihan: Eğitim Sen Çorum Şube Sekreteri Cemal Gülcihan, özelleştirilmesi gündeme gelen ogretmenevlerinin şimdi de kapatılmasının gündemde olduğunu ifade ederek, "Ogretmenevleri rant anlayışının kurbanıdır" dedi.

 

Gülcihan, açıklamasına şöyle devam etti: "Doluluk oranının az olduğu ve "kâr etmediği" gerekçesiyle kapatılmak istenen ogretmenevleri özellikle de taşrada öğretmenlerin konaklaması için önemli bir imkândır. Hiç bilmediği bir şehre yeni atanan bir öğretmene ya da yine aynı şekilde başka bir şehirde üniversite eğitimine başlayacak olan öğretmen çocuğuna ucuz barınma imkânı sağlayan öğretmen evlerinin kârlılık gerekçe gösterilerek kapatılması kabul edilemez. Ogretmenevleri yurdun dört bir yanında görev yapan öğretmenlere ucuz konaklama imkânı sağlanması gibi sosyal bir hedefe sahiptir ve bu hedef kâr amacı içermez. Buraların kapatılması/özelleştirilmesi kamusal yarar ilkesinin tamamen göz ardı edilmesi anlamına gelir. Ogretmenevleri nin mevcut eksikleri ve yetersizliklerini gidermek ve onları daha iyi koşullarda öğretmenin hizmetine sunmak yerine onların özelleştirilmesini ya da tamamen kapatılmasını savunmak toplumun ihtiyaçlarını yadsıyan bir yaklaşımdır. Ogretmenevleri öğretmenlerin kendi cebinden ödediği kesintilerle inşa edilmiş olup zaman içinde etkinlik ve niteliklerini kaybetmeleri bizzat iktidarın politikalarından kaynaklanmıştır.

 

Neredeyse özelleştirilmiş ve herkesin kullanabildiği mekânlar haline gelmiştir. Bakanlık bütçesinden öğretmenevlerinin durumunun iyileştirilmesine dair ne kadar kaynak ayrılmıştır? Bu kaynak yeterli midir? gibi sorulara tatmin edici yanıtlar almadan ogretmenevleri nin bugün geldiği duruma gerçek bir açıklama getirmek mümkün olmayacaktır.

 

Çoğu öğretmenevi şehirlerin tam göbeğinde merkezi konumda yer almaktadır. Acaba bunların yer aldığı alanlar, binalar bir rant mantığı ile mi dönüştürülmek istenmektedir? Sendikamız ogretmenevlerinin getirildiği bu noktaya giden yolda,iktidarın her türlü ticarileştirme ve nitelik kaybına uğratma hamlesine karşı çıkmıştır. Ogretmenevleri öğretmenlerindir ve halkındır. Kapatılması, özelleştirilmesi, ticari leşti rilmesi ne karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz."

 

ÇORUM GAZETESİ

 
Yorumlar (5)
Engin 8 yıl önce
ögretmenevi oda fiyatları ile otel fiyatları zaten aynı. yani öğretmenler için bir cazibesi yok. kapatılması doğru bir karar.
oğuz 8 yıl önce
tesbit çok doğru.öğretmen evleri daha da güzelleştirilip öğretmene daha uygun hale getirilmesi mümkünken bu uygulama neden yapılır.acaba yine hangi zenginlerin daha da zengin olmasını sağlayacaklar allah bunlara izin vermez.....
ada 8 yıl önce
bence kendilerine ayarlıyorlardır konaklamak için
kadirye 8 yıl önce
bayan bir öğretmen olarak bilmediğim şehirdebilmediğim bir otel odasında kalmaya çekiniyorum ancak devletimin kruumuda rahatca uyuyabiliyorum ayrıca dağ köyünde öğrtemenim ilçeye gittiğimde köyümün yolları kapandığında tek kalacağım sıcak yuva öğretmenividir
ahmet 8 yıl önce
öğretmenevlerinde öğretmenden başka herkes kalıyor amacına hizmet etmiyor kapatılsın daha iyi. bir polis yerleşti mi çıkmıyor mesela

Gelişmelerden Haberdar Olun

@